Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-19 07:00
ek / Tomasz Kycia

Niemcy: nowy wydział teologiczny w Berlinie

Na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie będzie można studiować katolicką teologię. W tym celu jesienią 2019 otwarty zostanie Instytut Teologii Katolickiej.

Autor/źródło: Pixabay, flockine, licencja: CC0

Do tej pory w 3,5 milionowej stolicy Niemiec studia teologii katolickiej możliwe były tylko na założonym po II wojnie światowej przez aliantów Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

W rozmowie z katolicką agencją KNA arcybiskup Berlina Heiner Koch powiedział, że powstanie tej placówki wspierała również Stolica Apostolska. Będzie to wydział teologii katolickiej, ale „jako że drogą do Boga i drogą Kościoła jest człowiek, chcemy włączyć w te studia silniej perspektywę antropologiczną.” W ten sposób abp Koch ma nadzieję na szerszy obszar współpracy z innymi fakultetami tego uniwersytetu, szczególnie w wymiarze humanistycznym ale również w dziedzinie bioetyki i dialogu międzyreligijnego.

Instytut Teologii Katolickiej będzie bezpośrednio podlegał rektorowi Uniwersytetu Humboldta. Początkowo przewidzianych jest pięć stanowisk profesorskich. Będzie tu można kończyć teologię ze stopniem bakałarza i magistra. Klerycy archidiecezji berlińskiej nadal jednak będą się kształcić we Frankfurcie nad Menem i Erfurcie a także w berlińskim seminarium duchownym Neokatechumenatu.

Abp Koch powiedział, że mimo powstającego Instytutu Teologii Katolickiej niemiecki episkopat nie porzucił planów stworzenia w Berlinie Katolickiego Kolegium Naukowego i zwiększenia obecności katolickiej teologii w stolicy Niemiec. Planowana jest tu również wspólna wyższa szkoła teologiczna niektórych zakonów.

Porzucono natomiast plany „multireligijnego fakultetu” wspólnego dla katolików, protestantów, muzułmanów i Żydów. Pomysł przed rokiem przedstawili ewangeliccy profesorowie, nie uzyskał on jednak aprobaty biskupów Kościoła katolickiego i ewangelickiego.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-18 15:15:22
miniaturka

Watykan: każdy z biskupów chilijskich złożył na ręce papieża rezygnację

Franciszek zadecyduje o dalszym losie każdego z nich – poinformowano podczas konferencji prasowej z udziałem sekretarza generalnego chilijskiego episkopatu, bp. Fernando Ramosa oraz biskupa San Bernardo Juana Ignacio Gonzaleza Errazuriza.
2018-05-18 15:31:39
miniaturka

Watykańskie orędzie na Ramadan

„Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy” - taki tytuł nosi orędzie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego do muzułmanów z okazji ich miesiąca postu - Ramadanu i kończącego go święta Id al-Fitr.
2018-05-18 18:49:53
miniaturka

Amazonia: katolicy chcą większej obecności Kościoła

Przed przyszłorocznym zgromadzeniem Synodu Biskupów nt. Amazonii tamtejsi katolicy domagają się większej obecności Kościoła katolickiego w najbardziej odległych wspólnotach tego regionu.
2018-05-18 19:38:34
miniaturka

Bp Kopiec do neoprezbiterów: Mamy owoc dobry przynosić

Dziś, w sobotę 19 maja 2018 r. o godz. 9.30 w kościele katedralnym w Gliwicach odbyła się uroczystość święceń prezbiteratu.
2018-05-18 19:53:20
miniaturka

Papież dziękuje chilijskim biskupom i prosi, by nadal budowali Kościół profetyczny

W Watykanie zakończyła się seria czterech spotkań Ojca Świętego z chilijskimi biskupami.
2018-05-18 20:02:54
miniaturka

Nuncjusz w Rosji: państwo musi zagwarantować wolność religijną

W Petersburgu odbywa się VIII Międzynarodowe Forum Prawne. Bierze w nim udział nuncjusz apostolski w Rosji. Zwrócił on uwagę na znaczenie wolności religijnej.