Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-30 08:45
ek / Michał Król SJ

Nigeria: tysiące ofiar islamskich ekstremistów

Szacuje się, że od 2016 r. ponad trzy i pół tysiąca osób zostało zabitych w Nigerii w starciach pomiędzy rolnikami i muzułmańskimi pasterzami Fulani.

Autor/źródło: Pixabay, adeborois, licencja: CC0

Ekstremiści z tego plemienia są większym zagrożeniem dla chrześcijan niż agresja terrorystycznej grupy Boko Haram, a władze pozostają bezczynne – mówi jeden z tamtejszych biskupów. Kościół stara się nieść pomoc i leczyć rany.

W wywiadzie dla Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie bp William Amove Avenya zwraca uwagę, że tylko od stycznia do października tego roku zginęło 1700 osób, a liczne wspólnoty chrześcijańskie były zmuszone do ucieczki z miejsc swojego zamieszkania. Nigeryjski rząd nie podejmuje odpowiednich działań, aby się temu przeciwstawić – mówi ordynariusz diecezji Gboko, dodając – „Nie straciliśmy nadziei, ale potrzebujemy pomocy”.

W listopadzie bp Avenya zwrócił się z apelem do wspólnoty międzynarodowej, aby nie czekała z interwencją do momentu, aż w Nigerii dojdzie do ludobójstwa. Niedawno hierarcha spotkał się również z politykami Unii Europejskiej. „Wydają się niedoinformowani co do sytuacji w naszym kraju i zagrożenia ze strony Fulani, którzy są wyposażeni w nowoczesną broń, jakiej nie używają prości pasterze. Musimy zadać sobie pytanie, kto za tym stoi?” – mówił nigeryjski biskup.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-29 22:11:27
miniaturka

Bp Janiak dziękuje za Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego

Biskup kaliski Edward Janiak w liście pasterskim wystosowanym w związku z zakończeniem Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego podkreśla, że rok jubileuszowy miał zasięg nie tylko diecezjalny, ale ogólnopolski, a nawet światowy.
2018-12-29 23:10:41
miniaturka

Papież wyraża współczucie ofiarom zamachu w Egipcie

Watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin przesłał w imieniu Papieża Franciszka telegram z wyrazami współczucia dla ofiar zmachu terrorystycznego, który miał miejsce w Gizie, w Egipcie.
2018-12-30 08:23:04
miniaturka

Papież: bilans w świetle radości płynącej z Ewangelii

Słowami Papieża z przemówienia do Kurii Rzymskiej i z adhortacji Evangelii Gaudium można podsumować mijający, 2018 r.
2018-12-30 08:36:45
miniaturka

W Iraku żyją chrześcijanie dumni ze swojej wiary

Podsumowując swoją wizytę w Iraku watykański Sekretarz Stanu podkreślił, że spotkał w tym kraju ludzi dumnych z tego, że są chrześcijanami. Wytrwali w nim pomimo ogromnych cierpień, prześladowań i niepewności.
2018-12-30 08:58:01
miniaturka

Taizé: pierwszy dzień – zachęta do gościnności

Do większej otwartości na drugiego człowieka i gościnności, która jest źródłem radości zachęcał w Madrycie brat Alois podczas pierwszej medytacji.
2018-12-30 12:30:36
miniaturka

Franciszek: Módlmy się za rodziny świata, którym brakuje pokoju i zgody

Do otwierania się na innych wezwał dziś Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.