Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-23 10:04
MG

Niemieccy teologowie odrzucają nauczanie Kościoła w sprawie związków homoseksualnych

Ponad 200 profesorów teologii z krajów niemieckojęzycznych podpisało oświadczenie krytykujące odrzucenie przez Watykan możliwości błogosławienia związków homoseksualnych. Ich stanowisko opiera się na rzekomych „odkryciach naukowych”

Autor/źródło: Unsplash.com / Jasmin Sessler

Oświadczenie, zredagowane na Uniwersytecie w Münster, krytykuje wyjaśnienia watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary jako pozbawione teologicznej głębi oraz ignorujące odkrycia współczesnych nauk.


Czytamy w nim m.in.: „W Objaśnieniach do Responsum i w wydanym w tym samym czasie Komentarzu brakuje teologicznej głębi, hermeneutycznego zrozumienia i argumentacyjnej precyzji.  Jeśli odkrycia naukowe są ignorowane i nie są przyjmowane, jak to ma miejsce w tym dokumencie, Magisterium podważa swój własny autorytet.

Tekst nacechowany jest paternalistycznym tonem wyższości i dyskryminuje osoby homoseksualne oraz ich plany życiowe. Musimy się od tego punktu widzenia zdystansować. W przeciwieństwie do tego, zakładamy, że życie i miłość par tej samej płci nie są mniej wartościowe przed Bogiem niż życie i miłość każdej innej pary.”


Trudno nie dostrzec, że niemieccy profesorowie obierają kolizyjny kurs w stosunku do nauczania Kościoła dotyczącego homoseksualizmu. Zamiast Bożego Objawienia zawartego w Biblii i Tradycji jako podstawę teologii przyjmują wyniki „odkryć naukowych”. Tymczasem, po pierwsze, żadne odkrycia naukowe nie mogą podważyć nauczania Kościoła w kwestiach wiary i moralności, po drugie zaś – nie wiadomo nawet do jakich rzekomych odkryć odwołują się niemieckojęzyczni teologowie. Pomimo wieloletnich wysiłków badaczy nie udało się ustalić genetycznego podłoża skłonności homoseksualnych. Gdyby nawet istniał domniemany „gen homoseksualizmu”, czynniki genetyczne nie mają charakteru determinującego zachowanie ale łączą się z czynnikami środowiskowymi. Ponadto, uznanie genetycznych skłonności do pewnych zachowań nie oznacza rezygnacji z oceny moralnej tychże zachowań. W przeciwnym razie musielibyśmy, na przykład zrezygnować z negatywnej oceny moralnej zachowań agresywnych ze względu na to, że u części osób mają one podłoże genetyczne.


Dokument wydany przez Kongregację Nauki Wiary 15 marca, w którym jednoznacznie odpowiada negatywnie na pytanie o możliwość błogosławienia przez Kościół związków homoseksualnych wywołał silne reakcje w krajach niemieckojęzycznych. Nie tylko teologowie, ale także wielu niemieckich biskupów publicznie opowiedziało się za błogosławieniem związków osób tej samej płci. Należy do nich biskup Georg Bätzing, przewodniczący niemieckiej Konferencji Biskupów. Minimalizując dokumentu Responsu Kongregacji Nauki Wiary bp Bätzing powiedział 15 marca, że odzwierciedla on „stan nauczania Kościoła wyrażony w kilku rzymskich dokumentach”. Dał w ten sposób do zrozumienia, że nauczanie Kościoła w kwestii homoseksualizmu nie jest definitywne i podlega dyskusji. Według jego przekonania „w Niemczech i w innych częściach światowego Kościoła od pewnego czasu toczą się dyskusje na temat sposobu, w jaki to nauczanie i ogólnie rozwój doktrynalny mogą być wspierane wiarygodnymi argumentami – na podstawie podstawowych prawd wiary i moralności, postępującej refleksji teologicznej, a także w otwartości na nowsze wyniki nauk humanistycznych i sytuacje życiowe współczesnych ludzi. Na pytania tego rodzaju nie ma łatwych odpowiedzi”.

Oświadczenie niemieckich teologów jest więc niejako echem stanowiska biskupów takich jak Bätzing. W łonie niemieckiego episkopatu są jednak także hierarchowie, którzy z uznaniem odnieśli się do dokumentu Kongregacji, m.in. bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony i biskup Stefan Oster z Passau.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-23 08:39:14
miniaturka

Włochy: biskupi apelują o powrót do kościoła na Wielkanoc

Włoscy biskupi apelują do wiernych o powrót do kościoła na święta Wielkanocy. Tym razem nie zapowiada się powszechny lockdown jak w ubiegłym roku. Episkopat zachęca więc do obecności na liturgiach Triduum paschalnego.
2021-03-23 09:33:46
miniaturka

Sanktuarium w Fatimie wznowiło Msze z udziałem wiernych

„Powrót do liturgii z udziałem wiernych jest dla nas znakiem nadziei” – mówi ks. Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium w Fatimie, które po kilkumiesięcznej przerwie wznowiło Msze w obecności pielgrzymów. Do sanktuarium w tych dniach przebywają głównie Portugalczycy, wciąż brakuje cudzoziemców.
2021-03-23 09:36:46
miniaturka

We wtorek rozpoczynają się zapisy na szczepienia dla osób z roczników 1957-1961

We wtorek rozpoczynają się zapisy na szczepienia dla osób z roczników 1957-1961. Nadal mogą się również rejestrować osoby z roczników 1952-1956, które dotychczas tego nie zrobiły. Rejestracja SMS i przez Internet jest dostępna od północy, natomiast przez infolinię 989 od godziny 6 rano.
2021-03-23 11:13:37
miniaturka

MZ: 16 741 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 396 osób

Badania potwierdziły 16 741 przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu i Śląsku. Zmarło 396 chorych – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
2021-03-23 11:53:52
miniaturka

Internetowy gigant zablokuje „ciasteczka”

Trwa śledztwo w sprawie decyzji Google dotyczącej blokowania reklam wykorzystujących historię przeglądania. Nie zamierza też zastąpić „ciasteczek” żadnymi innymi, podobnymi technologiami. Przeciwnicy tego posunięcia wnieśli skargę do brytyjskiego organu nadzorującego konkurencję.
2021-03-23 12:15:21
miniaturka

100. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego: „życie rodzi się z życia”

Ks. Franciszek Blachnicki był wybitnym teologiem-pastoralistą, założycielem ruchu Światło-Życia i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Jego charyzmat jest nadal żywy i inspiruje zarówno świeckich, jak i duszpasterzy. Jutro przypada 100. rocznica jego urodzin