Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-31 11:14
JR

Niezgoda na aborcję to nie kwestia wiary, ale człowieczeństwa

Zgadzając się na dokonywanie aborcji, przestajemy być społecznością prawdziwie demokratyczną. Owszem, wiara na pewno wspiera postawę szacunku dla życia poczętego, ale niezgoda na aborcję wynika z czegoś głębszego niż wiara – z samego człowieczeństwa – powiedział o. Jacek Salij.

Autor/źródło: ks. Henryk Zieliński / Idziemy

W rozmowie z Mikołajem Marczakiem z Teologii Politycznej o. Jacek Salij podkreślił, że ochrona życia od poczęcia nie jest kwestią religijną, ale czysto ludzką.  

„Zakaz zabijania istoty ludzkiej, a zwłaszcza niewinnej, nie jest zakazem religijnym, tylko ogólnoludzką oczywistością. Nigdy dość przypominania, że wśród naszych współobywateli jest wielu ludzi niewierzących, którzy zdecydowanie powiadają, że aborcja jest czymś złym i nie wolno do niej dopuszczać. Pozwolę sobie przywołać włoskiego prawnika, Norberto Bobbio, który jako człowiek niewierzący, wręcz antyklerykał, zdecydowanie bronił prawa dzieci jeszcze nienarodzonych do życia. Co więcej, mówił, że społeczna zgoda na aborcję to podmywanie fundamentów demokracji. Uzasadniał to w ten sposób: największą wartością demokracji jest to, iż broni ona wszystkich członków naszej wspólnoty, a zwłaszcza najsłabszych. Jeżeli demokracja dopuszcza zabijanie właśnie tych najsłabszych, w gruncie rzeczy uderza to w jej tożsamość. Zgadzając się na dokonywanie aborcji, przestajemy być społecznością prawdziwie demokratyczną. Owszem, wiara na pewno wspiera postawę szacunku dla życia poczętego, ale niezgoda na aborcję wynika z czegoś głębszego niż wiara. Wynika z samego naszego człowieczeństwa”.

Jak o. Salij odbiera aktualne wydarzenia związane z protestami?

„Jest to jakaś niesłychana agresja. To jest sytuacja, która przypomina mi słowa Pana Jezusa z pojmania: «Lecz to jest wasza godzina i panowanie ciemności». To jest odmowa jakiegokolwiek myślenia, z góry zakłada się, że to Kościół napędził tę sytuację. To nie jest żadne starcie. Nie ma żadnych możliwości spokojnego wyjaśnienia. W trakcie tych demonstracji unika się zwracania uwagi na to, co przecież oczywiste”.

Zapytany, czym powinniśmy kierować się w pierwszej kolejności przy stanowieniu prawa, odpowiedział:

„Ogromnie ważnym stwierdzeniem było przypomnienie abp. Grzegorza Rysia, że prawo, które próbuje się sytuować poza miłością, w gruncie rzeczy traci swoją tożsamość. Prawo, które ma wprowadzać pełen ład, nie może tego robić w sposób bezduszny. Jeżeli dziecko jest tak ciężko uszkodzone, że umrze podczas porodu albo wkrótce po, to warto mimo wszystko zwrócić uwagę na ten szczegół, że aborcja oznacza zadanie potwornego bólu tej malutkiej ludzkiej istocie, już nawet pomijając ten nakaz fundamentalny, że życie jest święte i nie nam być jego panami”.

Źródło: teologiapolityczna.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-31 07:35:21
miniaturka

O. Leon Knabit zakażony koronawirusem. Prosi o modlitwę

W piątek wieczorem na Facebooku o. Leon Knabit poinformował, że stwierdzono u niego zakażenie koronawirusem i przebywa w szpitalu. jest najstarszym członkiem benedyktyńskiej wspólnoty w Tyńcu. Wspólnota rozpoczęła 10-dniową kwarantannę.
2020-10-31 08:51:53
miniaturka

To przerażające, ile osób jest uwikłanych w aborcję

Przerażające jest to, co widzimy w ostatnich dniach na ulicach - ile osób jest uwikłanych w aborcję. Może nie przez czyny bezpośrednie, ale także poprzez nieme przyzwolenie na nią, obojętność czy znieczuloną postawę serca - mówił ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek.
2020-10-31 10:05:18
miniaturka

Apel o modlitwę w intencji pokoju i ładu społecznego

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich oraz ojcowie paulini apelują o modlitwę w intencji pokoju i ładu społecznego. Od 3 do 11 listopada na Jasnej Górze zostanie odprawiona nowenna w tej intencji, natomiast od 11 do 13 listopada będą miały miejsce narodowe rekolekcje.
2020-10-31 11:53:03
miniaturka

Wsparcie, ekspiacja, nawrócenie

Podziękowanie Bogu za sędziów TK, wnioskodawców pełniejszej ochrony życia, obrońców życia, prośba o łaskę nawrócenia i opamiętania dla organizatorów oraz uczestników bezbożnych manifestacji, a także sprawców różnych ataków na świątynie oraz prośba o zatrzymanie duchowych skutków przekleństw – to intencje modlitewne podane przez abp. Andrzeja Dzięgę.
2020-10-31 13:55:53
miniaturka

Oaza podejmuje sztafetę modlitewną w intencji ojczyzny

W dniach 1-8 listopada oazowicze odbędą sztafetę modlitewną pod hasłem ,,Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”. Każdego dnia w jednej z diecezji Ruch podejmie 24-godzinną modlitwę, w ramach której co pół godziny inna osoba modlić się będzie modlitwą różańcową w intencji Polski.
2020-10-31 14:06:03
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół przekazuje nam Ewangelię, w której Jezus ogłasza osiem błogosławieństw. Jezusowe błogosławieństwa to droga życia i świętości. Słowa naszego Pana są jak tlen w dusznym czasie epidemii i w agresywnym okresie protestów przeciw prawu do życia dzieci nienarodzonych.