Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-10 10:22
AC / Fundacja FONIS

Niezwykły film o kard. Wyszyńskim w języku migowym!

Fundacja FONIS z Wrocławia przygotowała niezwykły film zatytułowany „Non possumus”. Jego niezwykłość polega na tym, że w filmie wystąpili niesłyszący i słabosłyszący aktorzy amatorzy. Publikujemy cały film na naszej stronie i zachęcamy do oglądania.

W związku z uroczystością beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego Fundacja FONIS z Wrocławia przygotowała niezwykły film zatytułowany „Non possumus”. Jego niezwykłość polega na tym, że w filmie wystąpili niesłyszący i słabosłyszący aktorzy amatorzy, którzy wcielili się role oficerów i funkcjonariuszy UB, biskupów i polityków okresu PRL.

Bohaterzy filmu komunikują się Polskim Językiem Migowym, dzięki czemu niesłyszący odbiorca jest odbiorcą pierwszorzędnym. Aby film był dostępny dla osób słyszących opatrzono go napisami. W ten sposób pojęcie dostępności zmienia swoje znaczenie.

Film „Non possumus” jest niespełna półgodzinną etiudą, która przybliża trzyletni okres życia kardynała Wyszyńskiego. Ten, który wiąże się z memoriałem Episkopatu Polski skierowanym do władz PRL oraz wynikającym z niego uwięzieniem Prymasa. W ten sposób twórcy filmu chcieli w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć młodemu pokoleniu zarówno samą postać kardynała Wyszyńskiego, jak i klimat tamtych czasów.

Prace nad filmem rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku - wtedy to powstały pierwsze zdjęcia do filmu. Odbywały się one w różnych miejscach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Dzięki życzliwości m.in. seminarium duchownego czy kilku domów zakonnych twórcom filmu udało się przenieść w czasie do lat 50-tych minionego wieku. W sumie w nagraniu uczestniczyło około 20 aktorów amatorów w różnym wieku i z różnym stopniem ubytku słuchu, którzy bardzo chętnie zaangażowali się w pracę na planie filmowym.

W rolę kardynała Wyszyńskiego wcielił się założyciel Fundacji – ks. Tomasz Filinowicz, który jest jednocześnie reżyserem filmu. Autorem zdjęć i udźwiękowienia jest młody adept sztuki filmowej – Leszek Grochociński, który świetnie odnalazł się w kontakcie z ludźmi ze świata ciszy.

Film został nominowany do nagród XXXVI Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF NIEPOKALANA 2021” w kategorii „filmy fabularne”.

źródło: Fundacja FONIS

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-10 08:55:17
miniaturka

Moc Boga pozwala przezwyciężać ciemności

Przesłanie Matki Elżbiety Róży Czackiej zawarte jest w pozdrowieniu: „Przez krzyż do nieba”, które codziennie wymieniają siostry i ich współpracownicy w Laskach oraz w całym środowisku – podkreśla siostra Radosława ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
2021-09-10 09:26:17
miniaturka

Kard. Wyszyński potrafił konsekwentnie realizować wizję pełnego chrześcijańskiego życia

To, że został świętym, jest nie tylko największym honorem, ale znakiem wielkości człowieka, który pomimo ogromnych trudności potrafił konsekwentnie realizować wizję pełnego chrześcijańskiego życia – powiedział abp Henryk Muszyński, wspominając Prymasa Tysiąclecia tuż przed jego beatyfikacją.
2021-09-10 10:12:03
miniaturka

Podróż papieża szansą dla całej Europy

W najbliższą niedzielę Franciszek rozpocznie swoją pielgrzymkę na Słowację. Kościół słowacki oddycha dwoma płucami, wizyta papieża może być znakiem jedności dla całego Kościoła – uważa ojciec Jaroslav Lajčiak, wikariusz generalny greckokatolickiej diecezji koszyckiej.
2021-09-10 10:35:27
miniaturka

Dr Mary Healy: uzdrowienie zaczyna się od przebaczenia

Występująca podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego na Węgrzech amerykańska teolog Mary Healy, członek Papieskiej Komisji Biblijnej, wskazała na bliski związek przebaczenia oraz uzdrowienia wewnętrznego i fizycznego.
2021-09-10 11:51:36
miniaturka
play

Czas to miłość! Premiera piosenki Gabi Gąsior do słów Prymasa Tysiąclecia

Gabi Gąsior napisała przepiękną piosenkę do słów kard. Wyszyńskiego. Utwór nosi tytuł „Czas to miłość”. „Piosenka powstała z tekstów i fragmentów wypowiedzi kardynała. Wybrałam te, które poruszają mnie najbardziej, bo dotyczą wspólnotowości, życia razem – jedni dla drugich” – dzieli się wokalistka.
2021-09-10 11:55:55
miniaturka

Kard. Bo o Kościele w Azji i w Myanmarze: kultura i religia idą ramię w ramię

Birmański kardynał Charles Maung Bo w rozmowie z EWTN wyjaśnia sytuację Kościoła w jego kraju i całej Azji. Kultura i religia idą tam ramię w ramię, a tradycyjny szacunek dla rodziny jest nadal bardzo silny