Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-14 08:29
AC / Radio Watykańskie

Niemcy: Dni Świętej Tuniki

Od wczoraj do 22 kwietnia w romańskiej katedrze na zachodzie Niemiec potrwają tzw. Dni Świętej Tuniki.

Trewir
Autor/źródło: pixabay.com, CC0

- Święta Tunika jest najważniejszą relikwią przechowywaną w naszej katedrze. To symbol pokazujący, że od wieków do Chrystusa pielgrzymują rzesze wiernych. Bo Chrystus jest najważniejszy - powiedział w specjalnym przesłaniu bp Stephan Ackermann, ordynariusz diecezji Trewiru.

Od wczoraj do 22 kwietnia w romańskiej katedrze na zachodzie Niemiec potrwają tzw. Dni Świętej Tuniki, o którą – zgodnie z przekazem Ewangelii – żołnierze rzymscy rzucili los przed rozpoczęciem Jego drogi krzyżowej na Golgotę. W tym czasie najstarsza niemiecka diecezja spodziewa się dziesiątek tys. pielgrzymów.

Ostatnie publiczne wystawienie Tuniki Chrystusa miało miejsce podczas wielkich uroczystości jubileuszowych w 2012 roku. Tym razem Tuniki nie będzie można zobaczyć, ale przez dziesięć dni otwarta będzie kaplica, w której jest ona przechowywana. Miejscowy ordynariusz zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy w tym miejscu. Od 1996 roku zawsze na wiosnę w Trewirze organizowane są Dni Świętej Tuniki, po niemiecku Heilig-Rock-Tage. Również tym razem pielgrzymi będą mogli liczyć na chwile modlitwy, a także bogaty program kulturalny. Z pielgrzymką do Trewiru przybywa wielu niemieckich biskupów, w tym m.in. kardynałowie Rainer Maria Woelki z Kolonii i Reinhard Marx z Monachium.

Dziś ten drugi w swojej roli przewodniczącego niemieckiego episkopatu oraz przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich bp Heinrich Bedford-Strohm otworzą właśnie podczas nabożeństwa ekumenicznego w Trewirze kolejny już „Tydzień dla Życia”. Jego tematyka w tym roku skupia się na ciąży i diagnostyce preimplantacyjnej. Kard. Marx stwierdził, że Kościół rozumie „starania rodziców o zdrowe dziecko” ale jednocześnie zastanawia się, „czy przez rozpowszechnione badania prenatalne nie utrwaliła się postawa odpychająca osoby niepełnosprawne i upośledzone?” Kard. Marx podkreślił, że „każde dziecko ma taką samą godność, niezależnie od wszelkich diagnoz i medycznych prognoz.” I właśnie tej problematyce poświęcony będzie tegoroczny „Tydzień dla Życia” w Niemczech. Jest to inicjatywa Kościoła katolickiego, do której w 1994 r. przyłączyli się również protestanci.

Tomasz Kycia – Niemcy, vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy