Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-23 08:02
Anna Bajon / Marek Raczkiewicz CSsR – Panama

Nikaragua: młodzi mieli być w Panamie, są w więzieniu

Nie wszyscy mogą wziąć udział w ŚDM w Panamie. Sytuacja polityczna w Nikaragui sprawiła, że wiele młodych trafiło do więzienia lub straciło życie. Miejscowa Konferencja Episkopatu nie mogła przyjąć młodzieży w swoich diecezjach obawiając się o jej bezpieczeństwo.

„Kiedy dowiedziałem się, że Papież będzie w Panamie zacząłem zbierać pieniądze. Jednak wybuch protestów społecznych w Nikaragui zmienił radykalnie moje życie”, mówi 24-letni Dexter, oskarżony dzisiaj, podobnie jak wielu innych, za udział w manifestacjach przeciwko Danielowi Ortedze, o terroryzm i zamach stanu. Ostatecznie zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na pomoc potrzebującym. Sam żyje w ukryciu.

Konferencja Episkopatu Nikaragui, która poparła protesty społeczne szacuje, że do sąsiedniej Panamy pojedzie ok. 2 tys. osób. Młodzież musiała dokonać wielkich wyrzeczeń, aby móc wziąć udział w ŚDM. Wielu sprzedało swój telefon czy inne rzeczy osobiste, aby „przeżyć to wyjątkowe doświadczenie w Ameryce Środkowej”, podkreśla Pedro Marcel, koordynator duszpasterstwa młodzieży w archidiecezji Managua. „Chciałem pojechać na ŚDM, ale nie spodziewałem się obecnej sytuacji społeczno-politycznej”, mówi Rafael. Stracił pracę, a za zaoszczędzone pieniądze kupił żywność dla swoich przyjaciół, z którymi miał jechać razem. Dzisiaj przebywają w więzieniu. Młodzi Nikaraguańczycy, którzy przyjadą do Panamy mają nadzieję, że Papież doda im nadziei. „Trzeba, aby Papież Franciszek wypowiedział się stanowczo i wprost na temat narodu nikaraguańskiego, aby potępił zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez dyktaturę Ortegi-Murillo i odniósł się do sytuacji w Nikaragui”.

Nikaragua to jeden z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej. Od początku protestów antyrządowych zginęło co najmniej 325 osób, ponad 600 zostało uwięzionych, wiele uciekło do sąsiednich krajów. Kryzys polityczny spowodował milionowe straty oraz zamknięcie zakładów pracy.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-22 16:42:32
miniaturka

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie!

Witold Zalewski z córką Hanną w koncercie organowym, grupa taneczna ze swoim spektaklem "Lilia", czyli udział Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.
2019-01-22 18:45:04
miniaturka

Program papieskiej wizyty podczas XXXIV ŚDM

Zachęcamy katechetów i duszpasterzy, aby razem z młodzieżą śledzić to, co dzieje się w tych dniach w Panamie. Łączmy się we wspólnotowej modlitwie!
2019-01-23 08:02:07
miniaturka

Franciszek w Bazylice Matki Bożej Większej

Ojciec Święty przygotowuje się do kolejnej podróży apostolskiej. Jutro rano odleci do Panamy, gdzie weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży.
2019-01-23 09:14:28
miniaturka

Papież towarzyszy codziennie temu, co dzieje się na Ukrainie

Papież z uwagą codziennie towarzyszy Ukrainie oraz uczestniczy w wydarzeniach, które dzieją się w tym kraju. Zajmuje ona ważne miejsce w jego sercu – czytamy w komunikacie prasowym nuncjatury apostolskiej w Kijowie.
2019-01-23 09:24:59
miniaturka

O. Neuhaus: naród wybrany i dzisiejszy Izrael to nie to samo

Kościół nie myśli już o Żydach w kategoriach narodu niewiernego i odrzuconego przez Boga, uznaje, że Bóg pozostaje wierny swym darom i wybraniu, jednakże nie zgadza się na utożsamianie narodu wybranego ze współczesnym narodem izraelskim.
2019-01-23 10:02:33
miniaturka
play

Czas pożegnań – relacja z ostatniego dnia pobytu młodych w Monagrillo

Poniedziałek był ostatnim dniem pobytu młodzieży archidiecezji krakowskiej w Monagrillo. Eucharystia pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego oficjalnie zakończyła Dni w Diecezji.