Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-04 09:31
JR / PAP

Niemieccy nurkowie wyłowili z Bałtyku maszynę szyfrującą Enigma

Niemieccy nurkowie przeszukujący Morze Bałtyckie wyłowili maszynę szyfrującą Enigma używaną przez niemiecką armię podczas II wojny światowej. Maszyna ich zdaniem została wyrzucona za burtę z zatopionej łodzi podwodnej.

Autor/źródło: PAP

Niemieccy nurkowie przeszukujący Bałtyk w poszukiwaniu sieci rybackich, które mogą stanowić zagrożenie dla życia morskiego wyłowili maszynę szyfrującą Enigma. 

Niemiecka armia używała tych maszyn do wysyłania i odbierania tajnych wiadomości podczas drugiej wojny światowej, ale polscy i brytyjscy kryptografowie złamali kod, pomagając aliantom uzyskać przewagę w morskiej walce o kontrolowanie Atlantyku.

„Myśleliśmy, że jest to maszyna do pisania zaplątana w sieci rybackie na dnie morza” – powiedział nurek Florian Huber. „Szybko jednak zdałem sobie sprawę z wagi znaleziska. W ciągu ostatnich 20 lat dokonałem wielu ekscytujących i dziwnych odkryć, ale nigdy nawet nie marzyłem, że pewnego dnia znajdziemy jedną z legendarnych maszyn Enigmy” – dodał.

Enigma z wyglądu przypomina maszynę do pisania, składa się z klawiatury i kółek, które zaszyfrowywały wiadomości. Niemcy wyprodukowali ich kilkaset tysięcy, do naszych czasów zachowało się kilkaset sztuk. Sprzedawane są na aukcjach za dziesiątki tysięcy euro.

Krótko przed kapitulacją Niemiec w maju 1945 r. załogi około 50 okrętów podwodnych, U-Botów, wykonały rozkaz zatopienia swoich jednostek w Gelting Bay niedaleko granicy z Danią, aby uniknąć przekazania ich aliantom. Częścią rozkazu było zniszczenie urządzeń szyfrujących. „Podejrzewamy, że nasza Enigma znalazła się za burtą podczas tego wydarzenia” – powiedział Florian Huber z firmy Submaris z Kilonii, która prowadzi podwodne prace poszukiwawcze.

Egzemplarz wyłowiony przez nurków, pracujących na zlecenie World Wide Fund for Nature, zostanie przekazane muzeum w Szlezwiku.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl >>


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-03 23:45:17
miniaturka

Zaproszeni na świętą wieczerzę

O drugim roku realizacji programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce poświęconego Eucharystii oraz o aktualnych wyzwaniach pastoralnych w dobie pandemii z abp. Wiktorem Skworcem, przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa KEP, rozmawia Katolicka Agencja Informacyjna.
2020-12-04 08:38:30
miniaturka

Dyspensa od uczestnictwa w Eucharystii to przywilej, a nie obowiązek

Skorzystanie z dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii niedzielnej lub świątecznej jest przywilejem, a nie obowiązkiem i powinno odbywać się po głębszym namyśle – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
2020-12-04 08:57:40
miniaturka

Spada wskaźnik liczby księgarń na 10 tys. mieszkańców

Spada wskaźnik liczby księgarń na 10 tys. mieszkańców. Według danych z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń w listopadzie wskaźnik liczby księgarń na 10 tys. mieszkańców wyniósł 0,45 – poinformował na Twitterze Instytut Książki. Od początku roku ubyło niemal 120 placówek.
2020-12-04 10:00:51
miniaturka

Zadziwia mnie hojność i oddanie osób pomagających Kościołowi na Wschodzie

Od lat zadziwiam się oddaniem i hojnością wielu kapłanów, sióstr i braci zakonnych, a także osób świeckich, pomagających Kościołowi na Wschodzie – powiedział w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
2020-12-04 10:02:51
miniaturka

Rekolekcje z bibliodramą 8-10 stycznia 2021 w polskim Loretto

Przyjść do Pana Jezusa i wrócić do życia z radością światła zbawienia - to weekendowe rekolekcje z bibliodramą drogą Trzech Mędrców w Loretto.
2020-12-04 10:17:02
miniaturka

Sesja dla małżeństw W bogactwie swych uczuć i emocji zrozumieć współmałżonka

Sesja warsztatowo-rekolekcyjna dla małżeństw w Loretto 29-31 stycznia 2021, 60 km od Warszawy