Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-07 12:08
mk

Niemcy: król Melchior usunięty z szopki. Figurka została uznana za... rasistowską

Po burzliwych i trwających rok dyskusjach uznano, że wystawiana w bożonarodzeniowej szopce w Ulm figurka czarnoskórego króla Melchiora zostanie przeniesiona do muzeum. Tam zostanie opatrzona stosownym komentarzem. Przy okazji rzeźba zyskała dodatkowy rozgłos.

Autor/źródło: facebook.com/ernstwilhelm.gohl

Figurkę niemal sto lat temu wykonał lokalny rzeźbiarz. Dyskusja o jej dalszych losach rozgorzała w październiku 2020 roku, kiedy władze ewangelickiej parafii w Ulm zdecydowały o usunięciu rzeźby z bożonarodzeniowej szopki. Uznano bowiem, że „problematyczna  postać czarnego króla Melchiora podkreśla stereotypy, które w obecnych czasach określać można jako rasistowskie. Postać, która została uznana za śmieszną w 1920 roku, jest dziś dla czarnoskórych bolesna”. „Czarnoskórzy chrześcijanie poczuli się ośmieszeni przez ten wizerunek” – tłumaczył swoją decyzję dziekan katedry w Ulm, Ernst-Wilhelm Gohl.

Jak dodał, w muzeum figurka będzie mogła zostać opatrzona odpowiednim opisem, co nie sprawdziłoby się w obiekcie sakralnym. „Tutaj powinna ona zachęcać do wiary, a przy takim ośmieszającym wyobrażeniu jest to niemożliwe” – zaznaczył.

Paradoksalnie uznanie rzeźby za rasistowską i usunięcie jej z szopki przyniosło figurce i jej autorowi dodatkowy rozgłos. Sprawa figurek przyciągnęła uwagę całego kraju. Wystawa, na której będzie można oglądać Trzech Króli z szopki w Ulm ma się rozpocząć w adwencie. Znajdą się na niej także inne prace ich twórcy Martina Scheible. Być może figurki trafią także do muzeum zabawek w Norymberdze, gdzie trwa właśnie... wystawa zabawek rasistowskich.

Źródła: wydarzenia.interia.pl, PAP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-07 11:26:30
miniaturka

Sprzeciw kard. Wyszyńskiego wobec antysemityzmu w czasie dwóch totalitaryzmów

W czasie II wojny światowej ksiądz profesor Stefan Wyszyński, choć sam zagrożony niemieckimi represjami, angażował się w pomoc Żydom. Z kolei już jako prymas, potępił antysemicką nagonkę władz PRL w 1968 roku.
2021-09-07 11:42:08
miniaturka

Młodzi Chińczycy będą mogli grać w sieci tylko trzy godziny tygodniowo

Nowe przepisy określają dokładnie pory, w których nieletni użytkownicy będą mogli grać w Internecie – to piątki, weekendy i święta, między godz. 20 a 21. Kolejne ograniczenie, nałożone przez chińskie władze na rynek gier online, ma być odpowiedzią na problem uzależnienia dzieci i młodzieży od gier.
2021-09-07 11:43:16
miniaturka

Wkrótce konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej

Za niespełna dwa tygodnie, 19 września br., rozpocznie się w Warszawie międzynarodowa konferencja organizowana przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i Konferencję Episkopatu Polski. Wezmą w niej udział przedstawiciele Episkopatów i osób pracujących w obszarze ochrony dzieci i młodzieży w 20 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
2021-09-07 13:25:20
miniaturka

Watykan: zaprezentowano Dokument Przygotowawczy Synodu o synodalności

Dokument Przygotowawczy Synodu zaprezentowany w Watykanie ma służyć właściwemu ukierunkowaniu procesu synodalnego. Wychodząc od idei biblijnych przedstawia perspektywy i wskazania praktyczne dla dialogu i przemierzania wspólnej drogi duchowej
2021-09-07 13:38:24
miniaturka

USA: Teksas w ogniu krytyki po wprowadzeniu zakazu aborcji

Nie milkną echa wprowadzenia zakazu aborcji w Teksasie. Prawo zakazujące aborcji po 6 tygodniu ciąży ostro krytykuje m.in. Biały Dom. Szef personelu prezydenta J. Bidena zapowiedział, że „najlepsi prawnicy w Departamencie Sprawiedliwości” szukają sposobu, by obalić teksańskie regulacje.
2021-09-07 14:24:23
miniaturka

Kłopoty „złotego chłopca zachodniej polityki”

Wcześniejsze wybory mogą nie pomóc Justinowi Trudeau w zachowaniu stanowiska premiera Kanady – pisze „The Times”.