Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-29 13:00
mk / KAI

Niemcy: episkopat dystansuje się od akcji błogosławienia par homoseksualnych

Niemiecka Konferencja Biskupów zdystansowała się od inicjatywy, by 10 maja w kościołach na terenie całego kraju błogosławić pary zakochanych, w tym homoseksualistów. Do inicjatywy, nazwanej „Miłość zwycięża”, odniósł się w oficjalnym oświadczeniu bp Georg Bätzing.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, Tomasz Koryszko/KUL, licencja: CC BY-SA

Przewodniczący niemieckiego episkopatu zaznaczył, że „nie uważa akcji publicznych, takich jak te zaplanowane na 10 maja, za użyteczny znak lub drogę naprzód”. Msze święte z błogosławieństwem mają swoją godność teologiczną i znaczenie duszpasterskie. Nie są one odpowiednie jako instrumenty demonstracji polityczno-kościelnych lub akcji protestacyjnych.

„Oczywiście, osoby o orientacji homoseksualnej, także te, które żyją w związkach partnerskich z osobami tej samej płci, mają swoje miejsce w Kościele i są u nas mile widziane” – podkreślił jednocześnie bp Bätzing. Przypomniał, że do posługi Kościoła należy duszpasterskie towarzyszenie im.

Bp Bätzing powtórzył też swoją ocenę, że w Niemczech i w innych częściach Kościoła powszechnego od pewnego czasu toczą się dyskusje wokół tego, w jaki sposób Kościół powinien rozwijać nauczanie o moralności seksualnej, także w odniesieniu do homoseksualizmu. Powinno się to dokonać „w oparciu o podstawowe prawdy wiary i moralności, o postępującą refleksję teologiczną, a także w otwarciu na nowe wyniki nauk humanistycznych i sytuacje życiowe współczesnych ludzi”, uważa biskup Limburga.

Akcja „Miłość zwycięża” została zainicjowana 15 marca przez proboszcza z Hamm ks. Bernda Mönkebüschera, proboszcza z Würzburga ks. Burkharda Hose i ks. Carstena Leinhäusera, proboszcza ze Spiry – w tym samym dniu, w którym Kongregacja Nauki Wiary opublikowała stanowisko Kościoła w sprawie błogosławienia związków homoseksualnych. W dokumencie tym, wydanym za zgodą papieża, czytamy między innymi, że „nie jest dozwolone udzielanie błogosławieństwa związkom, także stałym związkom partnerskim, które zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem (czyli poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, który sam w sobie jest otwarty na przekazywanie życia), jak to ma miejsce w przypadku związków między osobami tej samej płci”.

Na znak protestu przeciwko tej decyzji, 2600 proboszczów, diakonów, asystentów duszpasterskich odpowiedziało pozytywnie na zaproszenie trzech księży, organizując i zapraszając innych duchownych do zorganizowania na całym terytorium Republiki Federalnej Niemiec dnia Mszy św. z błogosławieństwem dla „wszystkich kochających się par”. Kwestia ta ma być też przedmiotem dyskusji w ramach tzw. Drogi Synodalnej.

Czytaj także: Schizma w niemieckim Kościele? Zorganizowano akcję błogosławienia par homoseksualnych

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-29 11:09:44
miniaturka

Pierwsza znana egipska mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Warszawie

Pierwsza rozpoznana na świecie egipska mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Długo sądzono, że pod zwojami bandaży kryje się kapłan Hor-Dżehuti, ale nowe analizy zweryfikowały ten pogląd – wynika z badań polskiego zespołu naukowców.
2021-04-29 11:47:09
miniaturka

Zmarł ks. Ksiądz Jan Marek Góra - duszpasterz Polonii

28 kwietnia 2021 roku zmarł ks. Jan Marek Góra, długoletni duszpasterz Polonii pracujący w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Ukończył Polskie Seminarium Duchowne w Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk Księdza Biskupa Szczepana Wesołego, dnia 1 czerwca 1974 roku w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Lokalnej Polskiej Misji Katolickiej w Northwich.
2021-04-29 12:30:55
miniaturka

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzuca kandydata powiązanego z Georgem Sorosem

Niedawny raport Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ) wykazuje, że wielu sędziów Trybunału Praw Człowieka Rady Europy (ETPCz) ma bliskie powiązania z lewicową fundacją Open Society miliardera George’a Sorosa. Tym razem jednak kandydat wywodzący się z tego środowiska został odrzucony.
2021-04-29 13:38:02
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Droga, to coś co łączy, pozwala iść wygodnie, bezpiecznie i we właściwym kierunku. Jezus jest drogą jedyną. Nie ma wyboru, jak w aplikacjach nawigacyjnych, trasy najkrótszej, najszybszej czy najbardziej ekologicznej (ostatni wynalazek google). Droga jest tylko jedna.
2021-04-29 13:42:58
miniaturka

Zdecydowana patronka Europy! Jak wielki wpływ na jej kształt miała św. Katarzyna?

Kobieta o mocnym charakterze, mająca wpływ na kształt Europy. To dzięki jej działaniu i modlitwie Grzegorz XI powrócił do Rzymu. Mowa o św. Katarzynie ze Sieny, będącej, tak naprawdę, świetnym politykiem – ta kobieta potrafiła godzić ze sobą skłócone opcje, aby papież mógł powrócić z Awinionu.
2021-04-29 14:14:20
miniaturka

Dyskryminacja pod pozorem walki o równość. Raport Ordo Iuris na temat luki płacowej

„Dążenie do ujednolicenia płci, które przejawia się między innymi w postulacie zrównania liczby pracowników płci żeńskiej i męskiej w konkretnych zawodach czy firmach, wprowadza płeć jako kryterium wyboru” – komentuje Gabriela Szewczuk z Instytutu Ordo Iuris.