Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-14 08:16
AC / Tomasz Kycia

Niemcy: raport o nadużyciach seksualnych

Jak napisał biskup Ackermann, „przedwczesna publikacja raportu jest nieodpowiedzialna ze względu na ofiary molestowania”.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

„Poznaliśmy skalę nadużyć seksualnych, którą udowadniają wyniki raportu. Jest ona dla nas przygnębiająca i zawstydzająca” – przyznał bp Stephan Ackermann, pełnomocnik niemieckiego episkopatu ds. wyjaśniania przypadków nadużyć seksualnych duchownych wobec nieletnich. Skrytykował on jednocześnie przedwczesną publikację niektórych części dokumentu.

Jak napisał biskup Ackermann, „przedwczesna publikacja raportu jest nieodpowiedzialna ze względu na ofiary molestowania”. Prezentacja raportu pt. „Wykorzystywanie seksualne małoletnich przez katolickich księży, diakonów i zakonników na obszarze Konferencji Episkopatu Niemiec” zaplanowana była podczas jesiennej sesji plenarnej 25 września w Fuldzie. W tym samym czasie miała zostać uruchomiona specjalna infolinia dla wszystkich osób „poruszonych tą relacją”.

Biskup Ackermann wyjaśnił, że celem badań, w których wzięło udział wszystkich 27 niemieckich diecezji, było „uzyskanie większej jasności i przejrzystości o ciemnej stronie w naszym Kościele,” by odpowiednio zapobiec i uniknąć kolejnych przypadków molestowania przez duchownych. Interdyscyplinarnym projektem badawczym kierował od marca 2014 roku psychiatra sądowy prof. Harald Dreßing z Mannheim; do jego zespołu należało jeszcze sześciu innych profesorów kryminologii, psychiatrii, psychologii i socjologii z uniwersytetów w Heidelbergu i Giessen.

Jako pierwszy część raportu opublikował tygodnik Spiegel. Podał on, że w latach 1946-2014 odnotowano 3677 przypadków molestowania seksualnego, których dopuściło się łącznie 1670 duchownych. Ofiarami byli w większości niepełnoletni chłopcy.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-13 18:11:05
miniaturka

Rozpoczęła się ogólnopolska zbiórka pamiątek po bł. ks. Popiełuszce

Pod hasłem „Popiełuszko-Pamiętam” Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Bł. ks. Jerzego Popiełuszki działające przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie rozpoczęło ogólnopolską zbiórkę pamiątek po bł. Popiełuszce.
2018-09-13 18:36:09
miniaturka

Słowo Przewodniczącego Episkopatu Polski na rozpoczęcie spotkania CCEE

W Poznaniu rozpoczęło się dziś Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Jego uczestników powitał i słowo wstępne wygłosił Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2018-09-13 19:48:55
miniaturka

Posługa biskupa seniora Stanisława Napierały w kotłowskiej parafii

„Pozwólcie się, droga młodzieży, prowadzić Duchowi przez całe wasze życie, żeby każdy i każda z was był w niebie" powiedział ks. biskup Stanisław Napierała w sanktuarium Matki Bożej w Kotłowie.
2018-09-14 08:23:27
miniaturka

Mikstat: Niedziela ze św. abp. Zygmuntem Szczęsnym Felińskim

„ Człowiek nadziei”, „ apostoł pokoju i zgody narodowej”, „ propagator kultu Najś. Maryi, Panny”, opiekun sierot, ubogich, zesłańców” – św. Zygmunt Szczęsny Feliński to zapewne postać, nad którą warto się pochylić.
2018-09-14 08:49:42
miniaturka

Papież: na pierwszym miejscu jest nadużycie władzy i sumienia

Włoski dwutygodnik La Civiltà Cattolica opublikował wczoraj relację ze spotkania Papieża Franciszka z jezuitami podczas ostatniej podróży do Irlandii w związku ze Światowym Spotkaniem Rodzin.
2018-09-14 09:18:14
miniaturka
play

Zabawa w małżeństwie - #mit10

W cyklu nagranym przez Salve TV Agnieszka Pieniążek rozprawia się z mitami w relacjach.