Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-23 09:55
AC / Tomasz Kycia

Niemcy: problemy z umową o azylu kościelnym dla migrantów

Prawie połowa katolickich i ewangelickich parafii w Niemczech nie współpracuje z tamtejszym Federalnym Urzędem ds Migracji i Uchodźców (BAMF).

Autor/źródło: photogenica.pl, 4

Takie informacje przekazał dziennikowi „Die Welt” odpowiedzialny za te kwestie w episkopacie ks. prałat Karl Jüsten, szef Biura Katolickiego w Berlinie. Przyznał, że parafie udzielają uchodźcom azylu kościelnego, ale nie przekazują urzędowi odpowiedniej dokumentacji, mimo że zobowiązuje je do tego umowa.

Taka umowa została zawarta w 2015 r. między rządem niemieckim a Kościołami ewangelickim i katolickim. Strona rządowa toleruje w niej azyl kościelny i wyraża zgodę na ponowne rozpatrzenie wniosku o azyl osób, które znalazły schronienie w parafiach. Z kolei oba Kościoły zobowiązują się do dostarczenia urzędowi ds. uchodźców dokumentacji każdej przyjmowanej w parafii osoby oraz do wyznaczenia odpowiedniej osoby kontaktowej z ramienia parafii. Z danych urzędu wynika jednak, że parafie zameldowały urzędowi tylko 54 procent przypadków udzielonego azylu kościelnego. Dotyczy to zarówno Kościoła katolickiego jak i parafii ewangelickich.

Ks. Jüsten zaapelował do wszystkich parafii, by wywiązały się z umowy, skrytykował jednocześnie rozporządzenie ministerstwa spraw wewnętrznych, z którego wynika, że osoby posiadające azyl kościelny mogą być wydalane do innych krajów nawet po 18 miesiącach pobytu w Niemczech. Do tej pory obowiązywał okres pół roku. Jeśli w tym czasie osoba nie została wydalona, mogła się ubiegać o azyl w Niemczech.

Azyl kościelny umożliwia uchodźcom pobyt tymczasowy do czasu wyjaśnienia ich osobistej sytuacji. W innym przypadku, zgodnie z umową dublińską muszą oni opuścić Niemcy i złożyć wniosek o azyl w tym kraju unijnym, do którego najpierw przybyli.

Według danych rządowych w czerwcu bieżącego roku azyl w niemieckich parafiach i klasztorach znalazło 780 osób.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-23 08:06:22
miniaturka

Bp Śmigiel w Dublinie: tego nie da się storpedować, tu są ludzie

Przedstawiciel Episkopatu Polski przyznaje, że wiele środowisk próbuje storpedować Światowe Spotkanie Rodzin. Podkreśla jednak, że uczestniczą w nim ludzie wiary i modlitwy, którzy mogą być zaczynem przemiany dla współczesnego Kościoła.
2018-08-23 08:47:32
miniaturka

Papież do Polaków: głoście imię Boga

Zwracając się do obecnych na audiencji Polaków Franciszek pozdrowił szczególnie pątników, którzy pielgrzymują na Jasną Górę i wezwał do odważnego głoszenia światu imienia Boga. Prosił także o modlitwę w intencji podróży do Dublina.
2018-08-23 09:16:22
miniaturka

Modlitwa na otwarcie Światowego Spotkania Rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin rozpoczęło się modlitwą, która równolegle odbywała się w różnych irlandzkich diecezjach. W Dublinie przewodniczył jej miejscowy arcybiskup Diarmuid Martin.
2018-08-23 10:35:27
miniaturka

Eutanazja dzieci w Belgii

Władze Belgii podały, że w latach 2016-2017 uśmiercono w tym kraju w wyniku tzw. eutanazji troje chorych dzieci.
2018-08-23 11:03:11
miniaturka

Kard. Krajewski: życzyłbym wszystkim, by tak zajęli się problemem pedofilii, jak Kościół

Życzyłbym wszystkim publicznym przestrzeniom, by tak zajęły się tym problemem, jak zajął się Kościół. Jeżeli są nadużycia, sprawa jest prosta - trzeba to zgłosić do prokuratury - powiedział kard. Konrad Krajewski na trasie łódzkiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
2018-08-23 11:40:23
miniaturka
play

Piosenka Roku OŻK 2018/2019 - Młode serca

Kończą się wakacje i wnet rozpoczyna się kolejny rok formacji w Ruchu Światło-Życie. W tym roku towarzyszy tej formacji piosenka "Młode serca".