Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-21 09:29
mk / vaticannews.va

Niemcy: zniszczenia jak po wojnie, ale i ogromna solidarność

Powódź w Niemczech spowodowała tak ogromne spustoszenia, że kanclerz Angela Merkel stwierdziła, iż w języku niemieckim wręcz brakuje odpowiednich słów, by opisać tę katastrofę. Kataklizm kosztował życie prawie 160 osób, są setki rannych i wciąż wielu zaginionych.

zdj. ilustracyjne
Autor/źródło: Unsplash.com

Wyjątkowa w tych trudnych chwilach jest też solidarność. W niesienie pomocy aktywnie włącza się Kościół.

Maristella Aginioni jest wolontariuszką Caritas. Wyznaje, że potrzeby są ogromne. Ludzie stracili dobytek całego życia. Przytacza też przykłady wyjątkowej solidarności. Rolników, którzy choć sami stracili pod wodą całe uprawy i hodowle bydła, to zamiast załamywać ręce wykorzystują swój sprzęt do ratowania innych.

„Takiej tragedii Niemcy nigdy wcześniej nie doświadczyli. Starsi ludzie porównują to do powojennych zniszczeń. Woda zaskoczyła wszystkich” – mówi Radiu Watykańskiemu  Maristella Aginioni. „Kolonia, gdzie teraz przebywam, też została doświadczona, ale jest to nic w porównaniu z tym, czego doświadczyło 50-tysięczne miasto Erfstadt, leżące 20 km od nas. Ono przestało zupełnie istnieć. W jego miejscu jest jedno wielkie jezioro błota. Ludzie stracili tam dosłownie wszystko. To ogromna tragedia. Pokazuje to z jednej strony kruchość ludzkiej egzystencji, ale z drugiej siłę, jaka tkwi w ludziach. Fala pomocy i solidarności jest ogromna. Włączają się organizacje państwowe, firmy prywatne, Kościół. Choć przestało padać zagrożenie wciąż istnieje, ponieważ na tych terenach jest wiele jezior i rzek przepełnionych wodą i nie wiadomo, czy tamy wytrzymają napór wody” – relacjonuje.

Beata Zajączkowska – Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-20 14:56:19
miniaturka

Będzie beatyfikacja Carmen Hernández? Zrobiono już pierwszy krok

W Hiszpanii zrobiono pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego współinicjatorki Drogi Neokatechumenalnej – Carmen Hernández. Uroczystość miała miejsce w madryckiej katedrze, tej samej, w której pięć lat temu odbył się jej pogrzeb.
2021-07-21 09:05:05
miniaturka

Kantar Public: ponad połowa Polaków uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku

58 proc. respondentów jest zdania, że sprawy w naszym kraju zmierzają w złym kierunku. 24 proc. pozytywnie ocenia ich kierunek, a 18 proc. nie ma zdania na ten temat – wynika z lipcowego sondażu Kantar Public. Zaszły zmiany w porównaniu z wynikami otrzymanymi w czerwcu.
2021-07-21 09:15:18
miniaturka

Kraska: restrykcje przy czwartej fali będą zależeć od liczby zaszczepionych

Wprowadzenie w Polsce dodatkowych restrykcji w razie przyjścia czwartej fali będzie zależeć od liczby osób w pełni zaszczepionych i od liczby ozdrowieńców – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceszef resortu zdrowia podkreślił w TV Republika, że czwarta fala pandemii jest bardzo blisko.
2021-07-21 10:12:17
miniaturka

Pszczoły i zapylacze na całym świecie są coraz bardziej zagrożone

Populacja zapylaczy i pszczół, które są kluczowe w funkcjonowaniu ekosystemów czy produkcji żywności, jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej, przez monokulturę rolnictwa i jego chemizację oraz zmiany klimatu – mówi PAP ekolog prof. dr hab. Piotr Skubała.
2021-07-21 10:20:26
miniaturka

Do końca sierpnia zostanie opublikowany raport ws. dominikanina o. Pawła M.

Komisja ekspercka badająca sprawę dominikanina br. Pawła M., który dopuszczał się m.in. gwałtów, molestowania seksualnego, przemocy i manipulacji, do końca sierpnia opublikuje raport, obejmujący część faktograficzną oraz analizę sprawy z różnych perspektyw.
2021-07-21 11:29:02
miniaturka

Przełom w polskim recyklingu

Firmy Tetra Pak i Stora Enso poinformowały dziś o znaczącej inwestycji na polskim rynku. Zainwestują łącznie 29,1 miliona EUR w kompletne rozwiązanie, które potroi możliwości recyklingu kartonów po płynnej żywności w kraju z 25000 do 75000 ton.