Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-16 10:04
mk / PAP

Nobliści apelują do Joe Bidena ws. szczepionek przeciw Covid-19

Ponad 170 laureatów Nobla, byłych szefów rządów i państw podpisało list otwarty do prezydenta USA Joe Bidena z prośbą o zawieszenie praw intelektualnych do szczepionek przeciwko Covid-19, by zagwarantować dostęp do nich państwom o niskich i średnich dochodach.

Autor/źródło: unsplash.com

Sygnatariusze listu zwracają się do prezydenta o udostępnienie technologii oraz stosownego know-how, aby umożliwić przyspieszenie i rozszerzenie produkcji szczepionek.

„My, niżej podpisani byli szefowie państw i rządów oraz laureaci Nagrody Nobla jesteśmy poważnie zmartwieni bardzo powolnym procesem rozwoju globalnego programu szczepień przeciwko Covid-19 i udostępniania ich (szczepionek – PAP) krajom o niskich i średnich dochodach” – głosi list otwarty.

Jego autorzy podkreślają, że stworzenie bezpiecznych i skutecznych szczepionek, które są już stosowane w wielu państwach to w dużej mierze zasługa publicznych inwestycji USA.

Podkreślają jednak, że większość ludzkości nie może jeszcze liczyć na bezpieczeństwo, jakie daje szczepionka przeciw koronawirusowi. „Nowa fala cierpienia ogarnia teraz cały świat. Nasza globalna gospodarka nie może się odbudować, jeśli pozostanie podatna na wirusa” – piszą sygnatariusze listu.

„Jesteśmy zbudowani informacją, że pana administracja rozważa tymczasowe zniesienie zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) dotyczących praw intelektualnych podczas pandemii Covid-19, zgodnie z propozycją Republiki Południowej Afryki i Indii, którą poparło ponad 100 państw członkowskich WTO i wielu ekspertów ds. zdrowia na całym świecie„ – głosi dokument, którego autorzy podkreślają, że jest to „fundamentalny i konieczny krok, aby przybliżyć koniec pandemii”.

Zawieszenie praw intelektualnych i udostępnienie technologii produkcji szczepionek pozwoliłoby „zwiększyć globalną bazę produkcyjną”, która dzięki takiemu posunięciu nie byłaby ograniczana przez przemysłowe monopole; to one bowiem sprawiają, że dostawy do szczepionek są zbyt ograniczone, by miały do nich dostęp kraje rozwijające się.

„9 na 10 osób w większości biednych państw może nie zostać zaszczepionych w tym roku. W takim tempie wiele krajów będzie musiało czekać co najmniej do 2024 roku, aby doprowadzić do masowego uodpornienia na Covid-19” – piszą autorzy listu.

„Jeśli miniony rok nauczył nas czegoś, to jest to fakt, że zagrożenia dla zdrowia publicznego są globalne (...). Rynek nie może adekwatnie odpowiedzieć na takie wyzwania, nie może ich też pokonać wąsko pojęty nacjonalizm” – piszą sygnatariusze listu.

Apelują też do prezydenta Bidena: „Proszę podjąć pilne działania, które tylko pan może zainicjować i niech ten moment zostanie zapamiętany przez historię, jako czas, w którym przedłożyliśmy wspólne prawo do bezpieczeństwa wszystkich nad komercyjne prawa niewielu”.

„Jako ludzie walczący o globalny i sprawiedliwy dostęp do szczepionek jesteśmy gotowi poprzeć pana działania na tym froncie i dołączyć do nich swój głos” – piszą sygnatariusze na zakończenie listu.

Dokument został udostępniony przez organizację People’s Vaccine Alliance zrzeszającą organizacje humanitarne, pozarządowe oraz broniące praw człowieka, a także stowarzyszenia medyczne i ekonomiczne na całym świecie. (PAP)

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-16 09:38:57
miniaturka

Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejm powołał w czwartek posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To już czwarta próba wyboru nowego RPO. Zgodnie z przepisami kandydat wybrany przez Sejm musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Senat.
2021-04-16 10:06:28
miniaturka

Giganci technologiczni muszą robić więcej przeciw nadużyciom w sieci

Giganci technologiczni muszą robić więcej, aby zapobiegać nadużyciom w sieci – uważa ks. Hans Zollner, watykański specjalista od ochrony nieletnich. Szczególne zaniepokojenie budzi drastyczny wzrost rozpowszechniania pornografii dziecięcej
2021-04-16 10:18:37
miniaturka

Niedzielski: dzisiaj duże spadki zachorowań

Dzisiaj powinien być pod kątem wyników bardziej optymistyczny dzień. Będziemy mieli do czynienia dzisiaj z dużymi spadkami, rzędu nawet 10 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia, mimo wielu wykonanych badań - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-04-16 10:44:23
miniaturka

Kard. Parolin na forum ONZ: „Fratelli tutti” toruje drogę kulturze braterstwa

Watykański Sekretarz Stanu zaprezentował papieską encyklikę „Fratelli tutti” na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podkreślił, że zwłaszcza w czasach pandemii nie można kierować się jedynie wąsko rozumianym interesem narodowym - potrzebna jest „globalizacja solidarności”
2021-04-16 12:02:44
miniaturka

Łączą twórców treści wideo ze znanymi markami; pozyskali 4,8 mln zł na dalszy rozwój

Twórcy InSTREAMLY, platformy do łączenia streamerów z firmami, pozyskali finansowanie w wysokości 4,8 mln zł. To pozwoli na przeprowadzenie ekspansji na kolejne zagraniczne rynki. W warszawski startup zdecydowały się zainwestować fundusze Supernode Global, Colopl Next oraz PKO VC.
2021-04-16 12:16:47
miniaturka

Modlę się, bym się nie zaraził strachem, który zabiera ufność wiary

„Nie pamiętam, byśmy kiedykolwiek w Kościele włożyli tyle wysiłku w to, żeby ludzie trzymali dystans od grzechów i by dusza nie chorowała, ile wkładamy w przypominanie i organizację, by ludzie byli zdrowi na ciele” – pisze ks. Wojciech Węgrzyniak.