Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-13 08:42
nc / Tomasz Kycia

Niemcy: debata o interkomunii katolików i protestantów

W Niemczech trwa debata o udzielaniu Komunii świętej protestantom. Właśnie wydano specjalistyczny dokument.

Autor/źródło: Pixabay, Senlay, licencja: CC0

Biskup Magdeburga Gerhard Feige wypowiedział się w Erfurcie w ramach debaty katolickich i ewangelickich teologów. Ich studium nazwał „na wskroś kompetentnym i bardzo inteligentnym”. Jego zdaniem jednak „pojawia się presja, której nie da się teologicznie rozwiązać w krótkim czasie”. Feige wielokrotnie powtarzał, że jako biskup odpowiedzialny za ekumenizm zdaje sobie sprawę z wysokich oczekiwań wiernych i wielokrotnie przychylnie wypowiadał się o możliwości interkomunii w Niemczech. W Erfurcie zapowiedział, że episkopat omówi wotum niemieckich teologów podczas wiosennej sesji plenarnej.

Opublikowany we wrześniu 2019 r. 57-stronicowy dokument niemieckiej Ekumenicznej Grupy Roboczej, której przewodzi biskup Limburga Georg Bätzing łączy w sobie wyniki dziesięcioletniego dialogu ekumenicznego i zaleca, aby katolicy i protestanci już teraz przystępowali wspólnie do Stołu Pańskiego. Dokument nie zaleca jednak stworzenia wspólnej liturgii, ale zaprasza „do już istniejących tradycji” liturgicznych.

Już w 2018 r. Stolica Apostolska nie wydała zgody na publikację specjalnych wytycznych niemieckiego episkopatu umożliwiających udzielanie komunii świętej protestantom żyjącym w związku małżeńskim z katolikami. O wyjaśnienie tego kontrowersyjnego dokumentu poprosiło siedmiu niemieckich biskupów, wśród nich kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, Stefan Oster SDB z Pasawy i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony.

***

Warto dodać, że prefekt Kongregacji Nauki Wiary w imieniu papieża Franciszka prosił rok temu biskupów niemieckich, aby poszukali ustaleń "na ile to możliwe jednomyślnych" odnośnie udzielania komunii świętej protestantom żyjącym w małżeństwach ze stroną katolicką. Tymczasem w Niemczech idee interkomunii podzieliły biskupów.

Głos w tej sprawie zabrał także kard. Gerhard Müller - były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Stwierdził, że "interkomunia jest absolutnie i obiektywnie niemożliwa, ponieważ Komunia święta oznacza pozostawanie w komunii wiary. Jeżeli nie trwa się w pełnej komunii wiary, nie jest możliwa komunia sakramentalna, szczególnie eucharystyczna (it’s not possible to have full communion in the sacramental expression, especially in the Eucharist)".

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-12 17:06:01
miniaturka

Ks. prof. Majer: Kościół nie zamierza chronić sprawców przestępstw

Publikujemy treść analizy ks. prof. Piotra Majera:
2020-01-12 17:09:04
miniaturka

Bp Kamiński: Wszczepienie w Chrystusa to największy skarb jaki można otrzymać

W przypadające w Niedzielę Chrztu Pańskiego patronalne święto Ruchu Światło-Życie biskup Romuald Kamiński spotkał się z oazowiczami na Diecezjalnym Dniu Wspólnoty.
2020-01-13 01:07:07
miniaturka

Rekolekcje na Walentynki: „CZUŁA BLISKOŚĆ BOGA”

Zapraszamy na rekolekcje skierowane do dziewcząt i kobiet pt. „CZUŁA BLISKOŚĆ BOGA”! Termin: 14-16 lutego 2020 r. Miejsce: Łódź ul. Krecia 37.
2020-01-13 08:44:08
miniaturka

Brexit to sygnał ostrzegawczy, w Unii coś nie funkcjonuje

Brexit powinien być odbierany prze kraje członkowskie Unii Europejskiej jako sygnał ostrzegawczy i zachęta do wewnętrznej rewizji – uważa sekretarz generalny episkopatu Włoch.
2020-01-13 09:18:30
miniaturka

Abp Wojda do bp. Galbasa: bądź jak Dobry Pasterz!

Biskup jako dobry pasterz dzień po dniu musi podejmować trud wysiłku duchowego, ludzkiego i pasterskiego, aby każdemu, kogo Chrystus stawia na jego drodze, pomóc budować swoje człowieczeństwo i swoje relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem – powiedział abp Tadeusz Wojda.
2020-01-13 09:31:27
miniaturka
play

Tajlandia wspomina pielgrzymkę Franciszka

Wizyta Papieża Franciszka w Tajlandii w listopadzie ub.r. przyniosła ogromne owoce misyjne. Pozwoliła Tajom poznać skalę zaangażowania małej wspólnoty Kościoła katolickiego na polu edukacyjnym, charytatywnym oraz duchowym – uważa misjonarz z Chiang Mai, ks. Atillo De Battisti.