Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-22 14:40
mk / KAI

Niemcy: katolicy protestują przeciw interkomunii

Grupa określająca się jako „frankfurccy katolicy wierni Magisterium” zorganizowała przed katedrą we Frankfurcie nad Menem wiec protestacyjny, który był skierowany przede wszystkim przeciwko wezwaniu do interkomunii.

Autor/źródło: unsplash.com

Kwestia ta została poruszona podczas odbywającego się w dniach 13-16 maja Ekumenicznego Kongresu Kościelnego (Ökumenischen Kirchentag). W jego ramach odbywała się w katedrze Msza święta. Obok biskupa Limburga i przewodniczącego episkopatu, Georga Bätzinga, obecni byli przedstawiciele wyznań protestanckich i politycy.

„Katolicy wierni Magisterium”, którzy nie są stałą grupą, lecz luźnym stowarzyszeniem osób o podobnych poglądach, krytykowali, że już w okresie poprzedzającym wydarzenie prowadzono kampanię na rzecz wprowadzenia interkomunii nie tylko podczas Ekumenicznego Kongresu Kościelnego, ale także po jego zakończeniu. Ulotka rozdawana podczas wiecu nosi tytuł: „To nie może być prawdziwy ekumenizm”. Celebracja Eucharystii nigdy nie może być „sceną dla eksperymentów ekumenicznych” – czytamy w ulotce, która przedstawia zasadnicze różnice między katolicką Eucharystią a protestancką Wieczerzą Pańską i wzywa do „poszanowania Świętej Eucharystii”, w której Chrystus jest prawdziwie obecny.

Na tylnej okładce znajduje się list protestanckiego pastora Alexandra Gartha do magazynu VATICAN. Garth krytykuje w nim „protestantyzację Kościoła katolickiego”. Prowadzi to do banalizacji Kościoła i rozwodnienia Ewangelii. Z drugiej strony świat potrzebuje „katolickiego profilu duchowości z wiernością papieżowi, nabożeństwem do Maryi Panny i przykładem świętych Kościoła” – pisze Garth „jako protestant o katolickim sercu”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-22 13:22:13
miniaturka

Paszporty szczepionkowe od 1 lipca. Będzie można je pobrać na telefon

Po osiągnięciu porozumienia przez negocjatorów Rady UE i Parlamentu Europejskiego, Komisja Europejska zapewniła, że „unijne cyfrowe zaświadczenia Covid” będą zasadniczo dostępne dla obywateli od 1 lipca. Będzie je można pobrać na telefon.
2021-05-22 14:00:12
miniaturka

W Łodzi powstanie muzeum ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci

„Dzięki muzeum historia łódzkiego obozu zostanie zachowana i przekazana następnym pokoleniom” – czytamy na stronie Rzecznika Praw Dziecka, który jest jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego ws. utworzenia muzeum.
2021-05-22 14:32:40
miniaturka

Niezwykłe wotum – „ravensbrücka róża” z prochami więźniarek złożona na Jasnej Górze

„Echo ich głosów nie może zamilknąć! Uczą nas, że wiara, miłość, honor, wierność to fundament człowieczeństwa” – przypomina Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.
2021-05-22 15:09:33
miniaturka

Watykan: ogłoszono dekret o heroiczności cnót o. Bernarda Kryszkiewicza CP

Pierwsze lata kapłaństwa młodego pasjonisty przypadły na czas II wojny światowej. Pracował w Przasnyszu i Rawie Mazowieckiej. Po zbombardowaniu miasta przez Armię Czerwoną posługiwał chorym w zamienionym na szpital klasztorze. Zmarł na tyfus w lipcu 1945 roku.
2021-05-22 15:23:35
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

To, co działo się w Dzień Pięćdziesiątnicy, było odwrotnością wydarzeń spod wieży Babel. Tamta wieża była symbolem nowego, doskonałego społeczeństwa, zbudowanego na szczytowych możliwościach ówczesnej cywilizacji. W Wieczerniku sprawcą jedności jest Duch Święty.
2021-05-22 16:15:41
miniaturka

Kustosz Ziemi Świętej: rozejm nie oznacza pokoju, potrzebny jest dialog

Rozejm nie oznacza pokoju, do jego osiągnięcia potrzebny jest dialog, którego obecnie nie ma – uważa kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton. Zaznacza jednak, że przerwanie walk to wielka szansa na rozpoczęcie procesu odbudowy wzajemnego zaufania.