Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-25 15:02
JR / PAP

Nowa terapia przeciw grypie może pomagać przy COVID-19

Naukowcy opracowali nowy typ przeciwwirusowej terapii. W pierwszej kolejności skupili się na zwalczaniu grypy, ale liczą, że ich podejście będzie skuteczne także np. przy HIV i SARS-CoV-2.

Autor/źródło: PAP

Specjaliści z Purdue University przypominają, że na przykład w samych USA ponad 2 mln osób rocznie jest hospitalizowanych z powodu grypy, z czego od 30 do 80 tys. umiera. 

Zajmując się w pierwszej kolejności tą chorobą, badacze opisali na łamach „Nature Communications” nowe podejście do niszczenia niektórych wirusów. Metoda opiera się na tym, że na powierzchni zainfekowanych komórek znajdują się wirusowe białka, a zdrowe komórki są od nich wolne. Badacze zaprojektowali więc cząsteczki, które wyszukują białka wirusa i dołączyli do nich lek.

Zdaniem badaczy, nowy sposób powinien działać także w przypadku np. HIV, syncytialnego wirusa oddechowego (RSV) i SARS-CoV-2.

„Wszystkie antywirusowe leki, jakie opracowujemy, kierujemy do komórek zakażonych wirusami. Tym sposobem oddziałujemy na chore komórki bez szkodzenia zdrowym. Używamy tej techniki do selektywnego dostarczania aktywowanych immunologicznie leków do komórek zakażonych wirusem grypy. Potencjalnie, podobna terapia może okazać się skuteczna u ludzi z COVID-19” - wyjaśnia autor publikacji, prof. Philip S. Low. „Rozpoczęliśmy nasze testy od wirusa grypy, ponieważ uzyskane wyniki powinny odnosić się także do innych wirusów otoczkowych” – dodaje naukowiec.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-25 12:55:12
miniaturka

W Lublinie odkryto szczątki siedmiu osób w miejscach tajnych pochówków

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazło szczątki siedmiu osób, które spoczywały pod współczesnymi mogiłami na cmentarzu w Lublinie. Część ofiar nosiła ślady po postrzałach w obrębie czaszki lub karku, charakterystyczne dla egzekucji tzw. metodą katyńską.
2020-11-25 14:12:43
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Chrześcijaństwo to pascha – przejście. Musisz przejść przez morze łez, ocean rozpaczy, rzekę beznadziei, dolinę śmierci. Przez sam środek i z podniesioną głową. Bóg nie pozwoli ci zginąć. On jest twoim wybawicielem. Patrz na Niego. Nie pytaj, jak cię uratuje, tylko ufaj.
2020-11-25 14:53:59
miniaturka

Wszystkie sprawy o wykorzystanie dzieci zakończono zgodnie z kościelnymi procedurami

„Podczas moich rządów w archidiecezji krakowskiej wpłynęły doniesienia na siedmiu księży o wykorzystanie małoletniego i wszystkie te sprawy zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi w Kościele procedurami” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.
2020-11-25 15:49:32
miniaturka

„Ewangelia z pomysłem” – internetowa katecheza dla najmłodszych

„Ewangelia z pomysłem” to nowa seria skierowana do dzieci, która ma im pomóc w lepszym przeżywaniu wiary w trudnym czasie pandemii, kiedy zmuszeni jesteśmy do zachowywania dystansu, a często uczestnictwa we Mszy św. poprzez transmisję.
2020-11-25 16:00:43
miniaturka

Oprócz rodziny na świętach może pojawić się dodatkowe 5 osób

Oprócz rodziny na świętach Bożego Narodzenia może pojawić się dodatkowe 5 osób, ale namawiamy do spędzania okresu świątecznego w kameralnym gronie najbliższej rodziny – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
2020-11-25 20:42:31
miniaturka

Korzyści dla oddających osocze – m.in. dwa dni wolne od pracy i ulgi w komunikacji

Osocze ratuje życie. Pobrane od jednej osoby może być podane trzem innym – powiedział premier. Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w PIT, przysługują im dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.