Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-07 15:35
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Nikt nie może być obojętny wobec współczesnych form niewolnictwa

Na potrzebę dogłębnego poznania problemu współczesnego niewolnictwa zwrócił uwagę Papież w videoprzesłaniu skierowanym do uczestników międzynarodowego Forum poświęconego temu problemowi.

Autor/źródło: Pixabay, rebcenter-moscow, licencja: CC0

My chrześcijanie jesteśmy wezwani do tego, aby ciągle i coraz bardziej rozwijać współpracę tak, by przezwyciężyć wszelkie formy nierówności, dyskryminacji, które są tym, co sprawia, że człowiek może z drugiego robić niewolnika – powiedział Papież w videoprzesłaniu na międzynarodowe Forum poświęcone współczesnym formom niewolnictwa. Zostało ono zorganizowane przez prawosławną archidiecezję w Buenos Aires pod patronatem patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

W słowie skierowanym do uczestników Forum Franciszek zaznaczył, że we współczesnym świecie nie brak różnych form zniewolenia.

“Niewolnictwo nie jest rzeczą z przeszłości. To praktyka, która ma głębokie korzenie i wyraża się także dziś w wielu różnych formach: handel ludźmi, wykorzystywanie ludzi poprzez wprowadzanie ich w długi, wykorzystywanie dzieci, wykorzystywanie seksualne czy przymusowe prace domowe to tylko niektóre z nich – mówił Ojciec Święty. - Jedna bardziej poważna i nieludzka od drugiej. Mimo, że brak dokładnych informacji, to jednak mamy do dyspozycji niektóre dane z różnych regionów świata, liczby te są dramatycznie wysokie i prawdopodobnie zaniżone. Według niektórych statystyk ponad 40 milionów osób, mężczyzn, ale przede wszystkim kobiet i dzieci, cierpi z powodu niewolnictwa.”

Wobec tej zbrodni przeciw ludzkości – stwierdził Papież – nikt nie może pozostać obojętnym. Wskazał na dwa stojące przed nami zadania. Pierwszym jest dogłębne poznanie tego problemu. Wielu bowiem nie chce zwrócić uwagi na skalę zagadnienia, gdyż albo sami są zaangażowani w zniewalanie ludzi, albo korzystają z usług zniewolonych osób.

Drugim zadaniem, na które zwrócił uwagę Franciszek jest pomoc tym, którzy zostali zniewoleni, poprzez obronę ich praw, zatrzymywanie skorumpowanych i kryminalistów, aby nie mogli uniknąć sprawiedliwości. Dodał, iż u podłoża niewolnictwa leży bieda, przemoc i korupcja. Stąd potrzeba integralnego rozwoju człowieka począwszy od możliwości dobrego wykształcenia i wychowania oraz dostępu do pracy. Ofiarami niewolnictwa bowiem padają najczęściej osoby biedne, odrzucone, zmarginalizowane.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-07 14:35:07
miniaturka

Krajowy Duszpasterz Kierowców o modlitwie i roztropności na drodze

Bardzo ważne jest to, żeby modlić się do św. Krzysztofa, patrona kierowców, który ich wspiera, ale też samemu zadbać o mądrość, roztropność i bezpieczeństwo na drodze – mówi ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców.
2018-05-07 15:00:28
miniaturka

Abp Gądecki: Módlmy się za górników, którzy ucierpieli w kopalni Zofiówka

„Módlmy się za górników, którzy ucierpieli w wyniku tąpnięcia w kopalni Zofiówka, ich rodziny i ekipy ratownicze. Polecajmy Bogu zmarłych, modląc się dla nich o życie wieczne” – napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki.
2018-05-07 15:33:55
miniaturka

Kongres Niewydolne Serce już za nami

Za nami pierwsza edycja Kongresu Niewydolne Serce. Wydarzenie odbyło się 05.05.2018 w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego.
2018-05-07 15:59:33
miniaturka
play

Piekło istnieje i jest przerażające - ks. Piotr Glas

Czy wciąż potrzebni są egzorcyści? Dlaczego ludzi bardziej ciągnie do zła niż do dobra? Czy piekło jest puste? Kto do niego trafi? Jaką rolę pełni Maryja w walce duchowej?
2018-05-07 18:06:43
miniaturka

Szkolenie z ochrony danych osobowych w Kościele

7 maja w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się szkolenie dla kanclerzy kurii (lub inspektorów ochrony danych) oraz oficjałów sądowych dotyczące jak najlepszej ochrony danych osobowych w Kościele.
2018-05-07 18:27:46
miniaturka

Andrea Bocelli w Fatimie: mój koncert będzie modlitwą

Głównym motywem przybycia i koncertowania w Fatimie będzie dla Bocellego obchodzona 13 maja uroczystość Matki Bożej Fatimskiej, przypadająca dokładnie w 101. rocznicę pierwszego objawienia maryjnego.