Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-20 10:59
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Nigeryjscy biskupi o plagach wyniszczających ten kraj

Powszechna korupcja wśród rządzących, nasilenie antychrześcijańskiej przemocy oraz wzrost liczby gwałtów – to według biskupów Nigerii największe plagi wyniszczające obecnie ten afrykański kraj.

Autor/źródło: Pixabay, adeborois, licencja: CC0

Hierarchowie z kościelnej prowincji Ibadan zaapelowali do nigeryjskich władz o przywrócenie ideału federalnej równowagi w tym wieloetnicznym kraju i o jednakowe traktowanie wszystkich jego mieszkańców.

Ogromny niepokój biskupów budzi nasilanie islamskiego ekstremizmu, na którego celowniku znajdują się wyznawcy Chrystusa, przy totalnej bierności rządu. „W tym trudnym czasie, gdy nasz kraj mocno doświadczony jest także pandemią koronawirusa potrzeba zdecydowanych działań na rzeczy budowy dobra wspólnego, a nie tylko interesów grupki wybrańców” – wskazują biskupi przypominając, że rak korupcji obecny jest na wszelkich szczeblach władzy i wyniszcza społeczeństwo. Zauważają jednocześnie, że wsparcia potrzebuje zarówno system opieki zdrowotnej, jak i szkolnictwa, którego zapaść prowadzi kolejne pokolenie do wykluczenia edukacyjnego.

„Rząd nie może zamykać oczu na tę dramatyczną rzeczywistość, Nigeryjczycy potrzebują konkretnej pomocy, a nie tylko obietnic” – wskazują biskupi. Przywołują też nową plagę, która boleśnie wyniszcza ten kraj. Jest nią dramatyczny wzrost przemocy wobec kobiet i fala gwałtów. „Problemy te wywołują ogromny niepokój i pogłębiają poczucie braku bezpieczeństwa ujawniając ogromny upadek moralny naszego kraju” – zauważają biskupi Nigerii. Jako kościelny plan naprawczy proponują zintensyfikowanie działań ewangelizacyjnych i większe wsparcie zagrożonej instytucji rodziny.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-20 09:00:12
miniaturka

Paryż: studia o chrześcijaństwie na Bliskim Wschodzie

W Paryżu powstał Instytut Studiów nad Chrześcijanami Bliskiego Wschodu. W najbliższym roku akademickim proponuje cztery wykłady: geopolityka wschodnich chrześcijan, myśl chrześcijańska w Libanie, patrologia orientalna oraz islam i chrześcijaństwo. Za rok wykładów ma być dwa razy więcej.
2020-07-20 09:42:36
miniaturka

Na Sycylii powstaje muzeum Krzyża Świętego

„Naszym pragnieniem jest, aby to miejsce, poprzez sztukę ceramiczną, malarską, rzeźbiarską i wszelkie inne jej wyrazy, ukazywało wiarę, własną pobożność czy osobiste doświadczenie krzyża” - powiedział biskup Caltagirone na Sycylii o powstającym tam muzeum Krzyża Świętego.
2020-07-20 09:54:54
miniaturka

Edukacja to podstawa integracji imigrantów

Edukacja jest podstawowym narzędziem integracji i emancypacji osób przesiedlonych do obcego kraju, dlatego dostęp do niej jest równie ważny tak dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych. W związku z tym zespół Caritas Grecja rozpoczął działania edukacyjne na wyspie Lesbos, w ramach projektu wspieranego przez Caritas Niemcy.
2020-07-20 11:45:25
miniaturka

Beskidy: ewangelizacja na Wielkiej Czantorii

Wielka Czantoria w Beskidzie Śląskim była kolejnym szczytem górskim, na którym odbyło się spotkanie w ramach wakacyjnego projektu „Ewangelizacja w Beskidach”.
2020-07-20 12:10:44
miniaturka

Licheń: Modlitwa za małżonków

Podczas głównej Mszy Świętej sprawowanej pod przewodnictwem ks. Adama Stankiewicza MIC modlitwą otaczano zarówno małżonków, jak i narzeczonych.
2020-07-20 13:04:53
miniaturka

Bp Greger w oświęcimskim Karmelu: Krzyż stanowi szczyt szkoły maryjnej

„Krzyż stanowi szczyt szkoły maryjnej” – podkreślił w Oświęcimiu bp Piotr Greger. Duchowny przewodniczył Mszy św. w kaplicy oświęcimskiego klasztoru sióstr karmelitanek bosych.