Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-07 17:00
ek / Beata Zajączkowska

Nowy esej Benedykta XVI o dialogu katolicko-żydowskim

Ukazał się wyjątkowy esej Benedykta XVI na temat dialogu katolicko-żydowskiego. Artykuł miał pozostać osobistą refleksją Papieża Seniora, jednak kard. Kurt Koch przekonał go do upublicznienia tych przemyśleń.

Autor/źródło: en.wikipedia.org/Mangouste35/licencja: CC BY-SA 3.0

Papieski tekst został opublikowany na łamach najnowszego numeru Międzynarodowego Przeglądu Teologicznego Communio, pisma którego współzałożycielem był Joseph Ratzinger. Tytuł eseju „Miłosierdzie i powołanie bez odwołania” nie zdradza od razu jego tematyki, jednak staje się kluczem do lektury.

W swym rozważaniu Benedykt XVI powraca do dwóch delikatnych aspektów relacji między katolicyzmem a judaizmem dotyczących „teorii zastępstwa” i „przymierza nigdy nie zerwanego”. Artykuł stanowi pogłębioną refleksję nad dokumentem opublikowanym w 2015 r. przez Papieską Komisję ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem zatytułowanym „Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne. Refleksje na temat kwestii teologicznych związanych z relacjami katolicko-żydowskimi” i jest próbą wyznaczenia nowej drogi 50 lat po soborowej Deklaracji „Nostra aetate”. Tekst Papieża Seniora nosi datę 26 października 2017 roku.

Jak podkreśla kard. Koch, odpowiadający w Watykanie za relacje z judaizmem, Benedykt XVI zgodził się na publikację eseju dopiero, gdy został przez niego przekonany co do tego, że może być znaczącym wkładem w dialog między Kościołem katolickim a judaizmem, który kard. Ratzingerowi zawsze leżał na sercu.

W swym eseju Papież Senior dość krytycznie wypowiada się na temat aktualnych standardów obowiązujących w dialogu katolicko-żydowskim oraz refleksji teologicznej na temat relacji między judaizmem a chrześcijaństwem. Zaznacza, że idea jakoby Kościół zajął miejsce Izraela nigdy jako taka nie istniała. Dodaje, że judaizm nie jest jedną z religii, ale ma charakter specjalny i jako taki powinien być uznany przez Kościół. Mówiąc natomiast o „nigdy nie zerwanym przymierzu” między Bogiem a Żydami, Benedykt XVI zauważa, że „ta formuła stanowiła dużą pomoc w pierwszej fazie nowego dialogu między Żydami a chrześcijanami, ale na dłuższą metę nie jest wystarczająca, by dostatecznie wyrażać wielkość rzeczywistości”.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-07 11:04:33
miniaturka

Kard. Farrell: księża przygotowujący pary do małżeństwa nie są wiarygodni

W wywiadzie dla czasopisma irlandzkiego episkopatu Intercom Magazine prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, kard. Kevin Farrell mówił o konieczności większego zaangażowania świeckich w parafiach.
2018-07-07 13:23:16
miniaturka

Ruszają pielgrzymki i akcja w mediach społecznościowych #PolskaPielgrzymuje

Hasztag #PolskaPielgrzymuje połączył w ubiegłym roku miliony Polaków.
2018-07-07 13:58:45
miniaturka

Franciszek w Bari: niech pokój zapanuje na Bliskim Wschodzie

Przemawiając na dziedzińcu bazyliki św. Mikołaja w Bari papież zaapelował o położenie kresu wojnom, żądzy władzy, fanatyzmom, niesprawiedliwym zarobkom, wyzyskowi, ubóstwu, nierówności i braku uznania praw.
2018-07-07 15:02:24
miniaturka

Bliski Wschód przeżywa noc agonii, opowiedzmy się za pokojem

Podsumowując rozmowy ze zwierzchnikami Kościołów Bliskiego Wschodu Franciszek mówił o potrzebie wiarygodnego świadectwa chrześcijan, zaapelował do rządzących i wskazał na dramat bliskowschodnich dzieci.
2018-07-07 18:17:30
miniaturka

Bp Mazur: cierpienie jest także powołaniem.

W pierwszą sobotę lipca do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej licznie przybyli chorzy i z niepełnosprawnością oraz wspólnota Cichych Pracowników Krzyża.
2018-07-07 18:54:35
miniaturka

Wakacyjne akcje ewangelizacyjne w całej Polsce

W Kostrzynie nad Odrą, w górach i nad morzem, a także na ulicach miast będzie w tym roku można spotkać głoszących Dobrą Nowinę podczas wielu wakacyjnych akcji ewangelizacyjnych.