Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-09 08:25
Anna Bajon / Tomasz Kycia

Niemcy: reakcje biskupów na list abp Ladarii

W Niemczech nie milkną reakcje na list prefekta Kongregacji Nauki Wiary w sprawie komunii dla ewangelickich współmałżonków.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Głosy wśród biskupów są podzielone. Kard. Gerhard Ludwig Müller stwierdził, że Watykan „krótko przed przepaścią zaciągnął hamulec bezpieczeństwa. Pociąg się mimo tego wykoleił i należy go teraz znów starannie postawić na tory”. Tymczasem bp Gerhard Feige zarzucił przeciwnikom interkomunii podwójną moralność.

Bp  Feige przewodniczący Komisji ds. ekumenizmu w niemieckim episkopacie napisał w gościnnym felietonie na portalu katholisch.de, że przeciwnicy wytycznych o interkomunii „podnoszą najwyższe wymagania w sprawie przyjmowania komunii, jednocześnie wiedzą o licznych wyjątkach i bez trudu je tolerują”.

Podobnie argumentował kard. Walter Kasper w gościnnym tekście na tym samym portalu, że „już teraz mamy do czynienia z de facto praktyką, gdzie niekatoliccy małżonkowie, którym po chrześcijańsku zależy na komunii, ją też przyjmują (…) tymczasem niemiecki episkopat próbował tę praktykę wyciągnąć z szarej strefy, z nielegalności, z półlegalności czy choćby tylko z bycia tolerowaną.” Kard. Kasper napisał, że udzielanie komunii niekatolickim chrześcijanom zostało uregulowane zarówno przez Sobór Watykański II, jak i przez prawo kanoniczne i dwie encykliki Jana Pawła II.

Z kolei przewodniczący Komisji Nauki Wiary w niemieckim episkopacie bp Karl-Heinz Wiesemann z jednej strony był zaskoczony listem abp. Ladarii, z drugiej jednak jego zdaniem jest on „pozytywnym sygnałem, że poruszona przez niemiecki episkopat kwestia została uznana za ważną dla całego Kościoła powszechnego a niemiecki Kościół dodał w ten sposób znaczący impuls do procesu rozeznawania ważnego ekumenicznego problemu na płaszczyźnie światowej”. Bp Wiesemann zaznaczył, że list z Watykanu „nie jest korektą dotychczasowej, czułej pastoralnej praktyki.“

Tymczasem biskup Pasawy Stefan Oster, obok kard. Woelkiego jeden z siedmiu sygnatariuszy listu-sprzeciwu wobec najnowszych wytycznych o interkomunii powiedział, że pismo z Watykanu jest wezwaniem „do dalszego wspólnego i możliwie zgodnego poszukiwania ekumenicznej drogi. To nasza wspólna intencja i zobowiązanie”, stwierdził bp Oster i dodał, że jego zdaniem list abp. Ladarii wyjaśnia sprawę „przede wszystkim ze względu na jej znaczenie w całym Kościele powszechnym”.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-09 07:25:49
miniaturka

Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie już jutro!

Już jutro (10 czerwca) ulicami Warszawy przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem ,,Polska rodziną silna!". Uczestnicy biorąc udział w tym wydarzeniu chcą podziękować Bogu za tych wszystkich i to wszystko,co mają.To również oddanie hołdu przodkom,którzy walczyli o najwyższe wartości.W ten sposób ludzie chcą również mieć realny wpływ na to,co się dzieje w Polsce.
2018-06-09 08:03:10
miniaturka

Papież: wysłuchajmy głosu ofiar handlu ludźmi

Trzeba rozerwać kajdany współczesnego niewolnictwa. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na Dzień życia, który 17 czerwca obchodzony będzie w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie poświęcone jest właśnie handlowi ludźmi.
2018-06-09 08:08:08
miniaturka

Dokument przygotowawczy do Synodu dla Amazonii

Rozpoczyna się debata nad Kościołem w Amazonii. Jednym z jej elementów może być również otwarcie dyskusji nad zniesieniem celibatu kapłańskiego. Ważnym elementem kościelnej debaty o Amazonii są kwestie społeczne i ekologiczne.
2018-06-09 08:23:46
miniaturka

Hiszpania: obchody 100 lecia zawierzenia się Sercu Pana Jezusa

Kult Serca Pana Jezusa jest głęboko zakorzeniony w Hiszpanii. Do Valladolid, Tibidabo w Barcelonie czy Cerro de los Ángeles koło Madrytu przybyły setki pielgrzymów. Archidiecezja Walencji odnowiła akt zawierzenia Sercu Panu Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.
2018-06-09 09:31:03
miniaturka

Remisem zakończył się wczorajszy mecz Polski z Chile

Wczoraj (8 czerwca) o godz.20.45 w Poznaniu odbył się mecz towarzyski Polski z Chile. Sytuacja na początku wydawała się jasna,gdyż dzięki golom: Roberta Lewandowskiego (30') i Piotra Zielińskiego (34') reprezentacja Polski prowadziła 2:0. Kibice mieli nadzieję,że wygramy ten mecz.
2018-06-09 12:28:59
miniaturka

Bp Kamiński: Bądźmy apostołami XXI wieku

Wsłuchani w rytm bicia serca Chrystusa i Maryi bądźmy Apostołami XXI wieku - zaapelował do wiernych bp Romuald Kamiński. Biskup warszawsko-praski podniósł do godności sanktuarium stołeczną bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego.