Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-20 12:54
MG / KAI

Niemiecki biskup: wykładnią katolickości jest Magisterium Kościoła

Na podstawowe znaczenie, jakie dla katolika powinien mieć Urząd Nauczycielski Kościoła wskazał w artykule zamieszczonym na swej stronie internetowej biskup Pasawy w Bawarii, Stefan Oster SDB. Skrytykował on profesor dogmatyki z Tybingi, Johannę Rahner a także inne bezczelne ataki na katolików.

Autor/źródło: Autorstwa pbp (Pressestelle Bistum Passau) - Praca własna, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33427543

Biskup Ostern nie kryje, że jest już znużony debatą o reformie w Niemczech. Zauważa, że wielu z tych, którzy nazywają siebie postępowymi lub liberalnymi, chce zmian w stanowiskach Magisterium w odniesieniu do klasycznych tematów agitacyjnych, takich jak święcenie kobiet, moralność seksualna, celibat. Podkreśla, że żądania tych zmian nie mieszczą się w ramach nauczania Kościoła, dlatego, ci którzy je postulują mówią o „dalszym rozwoju”. Natomiast nie wspominają, że ostatecznie o możliwym lub niemożliwym dalszym rozwoju nauczania decyduje Urząd Nauczycielski Kościoła.


Następnie biskup Pasawy zwraca uwagę, że to naleganie kręgów liberalnych na „dalszy rozwój" coraz bardziej przeradza się w „brak szacunku dla Magisterium”. Nie czeka się wcale na jego decyzję, ale jest się zadowolonym tylko wtedy, gdy Magisterium odpowiada własnym życzeniom i przekonaniom. A taka postawa nie byłaby katolicka. W tym kontekście biskup przywołuje cytat z G.K. Chestertona: „Nie potrzebuję Kościoła, aby powiedział mi, że się mylę, kiedy sam już to wiem. Potrzebuję Kościoła, który powie mi, że się mylę, w momencie, gdy sam będę przekonany, że mam rację”.


Hierarcha skrytykował fakt, że niedawna wypowiedź Kongregacji Nauki Wiary odnośnie udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci została po prostu odrzucona przez znaczną część Kościoła w Niemczech. „W istocie jednak nasz Kościół od niemal 2000 lat osądza, co jest katolickie, a co nie, poprzez decyzje Urzędu Nauczycielskiego na soborach lub decyzje papieskie - i zachował jedność wiary właśnie poprzez takie postępowanie" – przypomniał biskup Oster.


Ordynariusz Pasawy zdecydowanie krytykuje profesor dogmatyki na Uniwersytecie w Tybindze Johannę Rahner i inne bezczelne ataki na katolików, pragnących być wiernymi Rzymowi. Zauważa, że w ich określeniach „katolik” wydaje się teraz oznaczać dokładnie to, co oni myślą - a na pewno nie to, co mówi Magisterium. Przypomina, że Johanna Rahner uznaje katolików wiernych Magisterium, w tym papieża, za „rasistów" w kwestii święcenia kobiet. Biskup Oster zaznacza, że stanowisko, które zdaje się dominować w Niemczech, nie jest bynajmniej podzielane przez większość wiernych na całym świecie. Dodaje, że to niekiedy lekceważące spojrzenie w Niemczech na Kościół powszechny nie jest też historycznie nowe.


Na koniec hierarcha skrytykował fakt, że biskupi w Niemczech finansują z pieniędzy pochodzących z podatków kościelnych pewne media, które mogą się dopuszczać ataków na nauczanie Kościoła. „My, biskupi, również ponosimy współodpowiedzialność za to, komu wolno wykładać teologię katolicką na naszych wydziałach" - napisał w konkluzji biskup Stefan Oster.

st (KAI) / Pasawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-20 12:35:39
miniaturka

„Nie wierzę w zegar bez zegarmistrza”. Andrea Bocelli o Bogu i życiu wiecznym

„Moja wiara wynika z ekstremalnie prostego rozumowania: nie nie wierzę w zegar bez zegarmistrza. Nie wierzę, że można coś zrobić bez kogoś, kto to zaprojektował. Dlatego wierzę, mam dużo wiary w tego, który stworzył świat” – mówi Andrea Bocelli.
2021-04-20 12:45:15
miniaturka

Rolnictwo regeneracyjne odpowiedzią PepsiCo na zagrożenia dla systemu żywnościowego

W ramach pakietu działań dla rozwoju upraw rolnych pod nazwą „Pozytywne Rolnictwo”, firma PepsiCo ogłosiła nowe cele, jakie zamierza zrealizować do roku 2030.
2021-04-20 12:53:11
miniaturka

Szatan – pierwszy humanofob

„Szatan chce zniszczyć człowieka, ale czyni to w sposób podstępny, kusząc człowieka do zajęcia miejsca Boga” – pisze ks. Dariusz Kowalczyk SJ. „Szatan, obiecuje człowiekowi wielkość i nieśmiertelność, aby doprowadzić go do samozniszczenia” – dodaje.
2021-04-20 14:15:28
miniaturka

Watykan ogłosił temat I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych

„Ja jestem z tobą przez wszystkie dni” (por. Mt 28, 20) to temat wybrany przez papieża Franciszka na I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będziemy obchodzić w niedzielę 25 lipca.
2021-04-20 14:23:49
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Głód to straszliwe doświadczenie. Oprócz głodu chleba jest w nas jednak głód, który nawet kiedy opływamy we wszelkie dobra ziemskie pozostaje nienasycony. To głód Boga, miłości, prawdy, sensu życia.
2021-04-20 15:25:40
miniaturka

Prof. Delsol: w miejsce chrześcijaństwa pojawiają się prymitywniejsze formy religijności

Według prof. Chantal Delsol, członkini Akademii Francuskiej stoimy obecnie przed koniecznością namysłu nad upadającą cywilizacją chrześcijańską. Od dwustu lat trwa jej pełna heroizmu walka o przetrwanie. Przełomowym momentem była rewolucja francuska, która usiłowała całkowicie odciąć się od religii.