Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-17 14:21
nc / KAI

Nuncjusz na Ukrainie: Donbas to cmentarz pod gołym niebem

Nuncjusz apostolski - abp Claudio Gugerotti wskazał, że w Donbasie konieczne jest prawdziwe pojednanie, inaczej nie uda się zakończyć trwającego konfliktu.

Okolice Ługańska, lipiec 2018 r.
Autor/źródło: Marco Fieber/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Komentując spotkanie przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy 16 grudnia w Paryżu i zawarte tam porozumienie w sprawie wymiany jeńców 24 grudnia i pełnego przestrzegania zawieszenia broni, nuncjusz powiedział: „To są decyzje na dziś. Ale ważniejsze jest zobowiązanie do ponownego spotkania za cztery miesiące, aby zweryfikować wprowadzanie porozumienia w życie. To zobowiązanie jest gwarancją ciągu dalszego. Oznacza, że chce się pójść pewną drogą, nie ograniczając się tylko do spotkań, które wyczerpują się w tym, że się odbyły”.

Odnosząc się do faktu, że prezydenci Rosji - Władimir Putin i Ukrainy - Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy odbyli ze sobą piętnastominutową rozmowę, abp Gugerotti zwrócił uwagę, iż choć atmosfera między nimi jest „bardziej odprężona”, to jednak ich „punkty widzenia są bardzo odległe”, a interpretacje zawieranych porozumień odmienne. Utrzymują się także różnice co do „sposobu rozumienia autonomii terytoriów”. To wszystko „musi zostać określone”.

Najbardziej jednak niepokoją nuncjusza trudności życia codziennego w Donbasie. Choć w ostatnich miesiącach mniej ludzi tam ginie, to mieszkańcy regionu „żyją w ciągłej niepewności, trwają bombardowania, dzieci nadal żyją w strachu, wciąż trudno jest zdobyć lekarstwa i żywność, zapewnić sobie ogrzewanie”. Wiele osób starszych musi przekroczyć granicę, by pobrać emeryturę, stojąc godzinami w kolejce do kontroli dokumentów pod gołym niebem, nieraz w temperaturze minus 25 stopni. O ile wcześniej panowała skrajna niepewność, o tyle teraz sytuacja stała się wręcz patologiczna, a ludzie są wyczerpani.

Przedstawiciel papieski wspomniał o kobiecie z Donbasu, która na pytanie, jakich lekarstw potrzebuje, odpowiedziała, że bierze już tylko środki uspokajające, dzięki którym przynajmniej śpi. - Tu nie ma przegranych i wygranych. Ludzie tu cierpią, nie mając dróg wyjścia. Straciliśmy całe pokolenie. Wojna zniszczyła gospodarkę. Zlikwidowała perspektywę przyszłości dla rodzin. To rak, który pożera wszystko - stwierdził abp Gugerotti.

Europę prosi o zaangażowanie, którego punktem odniesienia jest „zwrot Ukrainy ku wartościom europejskim - wybór, który drogo ją kosztuje, gdy chodzi o ludzkie życie i najwyższą cenę gospodarczą”. Zdaniem nuncjusza Europa jest w to „zamieszana”, również dlatego, że trwający w Donbasie konflikt zagraża jej granicom, ale także z tego względu, że - „trzeba to powiedzieć” - w Donbasie walczą najemnicy europejscy: Włosi, Francuzi, Niemcy oraz amerykańscy.

- Niemal 13 tysięcy zabitych, życie w strachu, który paraliżuje i daje poczucie życia w piekle. Oczywiście, można się do tego przyzwyczaić, tylko za jaką cenę? Nie gaśmy więc małego światełka, które się zapaliło! - zaapelował hierarcha, komentując paryskie porozumienie.

Wojna w należącym do Ukrainy Donbasie trwa od 2014 r. Wywołali go prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy, wspierani przez Rosję. Proklamowali samozwańczą Doniecką Republikę Ludową i Ługańską Republikę Ludową, z których stworzyli Federacyjną Republikę Noworosji, obejmującą m.in. najważniejsze miast donieckiego zagłębia węglowego.

pb (KAI/SIR) / Kijów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-17 12:25:45
miniaturka

Mapy Pamięci o Zbrodni Katyńskiej na świecie

Powstał nowy portal o Zbrodni Katyńskiej. To pierwsze opracowanie, które ma zilustrować wszystkie miejsca pamięci poświęcone Zbrodni Katyńskiej na świecie. Każde miejsce zostaje oznaczone na mapach, dzięki czemu powstały „Mapy Pamięci Zbrodni Katyńskiej na Świecie”.
2019-12-17 12:43:48
miniaturka

Watykan: adhortacja po synodzie dla Amazonii z opóźnieniem

Wszystko wskazuje, że nie należy jej oczekiwać wcześniej niż na koniec stycznia – lub w lutym 2020 – twierdzi hiszpańskojęzyczny portal La Vida Neuva.
2019-12-17 12:50:12
miniaturka

Franciszek ograniczył obowiązywanie tajemnicy papieskiej

Franciszek wydał dekret znoszący tajemnicę papieską w sprawach dotyczących nadużyć wobec nieletnich, przemocy na tle seksualnym oraz pornografii dziecięcej. To decyzja o historycznym znaczeniu - mówi sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary.
2019-12-17 14:38:32
miniaturka

Paryż: Msza w Notre-Dame - 16 kwietnia 2024 roku

Dziękczynne Te Deum zostanie odprawione w katedrze Notre-Dame w Paryżu 16 kwietnia 2024 roku, pięć lat po pożarze świątyni - obiecał gen. Jean-Louis Georgelin, kierujący jej odbudową.
2019-12-17 15:36:39
miniaturka

Były kapelan królowej Elżbiety przyjmie wiarę katolicką

W najbliższą niedzielę (22.12.2019) anglikański biskup Gavin Ashenden zostanie przyjęty do Kościoła katolickiego.
2019-12-17 15:37:03
miniaturka

Anglia: Jubileusz 70-lecia Parafii św. Stanisława Kostki w Coventry

W dniach 14 i 15 grudnia Parafia św. Stanisław Kostki w Coventry obchodziła Jubileusz 70-lecia. Uroczystościom Jubileuszowym przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W obchodach wzięli udział: ks. prał. Stefan Wylężek, Rektor PMK Anglii i Walii, przedstawiciele Ambasady, burmistrz Coventry, przedstawiciele lokalnych władz oraz licznie zgromadzeni parafianie.