Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-04 14:27
JR

Nowe obostrzenia: zamknięte galerie handlowe i instytucje kultury

Premier ogłosił kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Od soboty zamknięte zostaną galerie handlowe i instytucje kultury. Na nauczanie zdalnie przechodzą klasy 1-3. Ograniczono też liczę osób w sklepach.

Autor/źródło: fb.com/kancelaria.premiera

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. Jak mówił:  

„Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas”.

„Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25k przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji” – zaznaczył. Dziś potwierdzono 24 692 zakażeń na koronawirusa.

Zmiany dotyczą m.in. szkolnictwa.

„Rozszerzamy nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużamy okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada. Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczamy również dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej - 500 zł”.

Rząd zdecydował o tymczasowym zamknięciu instytucji kultury.

„Na tym etapie bardzo zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury - teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny”.

Hotele będą dostępne tylko dla osób, które podróżują służbowo. Wprowadzono też ograniczenia związane z handlem.

„Handel - w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług”.

W kościołach będzie obowiązywa limit jednej osoby na 15 m2.

Zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Źródło: Twitter / Kancelaria Premiera

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-04 13:46:08
miniaturka

Ogólnopolska pielgrzymka muzyków kościelnych na Jasną Górę w zmienionej formie

W związku z panującą pandemią COVID-19 zaplanowana tegoroczna ogólnopolska pielgrzymka na Jasną Górę będzie miała zmienioną formę. Szczegóły zostały podane przez o. Nikodema Kilnara PSPPE, krajowego duszpasterza muzyków kościelnych
2020-11-04 14:01:30
miniaturka

Pięknie żyć… wywiad z P. Ireną Osadzińską

Pani Irena Osadzińska (Caputa) urodzona w Olesku, w czasie II wojny światowej została wywieziona do Kazachstanu, gdzie pracowała w sołchozie. Poprzez Ałma-Atę, Kaszkient i Pahlevi dotarła do Teheranu. Pracowała tam jako wojskowa sanitariuszka. Następnie przebywała w Palestynie i Egipcie. Drogą morską dostała się do Włoch i również jako sanitariuszka pomagała polskim rannym żołnierzom. Po zakończeniu wojny wzięła ślub w Noci, w Italii. W 1946 roku przybyła do Wielkiej Brytanii. Tam mieszka do dziś.
2020-11-04 14:13:24
miniaturka

Bądźmy obrońcami bezbronnych jak nasz patron – kard. Wyszyński

„Stawajmy nie tyle w obronie silnych, co raczej zawsze po stronie słabszych, zwłaszcza najsłabszych. Bądźmy obrońcami bezbronnych! Tak zawsze czynił nasz Patron” - napisali w oświadczeniu pracownicy i przyjaciele Centrum Badawczo-Dydaktycznego Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym UKSW.
2020-11-04 15:21:36
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Często myślimy sobie: „Już tyle nagrzeszyłem, tyle razy zawiodłem, oszukałem Boga, że musi mnie mieć już dość, nie jestem godny o nic Go już prosić”. Odpowiedź Boga: „Jesteś moją bezcenną owieczką. Gdzie jesteś? Daj się odnaleźć”.
2020-11-04 15:59:02
miniaturka

Bóg nie chce, żeby kobieta była zmuszona do bycia matką

Zwolenniczki aborcji twierdzą, że nie można zmuszać kobiet do rodzenia dzieci. Nie wiedzą, że mówią dokładnie to, co Bóg! On też nie chce, żeby kobieta była zmuszana do bycia matką. Bóg pragnie, żeby kobieta wybrała mężczyznę, który aż tak ją pokocha, że sama będzie chciała mieć z nim dzieci – powiedział ks. Marek Dziewiecki.
2020-11-05 07:38:33
miniaturka

Dla nas nienarodzone dziecko jest pacjentem! Ginekolodzy piszą do Prezydenta RP

Szanując prawo wyboru matki i ojca nie wolno nam zapominać o tym, którego głosu jeszcze nie słychać – piszą w liście do Andrzeja Dudy lekarze ginekolodzy i położnicy z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Mocno podkreślają, że każda aborcja jest cierpieniem.