Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-09 18:08
ek / Tomasz Kycia

Niemcy: zaczyna się największy Zjazd Katolików

W Münster rozpoczyna się dzisiaj 101. już Zjazd Katolików (Katholikentag), organizowany od 1848 roku przez katolików świeckich w Niemczech. Myślą przewodnią tegorocznego zjazdu jest hasło „Szukaj pokoju”.

Autor/źródło: Pixabay, pixel2013, licencja: CC0

Pokój nie jest banalnym codziennym tematem, ale trzeba o niego zabiegać stale i z całą powagą” - powiedział w rozmowie z katolicką agencją KANN bp Felix Genn. Jako ordynariusz Münster jest on współgospodarzem rozpoczynającego się dziś zjazdu.

Do westfalskiego Münster przyjedzie ponad 50 tys. uczestników, którzy wezmą udział w różnych debatach, warsztatach, koncertach i nabożeństwach. Organizatorzy przewidzieli w sumie ponad 1000 wydarzeń. W ten sposób tegoroczny Katholikentag będzie największym zjazdem w swojej historii. Zainteresowani mogą na nim porozmawiać na setki tematów związanych z życiem Kościoła i społeczeństwa, spotkać biskupów z różnych zakątków świata, wziąć udział w prawosławnej liturgii, w charyzmatycznym uwielbieniu czy w kręgach biblijnych.

W centrum uwagi mediów są debaty polityczne związane z hasłem przewodnim zjazdu. W panelach dyskusyjnych udział weźmie aż 9 członków niemieckiego rządu, w tym również kanclerz Angela Merkel.

Organizator zjazdu Komitet Centralny Katolików Niemieckich zabiega o aktywny udział świeckich w życiu Kościoła. Miejscowy ordynariusz bp Genn powiedział, że „życzy sobie żywych wspólnot parafialnych”. Niestety, jego zdaniem, u wielu ludzi wciąż widać mentalność osób dających się chętnie obsłużyć.

Podczas Katholikentagu w Münster przewidziane są też polskie akcenty, wśród nich m.in. debata z udziałem prof. Ireny Lipowicz o kryzysie europejskiej tożsamości a także Eucharystia sprawowana przez wrocławskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Siemieniewskiego. 

Żródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-09 15:12:48
miniaturka

Papież do Polaków: niech św. Stanisław prowadzi nas w codziennym życiu

Pozdrawiając obecnych na placu św. Piotra Polaków Papież przypomniał postać św. Stanisława Biskupa, którego uroczystość była obchodzona wczoraj. Zachęcił, by jego przykład był drogowskazem do codziennego, dobrego życia.
2018-05-09 15:45:35
miniaturka

Orszak Trzech Króli - inicjatywa na Boże Ciało

Działania Fundacji Orszak Trzech Króli nie ograniczają się wyłącznie do organizowania Orszaku. Podejmowane są przez nią również inne inicjatywy. Jedną z nich jest "Boże Ciało-Odnowa".
2018-05-09 16:47:10
miniaturka

14 maja konferencja Polonia Restituta w Katowicach.

Obywatelskość i patriotyzm będą tematem trzeciej konferencji z cyklu Polonia Restituta, organizowanej 14 maja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
2018-05-09 18:27:52
miniaturka

Włochy: w Rzymie powstanie kościół dla młodych, którego patronem będzie św. Jan Paweł II

Zapowiedzieli to wspólnie biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Gianrico Ruzza i Davide Maria Zanchi – przewodniczący wielkiej rzymskiej sieci handlowej Euroma2, która sfinansuje prace nad tym projektem.
2018-05-10 08:21:40
miniaturka

Prymas apeluje do serc Irlandczyków i Papieża

Abp Martin, jest pewny, że jeśli Irlandczycy posłuchają serca, obrona życia poczętego zostanie utrzymana. Ujawnił, że nadal namawia Franciszka do wizyty w Irlandii Północnej, bo pokój jest tam bardzo kruchy.
2018-05-10 08:59:06
miniaturka

Kard. Tagle: każdy kraj ma w historii rozdział migracji

Mówiąc o fenomenie migracji kard. Luis Antonio Tagle podkreśla, że każdy kraj niesie ze sobą historię migracji.