Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-12 09:41
Anna Bajon / Łukasz Sośniak SJ

Nikaragua: rząd Daniela Ortegi uderza w najuboższych

W obliczu rosnących na całym świecie obaw dotyczących łamania praw człowieka w Nikaragui, przedstawiciel Watykanu wezwał do natychmiastowego powrotu do negocjacji.

Autor/źródło: pixabay, Cuixin_Arguello, CC0

„Stolica Apostolska jest przekonana o konieczności jak najszybszego przeprowadzenie wolnych wyborów z udziałem międzynarodowych obserwatorów” – powiedział abp Ivan Jurkovic, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ podczas sesji Rady Praw Człowieka na temat sytuacji w Nikaragui.

Jego zdaniem strony konfliktu powinny zebrać się „w odnowionym duchu odpowiedzialności i pojednania”, aby znaleźć rozwiązanie, które „szanuje prawdę, przywraca sprawiedliwość i promuje dobro wspólne”.

Niepokoje społeczne w Nikaragui rozpoczęły się ponad rok temu. Ludzie wyszli na ulice po tym jak rząd zdecydował o podniesieniu podatków i cięciach emerytalnych. Postulaty dotyczyły głównie przywrócenia praw konstytucyjnych, przestrzegania praw człowieka i swobód obywatelskich, a także powstrzymania represji i uwolnienia więźniów politycznych. Poważny kryzys w dziedzinie praw człowieka został wywołany po tym, jak siły policyjne i grupy prorządowe rozprawiły się z ogólnokrajowymi protestami. Szacuje się, że działania władz doprowadziły do śmierci co najmniej 300 osób, a około 2 tys. zostało rannych. Zatrzymano wówczas setki protestujących, z których wielu poddano torturom.

Od początku konfliktu Kościół podjął się roli mediatora, niósł też pomoc rannym i potrzebującym. Taka postawa nie spodobała się prezydentowi Ortedze, który zaczął oskarżać go o wspieranie rebelii. Efektem jest między innymi zablokowanie kontenerów Caritas z lekami i żywnością, a tym samym brak pomocy dla potrzebujących.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-12 07:39:22
miniaturka

Ewangelia najpotężniejszym zaczynem braterstwa i pokoju

Chrystus jest nadzieją świata, a Jego Ewangelia jest najpotężniejszym zaczynem braterstwa, wolności, sprawiedliwości i pokoju dla wszystkich narodów”- mówił Papież podsumowując na audiencji ogólnej swą podróż do Afryki.
2019-09-12 08:18:31
miniaturka

Franciszek: jest coraz mniej dzieci przez zbytnie przywiązanie do dobrobytu

O rodzinie, której skarbem są dzieci, o krytyce, która pomaga, o zagrożeniu schizmą w Kościele oraz o ksenofobii, która jest chorobą mówił Papież na konferencji prasowej, która, jak to jest w zwyczaju, miała miejsce w samolocie podczas drogi powrotnej z Afryki.
2019-09-12 08:51:59
miniaturka

Bp Bizzeti: Kościół w Turcji odżywa dzięki uchodźcom

Chrześcijańscy uchodźcy z Syrii i Iraku są zastrzykiem życiodajnej limfy dla Kościoła w Turcji. Dzięki nim wspólnota katolicka z nową siłą inicjuje działalność misyjną na terenach, na których narodził się Kościół. Rośnie także liczba muzułmanów proszących o chrzest.
2019-09-12 10:44:21
miniaturka

Kard. Nycz spotkał się z metropolitą Hilarionem w Moskwie

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się wczoraj z metropolitą wołokołamskim Hilarionem. Metropolita warszawski przebywa z kilkudniową wizytą w Moskwie.
2019-09-12 11:17:13
miniaturka

„Droga synodalna” dzieli niemieckich biskupów

Wśród niemieckich biskupów narasta spór o to, jak ma wyglądać „droga synodalna”. Arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki przestrzegł przed schizmą w Kościele w Niemczech, a przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx nie wykluczył zniesienia celibatu w niektórych regionach.
2019-09-12 11:29:20
miniaturka

Jasna Góra: przygotowania do miesiąca misyjnego

Szczególne przygotowanie do ogłoszonego przez Papieża Franciszka Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego przeżywali w Częstochowie i na Jasnej Górze uczestnicy dorocznego jesiennego Zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych.