Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-12 13:30
AC / Paweł Pasierbek SJ

Niger: spotkanie katolickiej młodzieży akademickiej

W stolicy Nigru odbywa się IV seminarium katolickiej młodzieży akademickiej. W czasie spotkania w Niamey omawiane są problemy dotyczące dialogu międzyreligijnego, fundamentalizmu i odpowiedzi, które na te kwestie daje Ewangelia.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Oprócz młodzieży z Nigru obecne są także delegacje z Burkina Faso i Beninu.

Na seminarium składają się konferencje, dyskusje panelowe, ale także dzielenie się wiarą w grupach oraz wizyty w szpitalach, czy więzieniach. Spotkanie otworzył ordynariusz Niamey, który zwrócił uwagę na bardzo trudną i złożoną sytuację młodych ludzi w wielu krajach afrykańskich. Z jednej strony np. w Nigrze sześć lat temu ponad 50 proc. mieszkańców kraju stanowili młodzi ludzie poniżej 15 roku życia, co jest znakiem wielkiej nadziei. Z drugiej jednak rodzi się ogromny problem związany z edukacją i szerzącym się analfabetyzmem, a także wielkie  bezrobocie. Efektem tych narastających trudności jest przemoc, brak bezpieczeństwa i rosnąca przestępczość oraz instrumentalne wykorzystywanie młodych ludzi przez fundamentalistyczne ideologie.

Zdaniem abp Laurenta Lompo obecne spotkanie daje okazję do pogłębionej releksji na ten temat w kluczu trzech słów: zobaczyć, ocenić, zareagować. „Chodzi o to, aby zobaczyć świat, takim jaki on jest, z jego radościami i konfliktami – podkreśla nigerski hierarcha. – Ocenić go w sposób uczciwy i sprawiedliwy, a następnie odpowiedzieć według ewangelicznych zasad”.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-12 12:07:27
miniaturka

Jasna Góra: pielgrzymka osób uzależnionych i ich rodzin

Na co dzień walczą z uzależnieniem. Od 6 dni walczyli także z pęcherzami, bólem nóg i prawie afrykańskim upałem. Kolejna już pielgrzymka osób uzależnionych, ich rodzin i przyjaciół dotarła w sobotę, 11 sierpnia na Jasną Górę.
2018-08-12 12:40:22
miniaturka

Abp Jędraszewski: przed obliczem Matki wiemy, jak mamy żyć

- Ilekroć stoimy przed macierzyńskim obliczem Przenajświętszej Dziewicy, tylokrotnie wiemy jak należy żyć, o co się zmagać, z czego absolutnie nie wolno nam zrezygnować - mówił podczas Mszy św. sprawowanej na Jasnej Górze abp Jędraszewski.
2018-08-12 13:07:33
miniaturka

Liban: jubileusz sanktuarium maryjnego w Harissie

W Libanie rozpoczęły się uroczyste obchody 110. rocznicy powstania sanktuarium Matki Bożej w Harissie.
2018-08-12 13:59:54
miniaturka

Egipt: zabójcą biskupa koptyjskiego okazał się były mnich

Były mnich Izajasz (Jesaja, w świecie Wael Saad Tawadros), usunięty ze stanu zakonnego „za niestosowne zachowanie”, przyznał się do zamordowania swego dotychczasowego przełożonego, koptyjskiego biskupa Epifaniusza.
2018-08-12 16:55:28
miniaturka

Kryzys wiary rodzi pytanie nie o liczebność wiernych w świątyniach, ale o miłość

Mówił o tym bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
2018-08-12 17:28:27
miniaturka

Papież: nie przeciwstawiając się złu, milcząco je umacniamy

W dzisiejszą niedzielę południową modlitwę maryjną Papież wyjątkowo odmówił z wiernymi nie z okna swego Pałacu Apostolskiego, ale z Placu św. Piotra.