Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa Chrystusa

Nie znać Pisma Świętego to nie znać Chrystusa – tak ważne przesłanie zostawił światu św. Hieronim, którego wspomnienie obchodzimy w kalendarzu liturgicznym 30 września. Papież Franciszek w Liście apostolskim „Scripturae Sacre affectus” przypomina życie i dokonania św. Hieronima.

„Pismo Boże często czytaj, a raczej, świętej lektury nigdy z rąk nie wypuszczaj” – powtarzał często św. Hieronim, którego wspomnienie obchodzimy w kalendarzu liturgicznym 30 września. Papież Franciszek w Liście apostolskim „Scripturae Sacre affectus”, poświęconym temu świętemu, przypomina te i inne słowa wielkiego miłośnika Pisma Świętego.

Św. Hieronim jest doktorem Kościoła, patronem biblistów, archeologów, tłumaczy, jak i uczniów oraz studentów. Jest to wspaniała postać Kościoła, doskonale łącząca wiarę z nauką. Św. Hieronim był człowiekiem wykształconym. W 360 roku podjął naukę w Rzymie: uczył się gramatyki, retoryki oraz zgłębiał świecką literaturę. Pięć lat później przyjął chrzest. W 367 roku w Trewirze zrodziło się jego ogromne zamiłowanie do teologii. Zafascynowało go również życie kontemplacyjne. Sześć lat później trafia do  Antiochii Syryjskiej i to właśnie tam postanawia poświęcić się głębszemu studiowaniu Biblii.

W 377 roku w Antiochii św. Hieronim przyjął święcenia kapłańskie. Podkreślił wówczas jednak, że nadal pragnie wieść życie ascetyczne. Za cel swojego życia postawił pracę naukową. W 382 roku uczestniczył w synodzie rzymskim, gdzie na polecenie papieża Damazego zaczął pracować nad poprawianiem dawnego przekładu Nowego Testamentu i psalmów. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę literacką.

Papież Franciszek w swoim liście „Scripturae Sacre affectus” przypomina życie i dokonania św. Hieronima. Na pewno warto po ten list sięgnąć. Franciszek zwraca się też w liście szczególnie do ludzi młodych, by wzorem św. Hieronima zgłębiali własne dziedzictwo i odkryli literaturę religijną. Podkreśla, że św. Hieronim całkowicie oddał się Jezusowi, robiąc wszystko, by Pismo Święte stało się bardziej dostępne dla innych również w języku łacińskim. Doskonale bowiem wiedział, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa Chrystusa.

źródło za: brewiarz pl; List apostolski papieża Franciszka „Scripturae Sacre affectus”

« 1 »

reklama

reklama

reklama