Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-28 12:17
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Nigeria: islamski terroryzm zagraża upadkiem państwa

Nigeryjscy biskupi wezwali katolików zaangażowanych w politykę do większej aktywności na rzecz ochrony chrześcijan, rozwoju Nigerii i wykorzenienia korupcji. Największym zagrożeniem jest terroryzm ze strony muzułmanów

Autor/źródło: Oladimeji Odunsi / Unsplash.com

Nigeria, choć jest krajem bogatym w surowce, nie wykorzystuje swojego potencjału. Panuje bieda, bezrobocie i przemoc. Zdaniem episkopatu, głównym problemem, podobnie jak w innych krajach afrykańskich, jest kryzys przywództwa. Nigeryjscy politycy są niekompetentni i skorumpowani.


Ogromnym zagrożeniem dla istnienia państwa jest narastający islamski terroryzm. Zdaniem przewodniczącego Konferencji Jezuitów Afryki i Madagaskaru spowodowany jest on nie tylko podziałami religijnymi i politycznymi, które istniały od dawna, ale przede wszystkim czynnikami ekonomicznymi i brakiem przywództwa. „Nigeria jest bogata w ropę naftową, której złoża znajdują się na południu kraju. Powoduje to napięcia, ponieważ ludzie w innych regionach czują się wykluczeni. Te podziały wykorzystują fundamentaliści, a rządzący nie potrafią ich opanować” – uważa ks. Agbonkhianmeghe Orobator.


Jezuita zauważa, że chrześcijanie i muzułmanie od wieków żyli w Nigerii w pokoju i harmonii. Relacje pomiędzy nimi zaostrzył radykalizm podsycany z zagranicy i bezradność polityków. Chaos wywołany przez terroryzm wykorzystują z kolei bandyci. Na porządku dziennym są działające w całym kraju gangi, które trudnią się uprowadzeniami dla okupu. Zdaniem jezuity kumulacja tych negatywnych zjawisk może doprowadzić do upadku Nigerii.


Trudna sytuacja tego zachodnioafrykańskiego państwa spowodowana jest brakiem demokratycznych elit politycznych. Co prawda większość przywódców to ludzie wykształceni, jednak kiedy tylko dochodzą do władzy, zaczynają służyć jedynie własnym interesom i interesom swoich grup.  Jezuita podkreśla, że „Nigerii potrzebne są po prostu rządy prawa. Na Zachodzie też istnieje korupcja, ale tam, polityk na niej przyłapany, staje przed sądem, tutaj nie. W naszym kraju będzie coraz gorzej dopóki są ludzie, którzy stoją ponad prawem”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-28 12:41:42
miniaturka

Biali amerykańską mniejszością. Prognozy mówią o dalszej dywersyfikacji narodu

Spis powszechny w USA. Liczba białych mieszkańców spadła pierwszy raz w historii – informuje „Washington Post”.
2021-08-28 12:48:26
miniaturka

Warszawa: dziś księża wyświęceni przez kard. Wyszyńskiego odprawią wspólnie Mszę św.

Księża wyświęceni przez kard. Stefana Wyszyńskiego odprawią dziś wspólnie Mszę św. Liturgii w Archikatedrze Warszawskiej przewodniczyć będzie metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
2021-08-28 13:14:29
miniaturka

Kolejne włoskie diecezje przyjmują afgańskich uchodźców

Diecezje i parafie we Włoszech poszukują mieszkań, które mogłyby się stać tymczasowym schronieniem dla uchodźców z Afganistanu. Za koordynowanie tego projektu odpowiada Caritas Włoch wraz z Fundacją Migrantes.
2021-08-28 13:53:54
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Prawdziwa nieczystość duchowo-moralna nie wytwarza się wskutek tego, że łamie się jakieś powierzchowne tradycje ludzkie, ale jako konsekwencja decyzji moralnych, podejmowanych w swoim wnętrzu. Koronawirus jest groźny dla zdrowia fizycznego, ale jeszcze groźniejsze jest zło, które rodzi się w ludzkim sercu
2021-08-28 14:15:00
miniaturka

Nuncjusz o abp. Hoserze: „był wyciągniętą ręką Ojca Świętego Franciszka ku Medziugorju”

Nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie abp Luigi Pezzuto przewodniczył 26 sierpnia w Medziugorju Mszy św. za duszę śp. abp Henryka Hosera, zmarłego 13 bm. w Warszawie. Od 2017 aż do śmierci był on z nominacji Franciszka związany z tym hercegowińskim sanktuarium i miejscem pielgrzymkowym
2021-08-29 08:43:22
miniaturka

Hiszpania: prestiżowa wystawa sztuki sakralnej

Blisko 60 tys. osób zwiedziło już prestiżową wystawę sztuki sakralnej „Edades del hombre” (Wieki ludzkie). Jej 25. edycja nosi tytuł „Lux”, czyli światło i wpisuje się w obchody Świętego Roku Jakubowego oraz 800-lecia katedry w Burgos.