Nowy program duszpasterski dla Kościoła Katolickiego w Polsce

Nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce zaprasza wszystkich chętnych do odkrycia tajemnicy Pięćdziesiątnicy - wyjaśnia ks. Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP (na zdjęciu).

Z pierwszą niedzielą Adwentu 2017 r. wejdzie w życie nowy program duszpasterski dla Kościoła Katolickiego w Polsce, który został przygotowany przez Komisję Duszpasterstwa KEP. Nowy program duszpasterski, którego realizacja została określona na dwa lata, został opatrzony tytułem: „Duch, który umacnia miłość ...”. Przedmiotem zainteresowania nowego programu duszpasterskiego winny być wysiłki podejmowane w parafii, zarówno przed, jak i po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Najważniejszym zadaniem tego czasu będzie odkrywanie Osoby i darów Ducha Świętego. Projekt nowego programu duszpasterskiego, został zatwierdzony przez KEP w listopadzie 2016 r., natomiast jego publikacja została przekazana na polskie parafie latem br.

Pierwszy rok realizacji PD został opatrzony tytułem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” (por. Dz 2, 4). W naszej rzeczywistości parafialnej problematyka związana z odkrywaniem i przyjmowaniem Darów Ducha Świętego nie należy do grupy tematów często i chętnie poruszanych. Nasi wierni, mimo iż nie negują faktu obdarowania Duchem Świętym, to jednak często nie potrafią do tego daru dotrzeć, trudno im jest właściwie ocenić jego przydatność oraz nie posiadają odpowiedniego doświadczenia, aby z jego pomocą budować własną dojrzałość w wierze. W wielu wypadkach można odnieść wrażenie, że dary Ducha Świętego nie stanowią istotnego uposażenia naszych wiernych.

Adresatami nowego PD nie są jedynie ludzie młodzi, którzy przygotowują się aktualnie do przyjęcia sakramentu bierzmowania, ale są nimi wszyscy ochrzczeni: zarówno ci, którzy już zostali bierzmowani, jak również ci, którzy ten sakrament dopiero otrzymają. W tym kontekście zauważamy znaczącą szansę duszpasterską, która polega na towarzyszeniu wiernym w odkrywania darów Ducha Świętego, które zostały im wprawdzie udzielone, jednak bardzo często pozostają niejako w ukryciu, niezauważone lub niewykorzystane.

Pozostając jeszcze przy adresatach nowego PD należałoby zauważyć, że przyjęcie daru Ducha Świętego wymaga nie tylko konkretnych działań i wysiłków podejmowanych przed jego przyjęciem, ale uświadamia nam coraz mocniej potrzebę troski o ten dar jak również potrzebę umiejętnego kształtowania życia na jego miarę. Wierni powinni więc otrzymać możliwość włączenia się w formację duchową, która umożliwi im odkrycie działania Ducha Świętego w ich życiu.

W pierwszym roku realizacji nowego programu nasza uwaga będzie skierowana również na skutki bierzmowania, z uwzględnieniem ich zastosowania w procesie dochodzenia do szeroko rozumianej dojrzałości chrześcijańskiej jak również na potrzebę budowania i wspierania środowiska wiary. Wśród zadań tego etapu na szczególną uwagę zasługuje troska o odnowienie w sobie Bożego synostwa, odkrywanie własnej tożsamości chrześcijańskiej, zrozumienie wagi osobistego wyboru Chrystusa, ściślejsze zjednoczenie się z Nim oraz odkrywanie wspólnoty parafialnej jako środowiska wzrostu i dojrzewania wiary.

Nowy program duszpasterski zachowuje zaproponowany wcześniej podział na cztery zasadnicze grupy celów, do których zalicza: cel ewangelizacyjny, inicjacyjny, formacyjny i społeczny. Symbolem pierwszego etapu realizacji nowego PD będzie olej krzyżma oraz namaszczenie i nałożenie rąk.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama