Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-22 10:32
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Nuncjusz w Libanie: trzeba pomóc uchodźcom wrócić do Syrii

Kluczowe dla przyszłości Syrii jest zorganizowanie powrotu do tego kraju jego mieszkańców, którzy schronili się m.in. w sąsiednim Libanie, powiedział nuncjusz apostolski abp Joshep Spiteri.

Autor/źródło: Pixabay, ArmyAmber, licencja: CC0

W tym niewielkim, ale bardzo gościnnym kraju, liczącym zaledwie 4 mln mieszkańców przyjęto aż 1,5 mln uchodźców z Syrii, Iraku i Palestyny.

„Liban okazał się krajem niezwykle gościnnym i pokazał światu, na czym polega prawdziwe człowieczeństwo i braterstwo. Nie można jednak negować, że taka rzesza uchodźców stanowi dla niego poważny problem” – podkreśla abp Joshep Spiteri. Zauważa zarazem, że od powrotu Syryjczyków do ich domów zależy przyszłość ich ojczyzny.
Nuncjusz apostolski w Libanie wskazuje na wielkie zaangażowanie tamtejszych władz, które udzielają uchodźcom naprawdę wszechstronnej pomocy. Zorganizowały dla nich przychodnie; szkoły, w których rano uczą się libańskie dzieci, prowadzą specjalne popołudniowe lekcje dla dzieci uchodźców; organizowane są kursy zawodowe. W te działania aktywnie włącza się Kościół katolicki m.in. przez Caritas i inne organizacje pomocowe. „Nawet jeśli uchodźcy otrzymują wielkie wsparcie to priorytetem jest zorganizowanie ich powrotu. Bardzo ważny jest także powrót chrześcijan do Syrii”– mówi abp Spiteri.

    “Naszym ideałem jest udzielenie wsparcia Syryjczykom, tak by mogli wrócić do swojej ojczyzny. Trzeba im pomóc odbudować ich życie na miejscu, w ich miastach i wioskach. Syria jest krajem, który wiele wycierpiał. Musi się podnieść z gruzów i nauczyć na nowo żyć. To jest możliwe tylko dzięki działaniom samych Syryjczyków. To jest priorytet – mówi Radiu Watykańskiemu abp Spiteri. – Powrót uchodźców służy dobru ich ojczyzny. Pamiętajmy też o znaczeniu obecności chrześcijan na tym terenie. Jeśli nie wrócą, grozi nam, że Bliski Wschód opustoszeje z chrześcijan, że zostanie pozbawiony tej tak ważnej obecności. To byłaby ogromna strata. Sami muzułmanie mówią, że Bliski Wschód bez chrześcijan nie byłby prawdziwym Bliskim Wschodem. W tym regionie muszą być obecne wszystkie wspólnoty religijne, które pokojowo współistnieją, pracują razem i wspólnie budują przyszłość krajów tego regionu.”

Abp Spiteri wskazuje, że powrót uchodźców będzie długofalowym procesem, ale musi być prowadzony. Do tej pory z Libanu wróciło do swych domów 130 tys. syryjskich uchodźców.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-03-22 09:37:43
miniaturka

Watykan: św. Hieronim na 500-lecie śmierci Leonarda da Vinci

Muzea Watykańskie włączają się w obchody 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Od dziś przez najbliższe trzy miesiące będzie można za darmo podziwiać jedyny znajdujący się w Rzymie obraz tego renesansowego malarza. Przedstawia on św. Hieronima.
2019-03-22 09:54:48
miniaturka

Dwóch księży zabitych w Afryce

Dwóch księży zostało zamordowanych w Afryce. Od początku roku zabito 5 kapłanów z czego 4 na Czarnym Lądzie.
2019-03-22 10:04:47
miniaturka

Abp Auza: płeć nie może być uzależniona od decyzji jednostki

„Jeśli oddziela się radykalnie tożsamość osobistą i emocjonalną od biologicznej różnicy pomiędzy mężczyzną i kobietą, to uzależnia się wybór płci wyłącznie od decyzji jednostki, podważając tym samym antropologiczne podstawy rodziny” – powiedział w ONZ abp Auza.
2019-03-22 10:14:04
miniaturka

Wolność religijna w centrum podróży Papieża do Maroka

Chrześcijanie Maroka liczą, że pielgrzymka Papieża Franciszka do tego kraju będzie konkretnym krokiem w kierunku przyznania im pełnych praw obywatelskich. Mają zarazem nadzieję, że Ojciec Święty podejmie temat wolności religijnej. Jak dotąd cieszą się bowiem jedynie wolnością kultu.
2019-03-22 11:25:02
miniaturka

Cudownie ocaleni gimnazjaliści - komentarze po zamachu

To był prawdziwy cud – tak włoskie media komentują ocalenie 51 gimnazjalistów porwanych przez senegalskiego kierowcę szkolnego autobusu w mieście Crema w północnych Włoszech.
2019-03-22 11:34:56
miniaturka

Jak podejmować dobre decyzje — dr Anna Saj

Wczoraj jechałam samochodem ze swoją córką. Rozmawiamy o szkole, o ocenach, wiecie tak rodzice zazwyczaj rozmawiają ze swoimi dziećmi. Opowiada mi o swoim sprawdzianie z chemii.