Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-14 13:55
ds / Katolicka Agencja Informacyjna

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny ocenił zakaz publicznego odprawiania nabożeństw

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odrzucił wniosek w sprawie zakazu odprawiania publicznych nabożeństw z powodu pandemii koronawirusa. W uzasadnieniu zaznaczono jednak, że zakaz stanowi "poważne naruszenie wolności wyznania" dodając, że celebracji liturgicznych nie można zastąpić ofertami internetowymi.

Autor/źródło: Obraz FelixMittermeier z Pixabay

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny odrzucił pilny wniosek Instytutu św. Filipa Nereusza w Berlinie w sprawie zakazu odprawiania publicznych nabożeństw, ale jednocześnie przedstawił kilka interesujących spostrzeżeń.

Sąd konstytucyjny Republiki Federalnej Niemiec przyznał, że zakaz jest uzasadniony koniecznością ochrony życia i zdrowia ludności. Jednocześnie sędziowie z Karlsruhe wyraźnie stwierdzili, że wspomniany zakaz stanowił poważną ingerencję w wolność wyznania, a liturgiczne obchody, zwłaszcza w czasie Wielkanocy, są niezbędne i nie można ich po prostu zastąpić tylko osobistą modlitwą lub ofertami internetowymi.

Dyrektor Instytutu Świętego Filipa Nereusza w Berlinie, ks. Gerald Goesche, bardzo żałuje decyzji Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził zakaz publicznych nabożeństw w czasie pandemii koronawirusa. „Przykro mi z powodu tej decyzji i oczywiście pragnąłbym innego orzeczenia. Niemniej jednak uważam decyzję Trybunału w Karlsruhe za potwierdzenie naszego stanowiska, ponieważ sędziowie podkreślili znaczenie Mszy św. dla wiernych, szczególnie w Wielkanoc. Nawet jeśli wynik nie jest pozytywny z naszego punktu widzenia, słuszne było podjęcie kroków prawnych, zwłaszcza, że decyzja w postępowaniu głównym jest nadal w toku, a wolność wyznania została potwierdzona" - powiedział ks. Goesche.

W kwietniu 2020 r. ks. Goesche odwołał się do berlińskiego sądu administracyjnego w sprawie zakazu odprawiania nabożeństw publicznych podczas pandemii koronawirusa w Niemczech i poprosił o pozwolenie na udział w mszach św. dla maksymalnie 50 uczestników. Wniosek został odrzucony 7 kwietnia br. Dwa dni później, po odwołaniu, wyższy sąd administracyjny w Berlinie-Brandenburgii potwierdził zakaz argumentując go wysokim ryzykiem dalszych infekcji patogenem SARS-CoV-2. W dniu 10 kwietnia br. Federalny Trybunał Konstytucyjny utrzymał zakaz zgromadzeń, podkreślając, że ochrona życia i zdrowia, ma pierwszeństwo przed wolnością przekonań.

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-14 12:11:48
miniaturka

Św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński – posłańcami paschalnej nadziei - Rektor KUL

W tym roku w sposób szczególny wspominamy dwóch niezwykłych posłańców Dobrej Nowiny, którzy z mocą równą Piotrowej wzywali swój naród do odwagi w wyznawaniu wiary – napisał rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński w słowie na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2020 roku.
2020-04-14 12:16:45
miniaturka

Modlitwa o powstrzymanie „pandemii zabijania nienarodzonych dzieci”

O comiesięczną modlitwę w intencji obrony nienarodzonych apelują Instytut Myśli Schumana i Grupy Schumana. Ich przedstawiciele modlili się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie w intencji „walki z pandemią zabijania nienarodzonych dzieci” w ramach „Modlitwy bez Granic”.
2020-04-14 13:15:31
miniaturka

Papież: módlmy się o łaskę jedności, przezwyciężania podziałów

O łaskę przezwyciężania podziałów w tym trudnym czasie modlił się Papież na Mszy w Domu św. Marty. W homilii mówił o nawróceniu, które jest powrotem do wierności.
2020-04-14 14:12:47
miniaturka

Sejm ponowi prace nad obywatelskim projektem ustawy "Stop pedofilii"

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (15-16 kwietnia) posłowie ponowią przerwane pod koniec poprzedniej kadencji prace nad obywatelskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego przygotowanym przez inicjatywę „Stop pedofilii”.
2020-04-14 14:20:03
miniaturka

USA: powstająca szczepionka przeciw koronawirusowi wykorzystuje komórki z aborcji?

Przedstawiciele organizacji „Children of God for Life” (Dzieci Boga za życiem) przestrzegli przed wykorzystywaniem materiałów z abortowanych płodów do poszukiwań szczepionki przeciwko koronawirusowi.
2020-04-14 14:33:18
miniaturka

Abp Ryś: Jeśli nie widzisz łez, to nie mów, że troszczysz się o Kościół i o jego wzrost!

Nie odwracaj się jak widzisz płacz, mów po imieniu i poślij człowieka – to jest działanie Jezusowe. A jeśli to zrobisz, to będą dodawane tysiące! – mówił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy Świętej we Wtorek Wielkanocny.