Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-12 09:54
Anna Bajon / Tomasz Kycia

Niemieccy biskupi o roli kobiet i wykorzystywaniu

Rozpoczęła się wiosenna sesja plenarna niemieckiego episkopatu. Do czwartku 67 biskupów m.in. podsumuje ŚDM w Panamie, zajmie się rolą kobiet na kierowniczych stanowiskach w Kościele oraz kwestią wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne.

Autor/źródło: EpiskopatNews

We wtorek biskupom przedstawione zostanie naukowe „Studium na temat kobiet na kierowniczych stanowiskach w niemieckich kuriach w 2018 r.”, a także program mentorski Towarzystwa św. Hildegardy współtworzony przez niemiecki episkopat i mający na celu wspieranie kobiet na kierowniczych stanowiskach w Kościele. Mimo, że temat ten budzi w niemieckich mediach spore zainteresowanie, nikt z tutejszych dziennikarzy nie ma złudzeń, że najdłużej podczas tegorocznej wiosennej sesji plenarnej omawiana będzie kwestia wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx przyznał, że po opublikowaniu przez episkopat we wrześniu ubiegłego roku odpowiedniego raportu oraz po szczycie w Watykanie Kościół w tym temacie nie może się już cofnąć. Wiele niemieckich diecezji zaostrzyło już swoje wewnętrzne przepisy regulujące pracę z dziećmi i młodzieżą i zreformowało proces wyjaśniania przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Media podkreślają jednak, że niemieccy biskupi znajdują się pod ogromną presją opinii publicznej, która czeka na jeszcze bardziej stanowcze kroki. Przewodniczący Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich Thomas Sternberg apelował dziś rano w publicznej telewizji ZDF o „wyraźne reformy”, do których zaliczył m.in. zmianę nauczania Kościoła w kwestiach seksualności, dopuszczenie kobiet do kierowniczych stanowisk w Kościele oraz wyświęcanie żonatych mężczyzn na kapłanów.

Łączeniu kwestii wykorzystywania seksualnego ze strukturalnymi reformami w Kościele zaprzeczyli niedawno m.in. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony.

Tutejsze media zastanawiają się też, czy wznowiony zostanie apel, który przed miesiącem w wewnętrznym dokumencie episkopatu wystosowało czterech niemieckich biskupów. Ordynariusze Moguncji, Essen, Spiry i Pasawy napisali wówczas, że „Kościół znajduje się w egzystencjalnym kryzysie, który nie jest wywołany przez skandal wokół nadużyć seksualnych, ale w nim się potęguje. Potrzebna jest zmiana, która musi się zacząć od zmiany mentalności i pokory odpowiedzialnych”.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-12 08:12:45
miniaturka

Chrześcijanie są odpowiedzialni za przyszłość Europy

Liderzy kościołów chrześcijańskich na Starym Kontynencie wzywają wiernych do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Nie odrzucajcie Unii Europejskiej, ale idźcie głosować, kierując się wyznawanymi wartościami” – piszą w specjalnie opracowanym dossier.
2019-03-12 08:17:42
miniaturka

Mija 100 lat od pierwszych zebrań plenarnych polskich biskupów

Mija 100 lat od pierwszych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zebrań Episkopatu Polski. Rocznicę tę uczczą biskupi podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2019-03-12 09:10:33
miniaturka

Wielka Brytania: rodzice przeciwko homo edukacji dzieci

Katoliccy rodzice w Wielkiej Brytanii podnoszą bunt przeciwko zakusom państwa, które chce coraz bardziej ograniczyć ich prawa w dziedzinie wychowania własnych dzieci. Chodzi szczególnie o edukację seksualną.
2019-03-12 10:09:09
miniaturka

Wielkopostna akcja w Aleppo: baniak oliwy dla każdej rodziny

Tradycyjnie w żadnym domu na Bliskim Wschodzie nigdy nie brakowało chleba i oliwy, którymi zaspokajano głód. Teraz sytuacja radykalnie się zmieniła. Mieszkańców Aleppo nie stać nawet na najtańszą oliwę, a widmo głodu nikogo nie oszczędza.
2019-03-12 10:13:56
miniaturka

Papież Franciszek modli się za ofiary katastrofy w Etiopii

Dowiadując się ze smutkiem o katastrofie samolotu Etiopskich Linii Lotniczych, Franciszek ofiaruje swoje modlitwy za zmarłych z różnych krajów i powierza ich dusze miłosierdziu Wszechmogącego Boga – czytamy w telegramie, jaki w jego imieniu wystosował kard. Parolin.
2019-03-12 10:16:54
miniaturka

Jeden procent dla życia poczętego

Prowadzone od stycznia przez Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska badania „Hospicjum dla życia poczętego” mają pokazać postawy Polaków wobec hospicjów perinatalnych.