Nowy numer biuletynu Anamnesis

Przybądź, Duchu Święty… Daj wieniec zwycięstwa…

Kolejny numer biuletynu publikowany w jubileuszowym, 25. roku jego wydawania, jest zarazem ostatnim wpisującym się w przeżywanie roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który przeżywamy pod hasłem: W mocy Bożego Ducha. Po raz kolejny sięgamy do tekstu modlitewnej Sekwencji, tym razem do ostatniego wezwania: Daj wieniec zwycięstwa.

Teologiczna refleksja związana z rolą Ducha Świętego w Kościele skupia się na Jego obecności i działaniu. To On, obecny w Kościele, czyni upływające godziny, dni i lata przeżywane w oczekiwaniu na powrót Pana, czasem specjalnym, zbawczym (kairosem). W Odach Salomona (tekst odkryty w 1909 roku, powstały pod koniec I, bądź na początku II wieku), znajduje się niespotykana do tej pory metafora Ducha Świętego. Nazwany jest On „odzieniem – ubiorem”. Porównanie nie było odosobnione. Jakub Sarug (452-521) nazywał Ducha Świętego „Odzieniem Kościoła”. Metafora ta nawiązuje wyraźnie do wypowiedzi Chrystusa, którą odnotował ewangelista św. Łukasz: Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie odziani mocą z wysoka (Łk 24, 49). Ten czas oczekiwania na moment otrzymania wieńca zwycięstwa stanowi klimat, w którym oddajemy do rąk Czytelników 99. numer biuletynu, życząc miłej i owocnej lektury.

W dziale NAUCZANIE OJCA ŚWIĘTEGO znajdują się teksty papieża Franciszka. Na okoliczność przypadającej 160. rocznicy śmierci św. Jana Marię Vianneya papież wystosował list adresowany do wszystkich kapłanów, którym patronuje proboszcz z Ars. Czytelnik znajdzie także tekst homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej wigilii uroczystości Pięćdziesiątnicy. Ponadto, w środowe godziny przedpołudniowe, podczas audiencji generalnych, papież zakończył cykl rozważań poświęconych treści modlitwy Ojcze nasz…

Dział DOKUMENTY STOLICY APOSTOLSKIEJ zawiera dekrety Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Pierwszy z nich dotyczy wszystkich diecezji polskich, a odnosi się obchodu liturgicznej uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w roku 2020, ponieważ zbiega się to z obchodem 4. niedzieli wielkanocnej. Kilka Kościołów partykularnych (archidiecezja krakowska, archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska) otrzymało wytyczne dotyczące zmian we własnych kalendarzach liturgicznych. Kongregacja wydała ponadto dekret zatwierdzający zmiany w tekstach księgi liturgicznej Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych, wraz z podaniem dokonanych zmian.

Diecezja płocka otrzymała zezwolenie na koronację obrazu Najświętszej Maryi Panny w Smardzewie, a diecezja kaliska uzyskała zgodę na nadanie tytułu i godności bazyliki mniejszej dla kościoła św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie.

Natomiast Kongregacja ds. Kanonizacyjnych wydała dekret tzw. beatyfikacji równoważnej o heroiczności cnót i kulcie od niepamiętnych czasów Sługi Bożego Michała Giedroycia.

Dział NAUCZANIE BISKUPÓW O LITURGII zawiera liczne homilie wygłoszone przez pasterzy, na obchody wydarzeń zbawczych i uroczystości religijnych (Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki, abp Gintaras GruŠas, abp Marek Jędraszewski, abp Wiktor Skworc, bp Piotr Greger, bp Kazimierz Gurda, bp Tadeusz Kusy OFM).

W dziale tym są także dekrety ustanawiające sanktuaria. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ustanowił sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej w miejscowym kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Natomiast metropolita wrocławski abp Józef Kupny podjął decyzję o ustanowieniu sanktuarium św. Filomeny w kościele parafialnym w Gniechowicach.

Dział zatytułowany FORMACJA LITURGICZNA zawiera artykuł ks. dra Mariana Pisarzaka MIC. Autor opracowania podejmuje refleksję nad liturgią widzianą w optyce obecnego kryzysu wiary, przejawiającego się w różnorodnych zachowaniach. Kreśląc diagnozę ukazuje symptomy rodzące uzasadniony niepokój, ale nie zapomina o nakreśleniu dróg przepełnionych nadzieją.

W dziale DUSZPASTERSTWO LITURGICZNE znajduje się wywiad przeprowadzony z Bogdanem Sadowskim, który dzieli się swoim doświadczeniem posługi diakona stałego, rozumianej w kategorii życiowego powołania. Kolejny materiał jest zapisem ciekawej rozmowy przeprowadzonej z pracownikiem Stolicy Apostolskiej ks. prałatem Waldemarem Turkiem, który zwraca uwagę na aktualną żywotność języka łacińskiego, nie tylko w celebracji liturgii. Ponadto, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych wystosował okolicznościowe pismo zapraszające na tegoroczną ogólnopolską pielgrzymkę środowiska muzyków kościelnych na Jasną Górę.

Dział INFORMACJE zawiera dane dotyczące wydarzeń Kościoła polskiego i powszechnego, mających różnorodny charakter. Warto odnotować kilka faktów będących świadectwem troski o permanentną formację liturgiczną. W licheńskim ośrodku rekolekcyjnym odbyły się – po raz kolejny – warsztaty poświęcone sztuce celebracji liturgii (Ars celebrandi). Na terenie diecezji ełckiej (Wigry) miały miejsce rekolekcje dla diakonów stałych. Mając na uwadze wagę śpiewu liturgicznego w Czernej (archidiecezja krakowska) zademonstrowano album muzyczny zawierający chorał karmelitański. Odpowiedzialna za liturgię w Kościele polskim Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów została personalnie poszerzona o kolejnego konsultora. Dbając o poprawność liturgii warto zauważyć, iż w internecie udostępniono pełny tekst Mszy Świętej w języku guarani.

Kilka wydarzeń miało charakter maryjny. Diecezja płocka przeżywała radość z faktu koronacji obrazu Matki Bożej w Smardzewie, a archidiecezja krakowska świętowała jubileusz 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej w Myślenicach. Z terenu Kościoła w Italii dotarła wiadomość, iż bazylika w Syrakuzach została podniesiona do rangi sanktuarium maryjnego na Sycylii. Ponadto, można się zapoznać z ciekawą informacją dotyczącą obchodu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w krajach języka hiszpańskiego.

Kościół polski doczekał się kolejnych kobiet podejmujących decyzję indywidualnego życia konsekrowanego (diecezje: bielsko-żywiecka oraz warszawsko-praska były miejscem liturgii konsekracji dziewic) oraz życia w stanie błogosławionych wdów (diecezja warszawsko-praska).

W związku z obchodem liturgicznym ku czci św. Rocha, bp Wiesław Szlachetka pobłogosławił zwierzęta.

Uzupełnieniem tego działu jest wykaz nowych publikacji wydawniczych poświęconych zagadnieniom liturgicznym. Za jego sporządzenie składam serdeczne podziękowanie Księdzu Biskupowi Seniorowi Stefanowi Cichemu z diecezji legnickiej.

Bp Piotr Greger

Bielsko-Biała, dnia 8 września 2019 roku, w 23 niedzielę zwykłą

« 1 »

reklama

reklama

reklama