Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-19 08:10
S. Zielińska / Tomasz Kycia

Niemiecki biskup: nauczanie JPII lekarstwem na pogardę ciała

„Musimy wreszcie intensywnie zatroszczyć się o to, by wydobyć i dać zaowocować wielkiemu skarbowi, który zostawił nam św. Jan Paweł II, mianowicie teologii ciała” - powiedział bp Rudolf Voderholzer.

Autor/źródło: Pixabay, joaoaugustof, licencja: CC0

Ordynariusz Ratyzbony w wywiadzie dla niemieckiego portalu kath.net przestrzegł przed zmianą katolickiej etyki seksualnej w kontekście wyjaśniania nadużyć seksualnych w Kościele.

Rozwój katolickiej etyki seksualnej proponował niedawno biskup Essen Franz-Josef Overbeck, twierdząc, że Kościół powinien przyjrzeć się „wynikom badań innych nauk, szczególnie na temat homoseksualizmu, gender i roli mężczyzny i kobiety”. Zaprzeczył temu bp Voderholzer twierdząc, że jest to „nadużycie nadużyć”. Jego zdaniem „niektórzy – również wewnątrz Kościoła – wykorzystują temat nadużyć, by znów zachwalać swoje recepty, które już przedwczoraj do niczego się nie nadawały, a przestępstwa obracają w okazję, by stworzyć «inny Kościół»”.

Bp Voderholzer powiedział, że „w Kościele wydarzyły się okropne rzeczy. Można się za nie tylko bardzo wstydzić”, ale od 2002 i 2010 roku w Kościele katolickim w Niemczech poczyniono wiele w kwestii prewencji i wyjaśnienia poszczególnych przypadków. Jego zdaniem, „Kościół katolicki jest pierwszą i jedyną dużą instytucją w Niemczech, która otwarcie i bezwzględnie – korzystając również z zewnętrznych kompetencji – poddała się wyjaśnianiu tej materii.” Bawarski biskup zaznaczył, że odpowiedzią na to nie może być zmiana etyki seksualnej, ale wdrażanie teologii ciała, proponowanej przez Jana Pawła II, jako personalistyczna wizja seksualności i „lekarstwo przeciwko manicheistycznej wręcz pogardzie dla ciała”, której doświadczamy dzisiaj w świecie.

Zapytany o lęk przed islamizacją zachodnich społeczeństw bp Voderholzer stwierdził, że „nie jest on spowodowany aktywnością islamu, ale letniością chrześcijan. „To oni, stwierdził, zapominają o swoich korzeniach i nie traktują swojej wiary poważnie”. Można to zaobserwować szczególnie teraz w Adwencie. „Dla wielu muzułmanów kwintesencją chrześcijańskiej kultury są jarmarki, a Boże Narodzenie jest dla nich świętem grzanego wina. Jak mają się dowiedzieć, że Boże Narodzenie to święto wcielenia Boga?” - pytał w wywiadzie bp Voderholzer.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-18 15:41:36
miniaturka
play

Pilny komunikat biura prasowego archidiecezji krakowskiej

Publikujemy komunikat biura prasowego archidiecezji krakowskiej oraz pełną wypowiedź abp. Jędraszewskiego w sprawie dymisji ks. prał. Franciszka Ślusarczyka z urzędu biskupa pomocniczego.
2018-12-18 16:14:41
miniaturka

Kard. Nycz odwiedził małych pacjentów Szpitala Dziecięcego "na Banacha"

Kard. Kazimierz Nycz odwiedził 18 grudnia pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego „na Banacha”. Najmłodszym przekazał upominki z okazji świąt Bożego Narodzenia.
2018-12-18 16:29:21
miniaturka

Podsumowanie pomocy Caritas Polska w Afryce w 2018 roku

Zakończyło się osiem projektów prowadzonych przez polskich misjonarzy w Burundi, Kamerunie, Kenii, RPA i Rwandzie.
2018-12-19 08:44:52
miniaturka

Wizyta Papieża w Emiratach może mieć wpływ na Róg Afryki

Zdaniem administratora apostolskiego w Somalii, bpa Giorgio Bertina, wielkim znakiem nadziei dla tego regionu jest zapowiedziana na luty wizyta Papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
2018-12-19 09:17:30
miniaturka

Papież: Bóg przyszedł na świat w cierpliwości

W kolejnym odcinku rozważań nad modlitwą: „Zdrowaś Maryjo” Ojciec Święty podkreślił znaczenie cierpliwości w różnych życiowych okolicznościach. Bóg przyszedł na świat przez Maryję w cierpliwości. - mówił.
2018-12-19 09:51:01
miniaturka

Radio Kraków przeprasza Metropolitę

Publikujemy sprostowanie i przeprosiny Radia Kraków dla arcybiskupa Marka Jędraszewskiego za podanie nieprawdziwego cytatu z wywiadu metropolity krakowskiego dla tej rozgłośni.