Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-10 07:29
AC / Radio Watykańskie

Niemcy: episkopat gotowy do Synodu o młodzieży

Niemieccy biskupi przedstawili stan duszpasterstwa młodzieżowego w Niemczech i przesłali do Watykanu list, w którym podsumowują wyniki przedsynodalnej ankiety wypełnionej przez młodych z 27 diecezji.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Eyecandy Images

Wpisuje się to w przygotowania do Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach, planowanego w Rzymie na październik przyszłego roku.

W dwudziestostronicowym dokumencie biskupi opisują coraz większą różnicę między młodzieżą bardzo zaangażowaną, a tą, która traci zaufanie do Kościoła i jego nauczania. Młodzież niemiecka chętnie angażuje się w prace charytatywne i społeczne, jednak coraz mniejszą rolę odgrywa u niej powołanie do życia według wartości chrześcijańskich, a jeszcze mniej konkretne powołanie do życia konsekrowanego. Katolicka młodzież w Niemczech coraz mniej akceptuje nauczanie Kościoła na temat małżeństwa i rodziny. Z ankiet wynika, jak piszą biskupi, że „współżycie przedmałżeńskie jest niemalże powszechną rzeczywistością. Prawie wszystkie pary, które proszą o ślub kościelny, mieszkają już od wielu lat razem”.

Przewodniczący komisji niemieckiego episkopatu ds. młodzieży, bp Stefan Oster, przyznaje w tym samym dokumencie samokrytycznie, że biskupi „mogliby intensywniej wdrożyć w życie przebudzenie misyjne, którego domaga się Papież Franciszek”.

Zgodnie z jego prośbą niemieccy biskupi opisują też trzy projekty duszpasterskie godne naśladowania. Pierwszy to „Nightfever”, międzynarodowa inicjatywa powstała w 2006 r. w Bonn. Skupia ona młodzież na wspólnej wieczornej modlitwie. Drugi projekt to społeczna „Akcja 72 godzin”, a trzeci to „Basical”, proponujący młodzieży zamieszkanie przez rok we wspólnocie studentów celem odkrycia swojego powołania.

T. Kycia, Berlin/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-09 18:11:07
miniaturka

Papież u św. Marty: dbajmy o Kościół

Kościół trzeba budować, dbać o niego i oczyszczać go – mówił Papież na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.
2017-11-09 18:38:25
miniaturka

Kard. Müller dementuje otwarcie na Komunię dla rozwiedzionych

W sprawie Komunii dla rozwiedzionych w nowych związkach nie może być żadnych wyjątków – potwierdza kard. Gerhard Müller, do niedawna prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
2017-11-09 18:57:59
miniaturka

Cieszyn: reżyserka teatralna, s. Jadwiga Wyrozumska – „Zasłużona dla Kultury Polskiej”

Elżbietance, s. Jadwidze Urszuli Wyrozumskiej, kierującej od lat Zespołem Teatralnym w Cieszynie, przyznano odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – za tworzenie, upowszechnianie i ochronę polskiej kultury.
2017-11-10 08:11:30
miniaturka

Madryt: uroczystości ku czci Matki Bożej Almudena

W Madrycie trwają uroczystości patronalne Matki Bożej Almudena, pod której wezwaniem jest tamtejsza katedra. W tym roku przebiegają one pod hasłem „Maryja, przyczyna naszej radości”.
2017-11-10 08:36:00
miniaturka

Papież wprowadza zakaz sprzedaży papierosów w Watykanie

Papież wypowiada wojnę palaczom w Watykanie. Już od 2002 r. obowiązuje tu zakaz palenia w pomieszczeniach publicznych. Teraz Papież Franciszek zakazał od 2018 r. sprzedawania w Watykanie papierosów.
2017-11-10 08:53:13
miniaturka

Bliżej beatyfikacji: Jan Paweł I, męczennicy XX i XXI wieku

Jana Pawła I, a także dwojga męczenników XX i nawet XXI wieku dotyczą dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, które zatwierdził w środę Papież na audiencji dla prefekta tej dykasterii kard. Angelo Amato.