Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-17 08:16
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ/ vaticannews.va

Nigeria: brutalne ataki ze strony dżihadystów na północy kraju

Co najmniej 38 osób zginęło w ubiegłą sobotę z rąk dżihadystów związanych z grupą Daesh podczas ataku na wioskę położoną w północno-wschodniej Nigerii.

Autor/źródło: photogenica.pl, 4

Wioska Goni Usmanti, znajduje się około 60 km od miejsca, w którym stacjonuje garnizon ONZ w Monguno, gdzie podczas ataku islamskich ekstremistów zginęło z kolei 15 osób.

W Goni Usmanti bojownicy Państwa Islamskiego w Afryce Zachodniej zanim zabili uciekających mieszkańców starli się z członkami wspieranej przez rząd lokalnej milicji samoobrony. Wśród zabitych jest sześciu milicjantów, którzy zaangażowali się w walkę, zanim zostali pokonani. Dżihadyści najpierw otworzyli ogień do znajdujących się w ciężarówce handlarzy, a następnie podpalili ją wraz z kilkoma mieszkańcami, którzy również byli w środku. Jedynie dwom pasażerom udało się uciec z miejsca tragedii.

Podejrzewa się, że ci sami napastnicy kilka godzin później zaatakowali miejscowość Monguno. Mieszka tam kilkadziesiąt tysięcy uchodźców, którzy schronili się przed inną frakcją islamistów, która od dziesięciu lat sieje przemoc w regionie, a w 2016 roku oddzieliła się od Boko Haram. Armia nigeryjska podała do wiadomości, że w niedzielę 14 czerwca zabiła 20 dżihadystów „zwycięsko odpierając” atak na Mangumo. Nie wspomniała jednak o stratach w swoich szeregach ani o napaści na Goni Usmanti.

ONZ przekazała, że jest „przerażona” tymi dwoma atakami. Organizacja stwierdziła w oświadczeniu, że ośrodek zatrudniający 50 pracowników pomocy humanitarnej doznał niewielkich szkód. Podpalono jednak pojazdy ONZ oraz budynki usytuowane poza centrum.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-16 15:54:02
miniaturka

Abp Fulton J. Sheen przygotował mapę, która doprowadzi do nieba

Królestwo Boże ma swój początek tu na ziemi, na tej ziemi. Tu i teraz decydujemy o tym czy przyjąć łaskę i żyć z Bogiem, czy to wszystko odrzucić. Gdy jednak zdecydujesz, aby przyjąć Boga, być może przyda Ci się duchowa mapa, z którą łatwiej dotrzeć do wieczności. Przygotował ją abp Fulton Sheen.
2020-06-16 16:12:20
miniaturka

Abp Ryś do katechumenów: Bóg nas wybrał, dlatego że jesteśmy najmniejsi

W łódzkiej katedrze troje kandydatów do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej – Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii – rozpoczęło w sposób uroczysty swój katechumenat. Liturgii Mszy świętej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
2020-06-16 19:12:22
miniaturka

Pekin: zamknięte kościoły po nowym wybuchu koronawirusa

Wszystkie kościoły w stolicy Chin zostały zamknięte na skutek nowego wybuchu zakażeń koronawirusem. Media twierdzą, że podobnie może być w Polsce. W tym samym czasie jednak w Wielkiej Brytanii lekarze informują, że niedroga substancja znacznie pomaga chorym na COVID-19.
2020-06-17 09:06:59
miniaturka

Kard. Pell: Ewangelia pomogła mi przetrwać trudny czas więzienia

Pobyt w więzieniu umocnił we mnie chrześcijańskie przekonanie o zbawczej mocy cierpienia – powiedział kard. Goerge Pell w jednym ze swych pierwszych publicznych wystąpień po wyjściu na wolność.
2020-06-17 09:50:40
miniaturka

Rumunia: powstała pierwsza telewizja katolicka

Zamknięte kościoły, niemożność uczestniczenia we Mszy i przyjmowania sakramentów w czasie pandemii koronawirusa przyczyniły się do tego, że w Rumunii powstała pierwsza telewizja katolicka: Maryja TV.
2020-06-17 10:07:20
miniaturka

Czy mamy wreszcie lek na koronawirusa?

W swoim komunikacie na stronach internetowych Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że z zadowoleniem przyjmuje wstępne wyniki dotyczące stosowania deksametazonu w leczeniu krytycznie chorych pacjentów z COVID-19. To potwierdzenie skuteczności leku zastosowanego przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie.