Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-04-14 13:55
ds / Katolicka Agencja Informacyjna

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny ocenił zakaz publicznego odprawiania nabożeństw

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odrzucił wniosek w sprawie zakazu odprawiania publicznych nabożeństw z powodu pandemii koronawirusa. W uzasadnieniu zaznaczono jednak, że zakaz stanowi "poważne naruszenie wolności wyznania" dodając, że celebracji liturgicznych nie można zastąpić ofertami internetowymi.

Autor/źródło: Obraz FelixMittermeier z Pixabay

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny odrzucił pilny wniosek Instytutu św. Filipa Nereusza w Berlinie w sprawie zakazu odprawiania publicznych nabożeństw, ale jednocześnie przedstawił kilka interesujących spostrzeżeń.

Sąd konstytucyjny Republiki Federalnej Niemiec przyznał, że zakaz jest uzasadniony koniecznością ochrony życia i zdrowia ludności. Jednocześnie sędziowie z Karlsruhe wyraźnie stwierdzili, że wspomniany zakaz stanowił poważną ingerencję w wolność wyznania, a liturgiczne obchody, zwłaszcza w czasie Wielkanocy, są niezbędne i nie można ich po prostu zastąpić tylko osobistą modlitwą lub ofertami internetowymi.

Dyrektor Instytutu Świętego Filipa Nereusza w Berlinie, ks. Gerald Goesche, bardzo żałuje decyzji Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził zakaz publicznych nabożeństw w czasie pandemii koronawirusa. „Przykro mi z powodu tej decyzji i oczywiście pragnąłbym innego orzeczenia. Niemniej jednak uważam decyzję Trybunału w Karlsruhe za potwierdzenie naszego stanowiska, ponieważ sędziowie podkreślili znaczenie Mszy św. dla wiernych, szczególnie w Wielkanoc. Nawet jeśli wynik nie jest pozytywny z naszego punktu widzenia, słuszne było podjęcie kroków prawnych, zwłaszcza, że decyzja w postępowaniu głównym jest nadal w toku, a wolność wyznania została potwierdzona" - powiedział ks. Goesche.

W kwietniu 2020 r. ks. Goesche odwołał się do berlińskiego sądu administracyjnego w sprawie zakazu odprawiania nabożeństw publicznych podczas pandemii koronawirusa w Niemczech i poprosił o pozwolenie na udział w mszach św. dla maksymalnie 50 uczestników. Wniosek został odrzucony 7 kwietnia br. Dwa dni później, po odwołaniu, wyższy sąd administracyjny w Berlinie-Brandenburgii potwierdził zakaz argumentując go wysokim ryzykiem dalszych infekcji patogenem SARS-CoV-2. W dniu 10 kwietnia br. Federalny Trybunał Konstytucyjny utrzymał zakaz zgromadzeń, podkreślając, że ochrona życia i zdrowia, ma pierwszeństwo przed wolnością przekonań.

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Msza święta, Niemcy, Trybunał, koronawirus, zakazy