Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-27 14:23
JR / KAI

Niemieccy biskupi: Pamięć o Holokauście wypełnia nas bólem i wstydem

Pamięć o Holokauście wypełnia mnie głębokim bólem, a także wstydem, że wtedy tak wielu ludzi milczało – napisał na Twitterze i Facebooku przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, bp Georg Bätzing, w związku z Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu.

Autor/źródło: EpiskopatNews, licencja: Jak album

Katoliccy biskupi Niemiec zaapelowali też o zdecydowane przeciwstawianie się wszelkim przejawom antysemityzmu. 

Bp Bätzing zaapelował do wszystkich ludzi, aby „wspólnie i odważnie” przeciwstawili się wszelkim mitom i teoriom spiskowym oraz wszelkim formom nienawiści w życiu codziennym, w szkole, czy wśród znajomych. „Przemysłowe morderstwo na Żydach” było końcowym etapem drogi, która „rozpoczęła się mową nienawiści, spiskowymi teoriami i marginalizacją społeczną. Nigdy nie wolno nam pójść tą drogą”, stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick zaapelował, aby pamiętać o początkach panowania nazistów i wynikających z tego okrucieństwach. „Wszyscy chrześcijanie są wezwani do tego, aby pamiętać o cierpieniach Żydów w okresie nazistowskim i modlić się za zabitych i zamordowanych”, powiedział abp Schick.

„Ale nie można poprzestać na tym, że to, co się wówczas wydarzyło było wstrząsem. Musimy wyciągnąć wnioski z tej pamięci i wciąż na nowo przypominać sobie ostrzeżenie, że złu należy się przeciwstawiać już u jego początków”, stwierdził w okolicznościowym apelu arcybiskup Bambergu. Jego zdaniem dzień wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz 27 stycznia powinien być zatem nie tylko dniem żałoby i potępienia, ale także dniem refleksji. „Chodzi tu o pamięć o odrodzeniu nacjonalizmu i antysemityzmu w XX wieku, jak również o pamięć o wyborze narodowych socjalistów w 1933 roku. Trzeba też pamiętać o ustawach rasowych i nocy pogromów” – dodał abp Schick.

„Aby takie okoliczności nigdy więcej się nie powtórzyły, należy na wczesnym etapie rozpoznawać i potępić pojawianie się podobnych postaw mentalnych i ideologii", stwierdził arcybiskup Bambergu.

Centralna Rada Żydów w Niemczech potępiła oczernianie i instrumentalizowanie ofiar. „Kiedy 76 lat temu żołnierze radzieccy wyzwolili obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, znaleźli góry trupów i ich szczątki, a także nieliczne żyjące jeszcze osoby, które były już naznaczone śmiercią. Tego, co ludzie wycierpieli w czasie Szoa, nie da się porównać do niczego” – powiedział 26 stycznia w Berlinie Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady.

Oświadczył też, że społeczność żydowska jest „zbulwersowana i oszołomiona” zachowaniem wielu ludzi, którzy od początku pandemii koronawirusa porównywali się z ofiarami Szoa. „To porównanie i brak szacunku jest dla nas nie do zniesienia”, podkreślił Schuster. „Głęboko niepokojące” jest jego zdaniem również to, że obywatele wykazują dużą nieufność wobec polityków, instytucji demokratycznych i mediów, a także dającą się zaobserwować coraz większą obojętność wobec stanowisk radykalnej prawicy”. Temu rozwojowi sytuacji musi się przeciwstawić zdecydowane stanowisko demokratów.

Dziś także w niemieckim Bundestagu w Berlinie odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci ofiar Holokaustu. Przemawiać będą była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech i ofiar Holokaustu, Charlotte Knobloch oraz publicystka Marina Weisband, która jako dziecko była wywieziona w transporcie z Ukrainy do Niemiec.

Dzień pamięci ofiar ludobójstwa był obchodzony w Niemczech od 1996 roku. Decyzją ONZ z listopada 2005 jest to Światowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.

ts (KAI) / Berlin


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-27 12:48:18
miniaturka

Trąd nadal zbiera tragiczne żniwo w biednych krajach

Ostatnia niedziela stycznia obchodzona jest w Kościele katolickim jako Światowy Dzień Trędowatych. Jest to okazja do przypomnienia, że najstarsza choroba, o której zapomnieli już mieszkańcy większości krajów rozwiniętych, w najuboższych rejonach świata jest nadal groźna i wciąż zbiera swoje tragiczne żniwo.
2021-01-27 12:57:54
miniaturka
play

Zaprezentowano hymn ŚDM 2023. Posłuchajcie! [wideo]

W środę, w drugą rocznicę Mszy św. kończącej spotkanie młodych w Panamie, organizatorzy ŚDM Lizbona 2023 zaprezentowali oficjalny hymn spotkania. Utwór pt. „Há Pressa no Ar” („W powietrzu czuć pośpiech”) jest inspirowany tematem najbliższych ŚDM: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).
2021-01-27 13:23:37
miniaturka

Likwidacja krzyży w Hiszpanii pod pozorem walki z dziedzictwem Franco

Czy krzyż, także wzniesiony dla upamiętnienia ofiar krwawej wojny domowej, może gloryfikować wojskowy reżim? Tak wydaje się uważać rzecznik praw obywatelskich Andaluzji, wzywając do usunięcia z przestrzeni publicznej wszelkich śladów frankizmu, także krzyży
2021-01-27 14:40:40
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Kościół ma stawiać na świeczniku jedyne światło, które ma, czyli Jezusa. Jeśli jednak chowamy światło Jezusa pod korcem poprawności politycznej czy z obawy o zarzuty nietolerancji, tracimy jako chrześcijanie rację bytu. Kościół staje się agendą ONZ lub ośrodkiem jednoczenia religii.
2021-01-27 15:34:48
miniaturka

W Radomiu odbył się ingres bp. Marka Solarczyka do katedry Opieki NMP

Staję przed wami jako moderator życia duchowego, który zawsze ma się trudzić o wieczne zbawienie waszych dusz – powiedział biskup radomski Marek Solarczyk, który 27 stycznia wygłosił homilię w czasie swojego ingresu do radomskiej katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny.
2021-01-27 16:07:16
miniaturka

TK opublikował uzasadnienie wyroku ws. przepisów dotyczących aborcji

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.