Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-27 11:25
JR

Niezwykły sportowiec z zespołem Downa. Jego osiągnięcia zaskakują!

22-letni Chris Nikic jest pierwszą osobą z zespołem Downa, która ukończyła wyczerpujący triathlon Ironman na Florydzie i jako pierwszy przebiegł maraton w Bostonie. Teraz przygotowuje się do maratonu w Nowym Jorku. Pokazuje, że zespół Downa nie przeszkadza w realizacji marzeń i życiu pełnią życia.

Autor/źródło: Facebook / Chris Nikic

W 2020 roku, mając 21 lat, Chris ukończył triathlon Ironman na Florydzie. Całość zajęła mu 16 godzin 46 minut 9 sekund. W tym czasie przepłynął 2,4 mili (3,86 km), przejechał na rowerze 112 mil (180,25 km), a następnie przebiegł maraton 26,22 mil (42,20 km). To osiągnięcie przyniosło mu nagrodę Jimmy V Award za wytrwałość w ramach 2021 ESPY Awards. Dodatkowo wygrał ESPY dla najlepszego sportowca z niepełnosprawnością. Trafił też do Księgi Rekordów Guinnessa, ponieważ jako pierwszy człowiek z zespołem Downa przekroczył linię mety w pełnym konkursie Ironman.

Historia Chrisa została opisana w książce „1% Better: Reaching My Full Potential and How You Can Too”. Od początku jego życie było walką. Jeden z kluczowych momentów miał miejsce wkrótce po jego urodzeniu: lekarze powiedzieli rodzicom, że Chris ma zespół Downa i ubytek przegrody międzykomorowej — dziurę w sercu.

Jeden z lekarzy powiedział im, że wszelkie marzenia, które sformułowali dla swojego dziecka, powinny zostać porzucone. Przeprowadzono operację na otwartym sercu u Chrisa, a siedem dni później lekarze zauważyli nieprawidłowości w jego sercu, mówiąc, że muszą wstawić stały rozrusznik, ponieważ nie ma szans na samodzielne funkcjonowanie.

Rodzice poprosili członków rodziny i przyjaciół o modlitwę i lekarzy o ponowne przetestowanie serca Chrisa, co w końcu zrobili. Następnego dnia lekarze odkryli, że Chris nie potrzebuje rozrusznika serca.

„Nie wiemy, co się stało” – powiedział Nik w rozmowie z CBS News. „Wierzymy więc, że Bóg miał dla niego specjalny plan, ponieważ nie mógłby zrobić tego, co zrobił, z włączonym rozrusznikiem serca”.

„Jego życie byłoby zupełnie inne. Więc to był punkt zwrotny” – dodaje.

Jak zaznacza mama sportowca, jest z niego bardzo dumna.

„Nie mogę powiedzieć, że to było spełnienie marzeń, bo to nawet nigdy nie było naszym marzeniem. Mój syn, mając trzy lata, korzystał z chodzika. Jestem bardzo dumna z niego, z tego co zrobił w ciągu ostatnich kilku lat” – powiedziała.

Jak dodał tata Chrisa: „Nie chodzi mu o ukończenie konkurencji w określonym czasie… Chodzi o dobrą zabawę i bycie tam, aby ludzie mogli zobaczyć, że osoby z zespołem Downa również się tam odnajdują”.

Michael Robinson, rzecznik Society for the Protection of Unborn Children, powiedział: „Nikic jest jedną z kilku inspirujących osób, które odmawiają zaakceptowania szkodliwej i bigoteryjnej narracji społeczeństwa, że zespół Downa sprawia, że życie nie jest warte życia”.

Dodał, że to, co robią osoby takie jak Chris, np. modelka Ellie Goldstein, jest bardzo ważne, bo dzieci z zespołem Downa są celem aborcji niemal każdego dnia.

Źródło: spuc.org.uk, cbsnews.com


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-27 10:40:29
miniaturka

„Zabytkowe kościoły Archidiecezji Lwowskiej”. Zaproszenie na wystawę

28 października w zabytkowym dawnym klasztorze w Rawie Ruskiej na Ukrainie odbędzie się konferencja popularno-naukowa, podczas której zostanie zaprezentowana wystawa „Zabytkowe kościoły Archidiecezji Lwowskiej”, a także prezentacja Wirtualnego Szlaku Klasztorów Poreformackich.
2021-10-27 10:59:22
miniaturka

Bp Kopiec: wpatrzeni w Maryję nie zboczymy z właściwej drogi

Wpatrzeni w Maryję i naśladując Ją, nie zboczymy z właściwej drogi – powiedział bp Jan Kopiec, biskup gliwicki, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty ad limina apostolorum czwartej grupy biskupów.
2021-10-27 11:11:12
miniaturka

„Poprawka Amessa” w reakcji na niedopuszczenie kapłana z posługą do umierającego

Brytyjscy ustawodawcy oficjalnie zaproponowali „poprawkę Amessa” do projektu ustawy, która ma zagwarantować, że katoliccy księża będą mogli sprawować posługę „w niebezpieczeństwie śmierci” w miejscach, w których doszło do zbrodni.
2021-10-27 11:58:37
miniaturka

Hurkacz świetny nie tylko na korcie. Rośnie wartość marketingowa polskiego tenisisty

Obecny sezon jest najlepszym w karierze Huberta Hurkacza. W tym roku tenisista pochodzący z Wrocławia awansował z 34. na 10. miejsce w rankingu ATP. Świetna sportowa postawa przełożyła się w przypadku Hurkacza na jego ekspozycję medialną.
2021-10-27 12:59:39
miniaturka

Pogotowie teologiczne – spotkanie online

Wydawnictwo W drodze zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Surówką OP – cenionym dominikaninem, rekolekcjonistą, bloggerem, duszpasterzem Lednica 2000. Odbędzie się ono 28 października o godz. 20 na kanale YT wydawnictwa.
2021-10-27 13:15:31
miniaturka

Papież zachęca Polaków do modlitwy za każde poczęte dziecko

Franciszek zachęcił zebranych na audiencji ogólnej, aby świadczyli o orędziu zbawienia, które głosili jutrzejsi patronowie, święci Apostołowie: Szymon i Juda Tadeusz, którzy oddali za nie swoje życie. Polaków zachęcił do modlitwy za każde poczęte dziecko.