Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-05 10:29
AC / Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va

Nigeryjscy biskupi na czele marszu przeciwko przemocy

Nigeryjscy biskupi stanęli na czele marszu protestacyjnego przeciwko przemocy w ich kraju. „Jesteśmy zmęczeni słysząc od rządu, że Boko Haram została pokonana. Co to za zwycięstwo, jeśli z ich rąk codziennie giną ludzie?” – mówił do zgromadzonych abp Augustine Akubeze.

Autor/źródło: Pixabay, Free-Photos, licencja: CC0

Jego zdaniem to właśnie słaba reakcja rządu na ataki z dnia na dzień pogarsza sytuację. „Nie chronią niewinnych, nie ścigają terrorystów. Nie chcę używać zbyt dosadnych słów, dlatego nazwę to po prostu złem” – dodał przewodniczący nigeryjskiego episkopatu.

Marsz, który przeszedł w ulewnym deszczu ulicami Abudży miał charakter pokojowy. „Jesteśmy tutaj żeby wyrazić niepewność jutra i opłakiwać naszych przyjaciół, których brutalnie zamordowali terroryści” – powiedział abp Akubeze. Jego zdaniem zachodni dziennikarze nie powinni milczeć w tej sprawie. „Gdyby światowe media informowały o tym, co dzieje się w Nigerii, ludzie wiedzieliby, że nasi bracia zabijani są tutaj codziennie przez Boko Haram. Chcemy zwrócić uwagę świata na ten problem” – dodał.

Ks. Sebastain Sanni, który również uczestniczył w marszu, powiedział, że jest przerażony jak szybko kraj został doprowadzony do upadku. „Przede wszystkim modlimy się za zabitych, ale protestujemy także przeciwko destabilizacji kraju, jaka ma miejsce w związku z działalnością grup terrorystycznych” – powiedział misjonarz.

Ostatnim aktem przemocy wymierzonym w chrześcijan było porwanie ks. Davida Echiody, pracującego w seminarium duchownym w Otukpo. Uprowadziło go kilku uzbrojonych mężczyzn, gdy wracał po niedzielnej Mszy do swojego mieszkania. Porywacze przetrzymywali go kilkadziesiąt godzin, po czym uwolnili.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-05 09:05:55
miniaturka

Erdogan odgrywa się na Europie, dramatyczna sytuacja migrantów

Dramatyczne sceny rozgrywają się na granicy grecko-tureckiej. Jak donosi katolicki arcybiskup Aten, władze tureckie zwożą na granicę tysiące migrantów. Używają do tego wszelkich możliwych środków: pociągi, autobusy, a nawet taksówki.
2020-03-05 09:34:31
miniaturka

Dyskusje wokół przyszłego kształtu Notre Dame

We Francji wciąż toczy się dyskusja na temat tego, w jakiej formie powinna zostać odbudowana, spalona niemal przed rokiem, katedra Notre Dame.
2020-03-05 10:01:44
miniaturka

Kanada zamyka hospicja, które nie chcą dokonywać eutanazji!

Kanadyjskie władze odbierają dofinansowanie ze środków publicznych tym hospicjom, które nie zgadzają się na przeprowadzanie w ich strukturach eutanazji. W praktyce oznacza to, że wiele takich placówek zostanie zlikwidowanych.
2020-03-05 10:32:07
miniaturka

O. Bovati na rekolekcjach: wystrzegajmy się skostnienia i pewników

Papież codziennie celebruje Mszę i ze swego pokoju bierze udział w rekolekcjach, które jego współpracownicy z Kurii Rzymskiej odprawiają w Domu Boskiego Mistrza w Aricci pod Rzymem – poinformował w specjalnym komunikacie dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
2020-03-05 10:55:29
miniaturka

Prof. Pelletier o skandalach: to otchłań zła, ale łaska jest większa

Aktualny kryzys Kościoła to konfrontacja z tajemnicą zła. Aby się z nią zmierzyć, trzeba podjąć prawdziwą walkę duchową, a do tego współcześni katolicy nie są przygotowani. Zwraca na to uwagę prof. Anne-Marie Pelletier.
2020-03-05 11:47:26
miniaturka

Ziarna Słowa - Budować na skale

„Ziarna Słowa” to cykl krótkich audycji prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Radio Watykańskie przygotowało je z myślą o nadchodzącej 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka.