Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-24 11:51
mk

Niemiecka telewizja ma przeprosić Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej

Producenci serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” muszą przeprosić za „zidentyfikowanie polskiego oddziału partyzanckiego w wyżej wymienionym filmie jako oddziału Armii Krajowej, co rodzi nieuprawnioną sugestię, iż ta polska organizacja wojskowa miała charakter antysemicki”.

Autor/źródło: elchicogris/ Flickr (CC BY-SA 2.0)

Wyrok w sprawie przeprosin wydał 23 marca Sąd Apelacyjny w Krakowie. „Producenci filmu pt. «Nasze matki, nasi ojcowie», tj. Telewizja ZDF oraz firma UFA Fiction na skutek przegranego procesu sądowego przepraszają Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez zidentyfikowanie polskiego oddziału partyzanckiego w wyżej wymienionym filmie jako oddziału Armii Krajowej, co rodzi nieuprawnioną sugestię, iż ta polska organizacja wojskowa miała charakter antysemicki” – mają brzmieć przeprosiny.

Zgodnie z decyzją sądu mają się one ukazać w TVP1 oraz w kanałach telewizji niemieckiej: ZDF, ZDFneo i Sat3 (stacje te wyemitowały serial). Przeprosiny mają także zostać zamieszczone na stronach internetowych ZDF i UFA Fiction.

W ustnym uzasadnieniu sąd podkreślił, że scenarzysta, poprzez ubranie przedstawicieli oddziału partyzanckiego w biało-czerwone opaski z napisem „AK” dokonał jego identyfikacji z konkretną organizacją wojskową. „Tym samym skonkretyzował, iż przedstawiciele organizacji Armii Krajowej przejawiali niechęć do Żydów, byli obojętni na ich los, byli przesiąknięci postawą antysemicką. Taki zabieg twórców filmu pozwala na odbiór Armii Krajowej jako formacji, w której występowały i przeważały postawy antysemickie” - zaznaczył sąd. Jego zdaniem „dokonanie tego typu identyfikacji stanowiło przekroczenie wolności wypowiedzi, a dla całości produkcji zbędne było identyfikowanie antysemityzmu z konkretną jednostką wojskową”.

Zaznaczył przy tym, że „nie jest rzeczą sądu przesądzanie i ostateczne definiowanie prawd historycznych, co do tego, jaki stopień antysemityzmu na terenach polskich występował”.

Serial „Nasze matki, nasi ojcowie” TVP1 wyemitowała w czerwcu 2013 r. Produkcja była krytykowana za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i relatywizowanie odpowiedzialności Niemców. Proces, wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK, wytoczył 96-letni obecnie kpt. Zbigniew Radłowski. Ich działania wspierała też Reduta Dobrego Imienia.

Wyrok przed sądem pierwszej instancji zapadł pod koniec 2018 r. Wtedy sąd zdecydował, że UFA Fiction i ZDF oprócz przeprosin mają zapłacić na rzecz kpt. Radłowskiego 20 tys. zł tytułem zadośćuczynienia oraz ponad 3,6 tys. zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. Tej części wyroku nie podtrzymał sąd apelacyjny.

Źródła: Tysol.pl, PAP, Reduta Dobrego Imienia

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-24 11:42:57
miniaturka

29 978 przypadków zakażenia. Najwięcej od początku pandemii! Zmarło 575 osób

Minionej doby badania potwierdziły 29 978 przypadków zakażenia koronawirusem. To najwięcej od początku pandemii. Zmarło 575 chorych – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. W sumie z powodu COVID-19 w Polsce zmarło już ponad 50 tys. osób.
2021-03-24 11:43:17
miniaturka

Sprawiedliwość ponad wszystko. Dziś wspominamy Polaków ratujących Żydów

24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jak podaje Yad Vashem, tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata został przyznany 27 712 osobom. Wśród 51 narodowości największą grupę stanowią Polacy – odznaczono 7 112.
2021-03-24 11:58:26
miniaturka

Kobiety częściej zajadają stres niż mężczyźni? Takie są fakty

Zwiększony przez pandemię i jej przykre konsekwencje poziom stresu niewątpliwie przyczynił się do pogłębienia kilku złych nawyków. Jednym z nich jest objadanie się pod wpływem negatywnych emocji. Choć pyszne jedzenie to balsam dla każdej duszy, to okazuje się, że bardziej kojąco działa na te kobiece.
2021-03-24 12:30:20
miniaturka

Amerykańscy Demokraci proszą Jimmy’ego Cartera o pomoc w ocaleniu poprawki Hyde’a

Grupa Democrats for Life of America wezwała byłego prezydenta Jimmy’ego Cartera do wsparcia jej starań o zachowanie poprawki Hyde’a, zakazującej finansowania aborcji z funduszy federalnych. Jej odrzucenie zapowiedział prezydent Joe Biden.
2021-03-24 12:32:50
miniaturka

Bestialska masakra w Nigrze! Dżihadyści zabili 137 osób

Od kilku miesięcy przybiera na sile ofensywa islamistów w Nigrze. Nigdy wcześniej jednak nie dopuścili się oni w tym kraju tak bestialskich masakr. W minioną niedzielę zaatakowali trzy wioski, w których z zimną krwią wymordowali mieszkańców. Śmierć poniosło 137 osób, w tym kobiety i dzieci. Jest też wielu rannych.
2021-03-24 12:45:41
miniaturka
play

Jak inwestowanie w dobre relacje pomaga w przygotowaniu do śmierci?

Co możemy zabrać z tego świata? Prawie nic. Ale jest jedna rzecz, która przenosimy za bramę śmierci. To są nasze relacje z innym ludźmi. Dbajmy o to, żeby były jak najlepsze – mówi o. Wojciech Surówka. Jak inwestowanie w dobre relacje pomaga w przygotowaniu do śmierci? Zapraszamy na kolejny odcinek rozważań „Memento mori”!