Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-31 09:01
AC / Radio Watykańskie

Niemcy: Kościół opowiada się za łączeniem rodzin

Kościół katolicki w Niemczech opowiada się za pełnym łączeniem rodzin uchodźców przybywających do tego kraju.

Autor/źródło: Pixabay, ArmyAmber, licencja: CC0

„Tak silny kraj jak Niemcy ponosi humanitarną odpowiedzialność za wymagających ochrony uchodźców” zaapelował dyrektor niemieckiej Caritas ks. prałat Peter Neher do partii CDU i SPD. Łączenie rodzin uchodźców mających tymczasowe prawo pobytu jest jednym z głównych tematów spornych w trwających właśnie rozmowach koalicyjnych.

Dyrektor niemieckiej Caritas wskazał, że wiele osób czeka od dwóch lat na swoich rodziców, swoje dzieci, swoich mężów i żony. Według niego, tymczasowe wstrzymanie łączenia rodzin budzi nie tylko wątpliwości natury psychologicznej, ale również prawnej. Ks. Neher powołał się na niemiecką konstytucję, według której rodzina znajduje się pod szczególną ochroną i opieką państwa.

Z kolei ks. prałat Karl Jüsten, szef katolickiego biura w Berlinie, instytucji pośredniczącej między Kościołem a światem polityki, przypomniał przed niemieckim parlamentem, że według rządowych obietnic w bieżącym roku moratorium na łączenie rodzin miało zostać zniesione. Jego zdaniem wiele osób, które czekają od dwóch lat na swoich najbliższych jest teraz zawiedzionych.

Za zniesieniem blokady opowiedziały się też niektóre organizacje, w tym niemiecki przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

Zwolennicy łączenia rodzin twierdzą, że takie rozwiązanie pomaga w integracji uchodźców, przeciwnicy wskazują na brak mieszkań oraz wolnych miejsc w szkołach i przedszkolach.

Tymczasem, wg doniesień niemieckich mediów, podczas trwających rozmów koalicyjnych między chadekami a SPD doszło do kompromisu w tej sprawie. Przewiduje on przedłużenie wstrzymania procedury łączenia rodzin do 31 lipca 2018. Później do Niemiec w ramach łączenia rodzin będzie mogło napływać tysiąc osób miesięcznie.

T. Kycia/Berlin/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-30 19:13:26
miniaturka

Spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych

We wtorek 30 stycznia, Mszą św. pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego Jana Kopca w Sanktuarium Matki Boskiej w Rudach rozpoczęło się doroczne zebranie statutowe Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.
2018-01-30 21:16:11
miniaturka

Ogólnopolska Pielgrzymka muzyków kościelnych na Jasną Górę

W sobotę, 17 lutego br., po raz dziewiąty muzycy kościelni będą pielgrzymować do Matki Bożej Królowej Polski. Na tę okoliczność o. dr Nikodem Kilnar OSPPE, wystosował do wszystkich ludzi zajmujących się muzyką sakralną, stosowne słowo zaproszenia.
2018-01-31 08:22:00
miniaturka

Ryskie kolędowanie

Kończący się sezon kolędowy obfitował w tym roku w polskie akcenty na Łotwie. W połowie miesiąca odbył się w Dyneburgu koncert Rodziny Pospieszalskich (14 stycznia), a w miniony poniedziałek (29 stycznia) w Rydze kolędował Paweł Orkisz.
2018-01-31 09:43:03
miniaturka

Watykańska deklaracja w sprawie dialogu z Chinami

O kwestiach dotyczących Chin czytamy w oświadczeniu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
2018-01-31 10:24:14
miniaturka

Wizyta ad limina biskupów Federacji Rosyjskiej

Katoliccy biskupi z Federacji Rosyjskiej rozpoczęli wizytę ad limina. Zostali przyjęci przez Papieża.
2018-01-31 11:13:35
miniaturka
play

Grzegorz Górny nakręcił nowy film dokumentalny o Josephie Conradzie

Who are you, Mister Conrad? Czyli o korzeniach twórczości Korzeniowskiego. Grzegorz Górny nakręcił nowy film dokumentalny o Josephie Conradzie pt. „Tożsamość Conrada”.