Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-31 10:56
mk

Niezależna komisja zbada sprawę dominikanina oskarżanego o przestępstwa seksualne

Tomasz Terlikowski stanął na czele powołanej przez dominikanów komisji, która ma zbadać sprawę dominikanina o. Pawła M. Zakonnik miał się dopuszczać wykorzystywania seksualnego i przemocy fizycznej wobec członków duszpasterstwa akademickiego we Wrocławiu.

Autor/źródło: Bartosz Zielinski /Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Zadaniem komisji, jak czytamy w oświadczeniu dominikanów, „jest opisanie działania br. Pawła M., reakcji i zaniedbań władz Prowincji oraz mechanizmów, jakie w tej sprawie zadziałały”. „W podsumowaniu Komisja sformułuje sugestie i zalecenia, które pomogą uniknąć podobnego zła w przyszłości” – podkreślają dominikanie.

Wyniki pracy komisji ma otrzymać także generał Zakonu Kaznodziejskiego, który na tej podstawie zdecyduje o ewentualnych konsekwencjach dla winnych błędów i zaniedbań.

Przewodniczącym komisji został Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta i pisarz, od lat zajmujący się tematem wykorzystania osób nieletnich w Kościele katolickim.

„To była trudna decyzja. Rola publicysty jest bardzo wygodna. Wygodnie jest komentować, krytykować, wiedzieć lepiej. Czasem jednak stają przed nami wyzwania, które wymagają wyjścia ze swojej roli, ze strefy komfortu. Tak jest tym razem” - skomentował na Twitterze Tomasz Terlikowski.

Jako przewodniczący dobrał on skład komisji. W ten sposób znaleźli się w niej: prof. Michał Królikowski – prawnik; ks. dr Michał Wieczorek – prawnik kanonista, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego w Częstochowie; dr Bogdan Stelmach – seksuolog, psychiatra, psychoterapeuta, zajmujący się zarówno ofiarami, jak i sprawcami przestępstw seksualnych, który współpracuje z kościelną komisją w Płocku; Wioletta Konopa-Stelmach – psycholog i psychoterapeuta; dr Sabina Zalewska – pedagog i psycholog rodziny; dr Sebastian Duda – teolog, filozof, specjalista od kwestii o. Marie-Dominique Phillipe’a i podobnych spraw we Francji; o. Jakub Kołacz SJ – były prowincjał prowincji krakowskiej Towarzystwa Jezusowego.

Komisji zostaną udostępnione dokumenty, dotyczące sprawy o. Pawła M. OP. Będzie ona miała prawo do przesłuchania dominikanów. Prace komisji mają się zakończyć do 30 czerwca tego roku, ale ostateczny termin wyznaczy jej przewodniczący.

Źródła: wpolityce.pl, info.dominikanie.pl, Twitter

Czytaj także: Katharsis u dominikanów. Czy sprawa o. Pawła M. zostanie wyjaśniona mimo zaniedbań?

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-31 09:17:28
miniaturka

W tym roku misjonarzy wspierało modlitwą 53 tys. osób!

Zakończyła się akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście, którą zorganizował portal misyjne.pl i „Misyjne Drogi”. W ósmej edycji akcji uczestnicy mieli okazję poznać misje z bliska m.in. poprzez regularne spotkania z misjonarzami.
2021-03-31 09:44:31
miniaturka

Życie życiu nierówne? Parodia praw człowieka w Nowej Zelandii

„Poronienie to nie choroba, a żałoba” – powiedziała pomysłodawczyni płatnego urlopu dla rodziców po stracie dziecka w łonie matki. Projekt został jednomyślnie przyjęty. To z jednej strony dobrze, ale warto zauważyć, że stało się to rok po tym, jak Nowa Zelandia wykluczyła aborcję z listy przestępstw podlegających karze. To jak to jest?
2021-03-31 10:02:12
miniaturka

Kard. Zen: Moje serce wypełniają ból i wzburzenie z powodu zakazu prywatnych Mszy

We wtorek kard. Joseph Zen wyraził „ból i wzburzenie” z powodu ograniczeń dotyczących prywatnych Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Były biskup Hongkongu napisał, że gdyby mógł, poleciałby do Rzymu i klęczał przed rezydencją papieża, dopóki dekret nie zostanie wycofany.
2021-03-31 10:27:34
miniaturka

Śmierć Jezusa na krzyżu to nie epizod, ale wydarzenie, które zmieniło historię ludzkości

Wielki Piątek to zaproszenie, by nadać sens i wnieść nadzieję do naszego doświadczenia krzyża. Również tego, którego doznaje dzisiaj świat w postaci pandemii koronawirusa – mówi kard. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja domu papieskiego.
2021-03-31 10:38:43
miniaturka

Zielona energia od Enei dla Krakowa

Enea wygrała przetarg na dostawę energii elektrycznej z odnawialnych źródeł dla Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Spółka podpisała umowę na dostarczenie prawie 424 GWh energii elektrycznej dla 381 podmiotów z Krakowa.
2021-03-31 10:53:59
miniaturka

Wielkanoc w domu

Przewodnik po świętowaniu w czasie pandemii. Przeżywanie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w czasie pandemii jest trudne. Dla wierzących najtrudniejszym doświadczeniem będzie niemożność uczestniczenia w liturgii Kościoła w najważniejszych wydarzeniach roku, w celebracjach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.