Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-31 08:30
MG / Beata Zajączkowska – Watykan

Nowy sekretarz Caritas Internationalis: naszym programem Ewangelia

W Rzymie dobiega końca kongres Caritas Internationalis

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak, licencja: CC BY

Wspierając najbardziej potrzebujących, wnosimy w świat miłość Chrystusa, a naszym programem jest Ewangelia. Wskazuje na to nowo wybrany sekretarz generalny Caritas Internationalis, która jest największą na świecie kościelną organizacją pomocową. W Rzymie dobiega właśnie końca kongres tej federacji, w którym uczestniczą przedstawiciele 150 lokalnych Caritas z całego świata.
62-letni Aloysius John będzie odpowiadał za działalność Caritas Internationalis przez najbliższe cztery lata. Z organizacją związany jest od prawie czterech dekad i współtworzył wiele programów pomocowych, głównie w Azji. Nowy sekretarz urodził się w Indiach, ale jest obywatelem Francji (jego żona jest Francuzką, mają troje dzieci; władze Indii nie pozwalają na podwójne obywatelstwo). Z wykształcenia jest matematykiem, ale ma też specjalizację z socjologii i nauk społecznych.


Pytany o strategie na najbliższe lata, podkreślił, że w centrum działań Caritas powinien zawsze stać człowiek, a programem działania musi być Ewangelia. „Moją misję przyjmuję w przekonaniu, że ubodzy i potrzebujący mają prawo oczekiwać od nas najlepszego. Naszym zadaniem jest pomóc im w tym, by mogli stać się samowystarczalni i odnaleźli godne miejsce w społeczeństwie” – mówi Radiu Watykańskiemu Aloysius John.  


    “ Musimy skutecznie pracować, by ubodzy i potrzebujący otrzymali od społeczeństwa to, co najlepsze. Naszym programem musi być Ewangelia. Mnie osobiście inspiruje przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie: współczucie ukazane przez Boga, jego wrażliwość, troska okazana rannemu. Potrafił się zniżyć aż do jego poziomu, by wziąć w ramiona i zanieść do gospody, aby tam mógł otrzymać wszelką niezbędną pomoc – mówi papieskiej rozgłośni Aloysius John. – Wierzę, że jest to przypowieść, która powinna kierować mną osobiście i nami wszystkimi, w rzeczywistości już tak się dzieje. Musimy mieć współczucie dla ubogich, musimy być zdolni ich pokochać, leczyć, wspierać i bronić, ponieważ musimy bronić ich praw. To właśnie staramy się robić i to wyznacza kierunek naszego działania. To jest nasz program. ”Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy