Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-18 14:15
ds / Katolicka Agencja Informacyjna

Niemcy: przewodniczący episkopatu nie obawia się rozłamu z Rzymem

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej bp Georg Bätzing z Limburga w opublikowanym dziś wywiadzie dla „Bonner General-Anzeiger” stwierdził, że nie widzi zagrożenia, aby Kościół w Niemczech zerwał komunię z Kościołem powszechnym w następstwie procesu Drogi Synodalnej.

Autor/źródło: pixabay, EliElschi, licencja: Jak album

W ten sposób przewodniczący episkopatu stwierdził, że nie podziela obaw arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego, który w wywiadzie dla agencji KNA stwierdził, iż najgorszy byłoby, „gdyby Droga Synodalna prowadziła do rozłamu, a tym samym do wyjścia z Kościoła, z komunii z Kościołem powszechnym. Byłoby czymś najgorszym, gdyby powstało coś w rodzaju niemieckiego Kościoła narodowego”. Arcybiskup Kolonii wyraził przekonanie, że najlepszym rezultatem byłoby, gdyby udało się „zainicjować prawdziwą reformę, która jest zdecydowanie konieczna w Kościele”.

„Kościół katolicki jest Kościołem powszechnym, który z kolei składa się z Kościołów partykularnych. Kościół w Niemczech jest częścią Kościoła powszechnego i nic się w tym nie zmieni” – powiedział bp Bätzing.

W odniesieniu do debaty na temat niemieckiego podatku kościelnego i jego obniżenia w następstwie licznych wystąpień z Kościoła, przewodniczący episkopatu wskazał, że konieczne jest podejmowanie poważnych decyzji dotyczących sposobu wydawania pieniędzy, środków niezbędnych dla skutecznego głoszenia Ewangelii i katechezy, a także potrzeb duszpasterskich. W rozmowie z „Bonner General-Anzeiger” bp Bätzing wykluczył na razie przeniesienie siedziby konferencji episkopatu z Bonn do Berlina.


źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-18 07:44:30
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski w 81. Rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę

Trwajmy w nadziei, której fundamentem jest nasza wiara, bo także do nas odnoszą się słowa z dzisiejszej Ewangelii, które Pan Jezus skierował do owej kobiety: „Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!” – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w 81. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, która została odprawiona w katedrze na Wawelu.
2020-09-18 11:27:24
miniaturka

Aszerat - opowieść o silnej kobiecie

'Aszerat' to wielowątkowa powieść o silnej kobiecie, która uczy wierzyć i kochać do samego końca. Historia Aszerat została osadzona w realiach historycznych. Losy stykają tę młodą kobietę m.in. z apostołami, Jezusem, Herodem, Piłatem czy Kasjuszem, setnikiem Piłata. Zachęcamy do zapoznania się z jej fragmentem.
2020-09-18 12:15:31
miniaturka

Ghana: katolicki ksiądz sędzią Sądu Najwyższego

Po raz pierwszy w historii katolicki ksiądz został mianowany jednym z 16 nowych sędziów Sądu Najwyższego w Ghanie. Ks. Joseph Adu Owusu-Agyemang jest proboszczem parafii w Kumasi i kieruje wydziałem prawnym kurii tamtejszej archidiecezji.
2020-09-18 13:59:15
miniaturka

Poznań: modlitwa w intencji przewodniczącego Episkopatu

W liturgiczne święto św. Stanisława Kostki w katedrze poznańskiej odbyła się Msza św. w intencji abp. Stanisława Gądeckiego w dniu jego imienin. Metropolitę poznańskiego odwiedzili z tej okazji przedstawiciele sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski z bp. Wiesławem Lechowiczem, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz prymasi-seniorzy Henryk Muszyński i Józef Kowalczyk.
2020-09-18 20:27:23
miniaturka

Kard. Bassetti: ks. Malgesini to nie wyjątek

We Włoszech kapłanów takich jak ks. Roberto Malgesini jest bardzo dużo. Podobnie jak on nie robią jednak wokół siebie hałasu i nie zyskują rozgłosu – zapewnia kard. Gualtiero Bassetti.
2020-09-18 20:31:54
miniaturka

Papież: media mają nieść nadzieję, a nie plotkować

„Chrześcijański specjalista ds. informacji musi zawsze być nosicielem nadziei i wiary w przyszłość” – powiedział Papież podczas audiencji dla delegacji belgijskiego tygodnika „Tertio”.