Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-15 08:19
S. Zielińska / Tomasz Kycia

Niemcy: episkopat wspiera dialog chrześcijańsko-muzułmański

Episkopat Niemiec chce intensywniej wspierać dialog chrześcijańsko-muzułmański. W tym celu przewodniczący podkomisji episkopatu Niemiec ds. dialogu międzyreligijnego rozpoczął nowy format spotkań międzyreligijnych.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Kablonk

Wczoraj wieczorem do Frankfurtu nad Menem przyjechało ponad 100 gości, przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich oraz organizacji muzułmańskich w Niemczech.


„Jako chrześcijanie różnych wyznań oraz muzułmanie różnych religijnych, narodowych i kulturowych odmian spotykamy się po raz pierwszy w takiej formie” - powiedział bp Georg Bätzing dodając, że episkopat Niemiec chce w ten sposób „zaakcentować znaczenie chrześcijańsko-islamskiego dialogu i połączyć go z impulsem teologicznym”.

Wykład teologiczny wygłosił ojciec Felix Körner SJ, profesor teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Wyraził nadzieję na „życie zainspirowane duchowymi centrami różnych religii”. Te powinny mieć „dobrze wykształconych opiekunów, którzy towarzysząc ludziom w ich duchowym wzroście nie zgrywaliby się jako manipulujący guru”. Wskazując na różnice między chrześcijaństwem a islamem oraz na elementy wspólne, ojciec Körner kilkakrotnie zaznaczył, że „Bóg powołuje nas do odpowiedzialności. Nasza odpowiedzialność wobec Boga czyni nas odpowiedzialnymi za świat i naszych bliźnich”. Jezuita wskazał też na konieczność duchowego rozeznawania, zakotwiczonego w Nowym Testamencie a ostatnio zalecanego przez Papieża Franciszka.

Oprócz przedstawicieli chrześcijańskich wyznań na zaproszenie niemieckich biskupów do Frankfurtu nad Menem przybyli szefowie największych organizacji muzułmańskich w Niemczech, w tym m.in. Niemieckiej Ligi Muzułmańskiej, Rady Islamskiej, Turecko-Islamskiej Unii Instytucji Religijnych (DITIB) oraz Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-14 19:04:37
miniaturka

Droga Wojownika

Droga Wojownika - coroczny cykl konferencji tylko dla mężczyzn organizowany przez Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo startuje już 18 kwietnia!
2018-04-15 07:19:54
miniaturka

Watykan na pomocowej konferencji dla DR Konga

Watykan zabiega zarówno o pomoc humanitarną, jak i przemiany polityczne. Domagają się tego kongijscy katolicy, za co często padają ofiarą przemocy.
2018-04-15 07:40:40
miniaturka

Dziś II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Pod hasłem „Weźmijcie Pismo Święte” w niedzielę 15 kwietnia obchodzimy II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Przedmiotem lektury jest w tym roku List św. Pawła Apostoła do Rzymian.
2018-04-15 08:36:48
miniaturka
play

Transmisja Mszy św. z okazji Marszu Świętości Życia

Po raz XIII ulicami Warszawy przejdzie Marsz Świętości Życia, organizowany przez Diecezję Warszawsko-Praską i Archidiecezję Warszawską. O godz. 11:00 zapraszamy na transmisję Mszy św rozpoczynającej Marsz.
2018-04-15 12:14:44
miniaturka

Abp Depo: katoliccy wydawcy w różny sposób pokazują świadectwa o Jezusie

Zmartwychwstanie Chrystusa musi być fundamentem i sercem naszego życia. - mówił abp Wacław Depo podczas Mszy św. w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce.
2018-04-15 12:27:38
miniaturka
play

Msza św. w intencji Wydawców, Autorów i Mediów w Polsce

Zapraszamy na transmisję na żywo z uroczystej Mszy św. w Katedrze Świętego Michała Archanioła i Świętego Floriana w Warszawie w intencji Wydawców, Autorów i Mediów w Polsce. Mszy św. przewodniczy abp Salvatore Pennacchio.