Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-14 16:46
MG / Kaja Kotlarz

Niepokalanów: 25-lecie Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Jubileusz 25-lecia istnienia w Polsce będzie świętowała 26 września Misja św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Autor/źródło: Misja św. Teresy

To wspólnota rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych modlących się za kapłanów. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się  w Niepokalanowie.


Założyciel i moderator Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Polsce ks. dr Ludwik Nowakowski powołał ją w 1995 roku na wzór francuskiej Misji Małej Tereski (Misja Terezjańska) założonej w 1992 roku przez ks. Bruno Thevenin, który prowadzi ruchy modlitwy za kapłanów od lat 70-tych. Jak podkreśla ks. Nowakowski, Misja św. Teresy od Dzieciątka Jezus nie stanowi wiernej kopi Misji we Francji, ale stara się dostosować i  wkomponować w polską duchowość oraz tradycję religijną.


Z okazji 25-lecia istnienia Misji w Polsce jej członkowie będą dziękować za ten czas podczas Eucharystii  w sobotę 26 września, w Bazylice NMP w Niepokalanowie. Wspólnej modlitwie będzie towarzyszyć katecheza, Adoracja Najświętszego Sakramentu i spotkanie przy ognisku.


Jak podkreślają członkowie wspólnoty, o formację duchową dzieci i młodzieży, a także, ich rodziców i wszystkich należących do Misji dba od początku jej istnienia założyciel ks. dr Ludwik Nowakowski, obecnie proboszcz parafii w Kostowcu pod Warszawą. Oprócz katechez i stałych spotkań, dzieci i młodzież biorą udział każdego roku we wspólnym wypoczynkowo-rekolekcyjnym wyjeździe. Duchowość uczestnicy Misji czerpią z duchowej drogi św. Teresy z Lisieux.


„W Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus jedna osoba świecka, nazywana „Aniołem Modlitwy” modli się za jedną osobę duchowną (księdza, kleryka, zakonnika), znając tylko imię tej osoby. Może modlić się każdy: dzieci, młodzież, dorośli, ale w sposób szczególny ruch ten skierowany jest do dzieci” – wyjaśnia ks. dr Ludwik Nowakowski. Dodaje, że „najmniejszy i najsłabszy broni silnego – tego, któremu powierzono moc łaski zbawienia. Jest to droga zwycięstwa przez pokorę i miłość”.


„Anioł Modlitwy”, w intencji kapłana, którym się duchowo opiekuje, odmawia codziennie Modlitwę do Matki Bożej Kapłanów, którą posługuje się Misja. Może także podejmować inne, dodatkowe postanowienia, np.: ofiarować Komunię Świętą, modlitwę różańcową, cierpienie, walkę z własnymi słabościami, itp. Osoby świeckie, które chcą się stać „Aniołami Modlitwy” zgłaszają się do Sekretariatu Misji. Jak podkreśla ks. Nowakowski, członkowie Misji wierzą, że „modlitwa - szczera i prosta, a jednocześnie wierna, przynosi wiele pięknych owoców”. Celem obecnym Misji jest poszerzenie kręgów wspólnoty, by objąć modlitwą jeszcze większą liczbę kapłanów.


Obecnie w polskiej Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus modlą się 2653 osoby, w tym 564 dzieci. Ponad 300 osób dorosłych otrzymuje indywidualnie raz w miesiącu katechezy do osobistej formacji duchowej. Działa 26 grup modlitewnych – osób dorosłych i grup dzieci. Dołączyć do wspólnoty modlitwy można m.in. za pośrednictwem strony internetowej www.misjateresy.pl.


Misja modlitwy za kapłanów - Misja św. Teresy - to ruch modlitewny zatwierdzony Dekretem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kazimierza Nycza, z dnia 1.października 2008 roku.

W dniu 26 września 2020 r. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie o godz. 11.00 zostanie odprawiona jubileuszowa Msza Święta. Planowane obchody odbędą się zgodnie z aktualnymi na dzień 26 września 2020r. zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie organizacji nabożeństw i imprez z udziałem gości.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-14 10:32:19
miniaturka

Białoruś: abp Kondrusiewicz zaskarżył decyzję o odmowie wjazdu do Ojczyzny

Po otrzymaniu odpowiedzi z Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białoruś metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz wystąpił z odwołaniem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w stolicy Białorusi informuje portal catholic.by.
2020-09-14 10:34:24
miniaturka

Włoskie media: papież uzyskał negatywny wynik kolejnego testu na obecność koronawirusa

Papież Franciszek uzyskał negatywny wynik kolejnego testu na obecność koronawirusa.
2020-09-14 11:12:37
miniaturka

Kraków: Bazylika i Kolegium jezuitów zamknięte z powodu COVID-19

"Z powodu wystąpienia w Kolegium COViD-19, od poniedziałku 14 września jesteśmy zmuszeni zamknąć Bazylikę dla ogółu wiernych" - poinformowali krakowscy jezuici.
2020-09-14 20:21:29
miniaturka

Nowe wezwania Litanii loretańskiej

Podczas 386. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi zatwierdzili brzmienie nowych wezwań Litanii loretańskiej
2020-09-15 06:13:16
miniaturka

S. Helen Alford: większość ludzi nie wie, co robi Kościół

„Tym, co każdy z nas może zrobić w obecnym czasie, gdy doświadczamy skutków pandemii i kryzysu finansowego, jest prowadzenie etycznego, to znaczy dobrego życia” – uważa s. Helen Alford. 4 września Franciszek mianował dominikankę członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
2020-09-15 06:55:06
miniaturka

O. Patton wyraża niepokój i nadzieję na powrót pielgrzymów

Ofiary zebrane w kościołach całego świata zostaną przekazane Kustodii Ziemi Świętej na utrzymanie miejsc upamiętniających życie Chrystusa oraz na potrzeby chrześcijan zamieszkujących te tereny.