Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-08 16:31
ks. Jarosław Kowalczyk

Nowa Podstawa Programowa Katechezy Kościoła katolickiego w Polsce

379. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski przyjęło nową Podstawę Programową Katechezy Kościoła katolickiego w Polsce.

Obowiązująca PPK z 2010 roku
Autor/źródło: ks. Jarosław Kowalczyk

Podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim, w dniu 8 czerwca 2018 roku została przyjęta nowa Podstawa Programowa Katechezy Kościoła katolickiego w Polsce (PPK).

    Jest to dokument adresowany do twórców programów katechetycznych i podręczników oraz katechetów. Treści PPK są skorelowane z treściami przekazywanymi podczas innych przedmiotów. Określają także wymagania, jakie można i należy postawić przed uczniem uczęszczającym na szkolne lekcje religii. Podstawa Programowa Katechezy wraz z nowym programem nauczania religii wejdzie w życie 1 września 2019 roku.


    Od roku 2001 jest to już trzecia Podstawa Programowa Katechezy (2001, 2010, 2018). To dokument, który z jednej strony uwzględnia nowy system edukacji szkolnej, a z drugiej bierze pod uwagę proces przemian społecznych zachodzących w polskim środowisku.

    Z chwilą, kiedy ogłoszono projekt reformy systemu edukacji (2015), podjęto działania zmierzające do przygotowania nowej Podstawy Programowej Katechezy Kościoła katolickiego w Polsce. Wcześniej, podczas różnych sympozjów, debat i spotkań katechetycznych podejmowano temat nowego programu katechetycznego.

    Powołano specjalny Zespół ds. projektu PPK. W jego skład weszli nie tylko katechetycy-teoretycy, ale także katecheci, którzy na co dzień zmagają się w pracy szkolnej. Pochodzą oni niemal ze wszystkich środowisk katechetycznych w Polsce. To był blisko 20-osobowy zespół, który w różnych grupach próbował wypracować pewien materiał.

    Przygotowany projekt oddano zewnętrznym recenzentom: bibliście, liturgiście, moraliście, dogmatykowi, mariologowi, dydaktykom. Po recenzjach, które wpłynęły do Komisji Wychowania, zostały naniesione poprawki.

    Na początku maja tego roku za pośrednictwem SKEP projekt został przesłany do konsultacji księży biskupów, którzy wnieśli wiele cennych uwag i sugestii.

    Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża wdzięczność za przekazane sugestie i ogromną pracę, jaką wykonali członkowie Zespołu ds. przygotowania projektu PPK.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-08 15:27:10
miniaturka

Prewencja wobec przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci i młodzieży w Kościele

Abp Wojciech Polak zaapelował o opracowanie w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych szczegółowych dokumentów dotyczących ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami wykorzystywania na tle seksualnym.
2018-06-08 15:49:05
miniaturka

Episkopat przyjął nową podstawę programową katechezy

Na trwającym w Janowie Podlaskim 379. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski biskupi zatwierdzili nową podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce.
2018-06-08 16:17:22
miniaturka

Duchowość na pielgrzymim szlaku - XXVI Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka Białystok - Wilno

Czy dam radę? Czy podołam? Czy wytrwam? Czy to dla mnie? Czy warto? Bardzo wielu z nas stawia powyższe pytania, kiedy podejmujemy decyzję wyruszenia na pątniczy szlak.
2018-06-08 18:14:46
miniaturka

Biskupi przyjęli „Wytyczne pastoralne do adhortacji ‘Amoris laetitia’”

„Nowe impulsy duszpasterskie” dla narzeczonych, małżonków i osób znajdujących się w sytuacjach trudnych i nieregularnych zawierają „Wytyczne pastoralne do adhortacji ‘Amoris laetitia’” przyjęte dziś przez biskupów na 379. zebraniu plenarnym KEP.
2018-06-08 19:05:09
miniaturka

Ks. Marek Gancarczyk nowym prezesem Opoki

Ks. Marek Gancarczyk, były redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego", został prezesem zarządu Fundacji Opoka, która jest fundacją Konferencji Episkopatu Polski.
2018-06-08 20:17:54
miniaturka
play

PZU z youtuberami przyciągnęło ponad milion widzów

Już ponad milion widzów obejrzało film stworzony przez PZU i youtuberów: Huyen i Marcina, twórców emce kwadrat - popularnonaukowego kanału na YouTube.