Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-29 07:36
MG / PAP

Niepokojące dane GUS: liczba ludności Polski w 2020 roku spadła o ok. 115 tys.

Liczba ludności Polski w roku 2020 spadła o ok. 115 tys. rdr - podał w piątek GUS. Według wstępnych danych liczba ludności Polski w końcu zeszłego roku wyniosła 38.268 tys.

Autor/źródło: PAP


GUS podaje, że na spadek populacji, poza ogólnymi tendencjami obserwowanymi w poprzednich latach (m.in. zmniejszeniem się liczby urodzeń), znacząco wpłynął wzrost liczby zgonów.


Według GUS, stopa ubytku rzeczywistego wyniosła -0,30 proc., co oznacza, że na każde 10 tys. ludności ubyło ok. 30 osób (wobec ubytku rzeczywistego -0,07 proc. w 2019 r.).


GUS podaje też, że według wstępnych danych w 2020 r. zmarło ok. 477 tys. osób tj. o ok. 67 tys. więcej niż przed rokiem.


"Na tak wysoki wzrost wpłynęło przede wszystkim zwiększenie umieralności w IV kwartale 2020 r., gdy zarejestrowano o ponad 60 proc. zgonów więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Nasilenie liczby zgonów pokrywało się z wystąpieniem drugiej fali pandemii w Europie; w Polsce szczególnie krytyczny okazał się 45 tydzień roku (tj. 2–8 listopada), w którym odnotowano ponad 16 tys. zgonów. (PAP)

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-29 09:20:01
miniaturka

Kościół pomaga matkom w trudnej sytuacji!

Nie ma sytuacji i okoliczności, w której kobieta wahająca się czy dokonać aborcji lub matka dziecka niepełnosprawnego czy rodzina nie znalazłaby pomocy w Kościele. Pomoc materialną, medyczną, psychologiczną, rozwojową, prawną i duszpasterską oferuje wiele kościelnych fundacji i instytucji.
2021-01-29 09:23:29
miniaturka

Katolicki Instytut Praw Człowieka i Rodziny: Biden popełnia zbrodnię przeciwko ludzkości

Rozporządzenie prezydenta Bidena znoszące zakaz przekazywania funduszy federalnych organizacjom aborcyjnym skomentował w bardzo ostrych słowach dyrektor Katolickiego Instytutu Praw Człowieka i Rodziny w USA
2021-01-29 09:54:04
miniaturka

Kard. Koch zdumiony tonem oświadczenia niemieckich teologów na temat interkomunii

„Zdumienie” tonem, doborem słów, jak również treścią i terminem opublikowania oświadczenia grupy niemieckich teologów protestanckich i katolickich, będącego odpowiedzią na krytykę ich propozycji „wzajemnej gościnności eucharystycznej” wyraził kard. Kurt Koch.
2021-01-29 10:46:11
miniaturka

Kościół na marginesie, czyli propozycje Hołowni dotyczące relacji państwo-Kościół

Szymon Hołownia, lider Polski 2050, skrytykował wyrok TK ws. aborcji eugenicznej, mówiąc, że „państwo powinno wspierać kobiety w heroicznych wyborach, ale zmuszanie do nich, jest barbarzyństwem”. Przedstawił wczoraj swoją wizję relacji państwo-Kościół. Co proponuje?
2021-01-29 10:47:51
miniaturka

Nie będzie sekcji zwłok Polaka z Plymouth

Szpital uznał, że nie ma podstaw do jej przeprowadzenia. „Niestety brat jutro będzie skremowany i już nic nie udowodnimy” – poinformowała wieczorem 28 stycznia siostra mężczyzny, który zmarł po tym jak angielski szpital pozbawił go wody i pożywienia.
2021-01-29 11:16:08
miniaturka

Orzeczenie TK wielkim zadaniem dla obrońców życia

„Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego przyjmujemy nie jako zwycięstwo w konfrontacji o rozumienie praw człowieka, ale przede wszystkim, jako wielkie zadanie do jeszcze większego zaangażowania w pomoc kobietom” – pisze w Oświadczeniu Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny.