Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-28 16:16
nc / KAI

Niemcy: biskup pomocniczy Kolonii zawiesza uczestnictwo w Drodze Synodalnej

Biskup Dominik Schwaderlapp częściowo zawiesza uczestnictwo w Drodze Synodalnej. Rzecz dotyczy forum dyskusyjnego „Życie w udanych związkach”. - Linia, którą podąża większość ma na celu zmianę moralności seksualnej Kościoła - powiedział bp Schwaderlapp. Dodał, że „ta droga nie jest jego”.

Autor/źródło: Palauenc05 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0

Sprzeciw w kluczowych kwestiach

Według organizatorów Drogi Synodalnej biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej jest dotychczas jedynym, który wycofał się z jednego z czterech dyskusyjnych forów synodalnych. W wywiadzie bp Schwaderlapp stwierdził, że dotychczasowe dyskusje na forum, prezentujące różne poglądy, „w żadnym wypadku nie odbywały się w agresywnej, ale konstruktywnej atmosferze”. „Niemniej jednak ujawniła się masowa różnica zdań w kluczowych kwestiach” - zaznaczył.

„W przeciwieństwie do obecnego nauczania Kościoła, większość uczestników forum podtrzymuje tezę, że z seksualnością łączy się nie tylko płodność i miłość, ale także inne wartości, takie jak pożądanie i tożsamość. W związku z tym nie ma hierarchii w ramach tych wartości, które ponadto muszą być realizowane równocześnie”, wyjaśnił bp Schwaderlapp. Celem dyskusji jest też ponowna ocena środków antykoncepcyjnych, aktów homoseksualnych, masturbacji, sztucznego zapłodnienia oraz sytuacji osób rozwiedzionych, które zawarły ponownie cywilny związek małżeński. Forum zamierza kontynuować dyskusję w oparciu o wspomnianą wyżej tezę podstawową.

Ruchome piaski

Biskup zaznaczył, że nie jest zainteresowany tylko „formalnym utrzymywaniem swojego stanowiska”. Jest przekonany, że nauczanie Kościoła „prowadzi do wolności, miłości i szczęścia”. Jego zdaniem stanowisko większości uczestników forum jest, niestety, budowane na „ruchomych piaskach”.

Jednym z celów rozpoczętej w grudniu ub. r. przez Konferencję Episkopatu Niemiec i Centralny Komitet Niemieckich Katolików (ZdK) Drogi Synodalnej jest odzyskanie zaufania po skandalach nadużyć seksualnych przez ludzi Kościoła. W ciągu dwuletniego procesu zgromadzenie Drogi Synodalnej zbierze się czterokrotnie. Tematyka jest dyskutowana w czterech około 30-osobowych gremiach doradczych – forach Drogi Synodalnej i dotyczy moralności seksualnej, formy życia kapłańskiego, władzy i jej podziału oraz roli kobiet w służbie i urzędach Kościoła.

W zaplanowanej na dwa lata debacie nad reformami uczestniczy 230 osób – biskupów i świeckich. Członkowie zgromadzenia pochodzą ze wszystkich dziedzin życia Kościoła: są wśród nich biskupi i księża, asystentki i asystenci pastoralni, diakoni, przedstawiciele młodzieży, zakonnice i zakonnicy oraz pracownicy parafii i inni. Wśród gości obrad będą nuncjusz apostolski w Niemczech a także liczni obserwatorzy z Niemiec i krajów sąsiednich.


tom (KAI) / Würzburg

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-28 13:56:36
miniaturka

1 czerwca – święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego. Głównym konsekratorem będzie biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio i bp Henryk Tomasik.
2020-05-28 14:42:07
miniaturka

Wielka pomoc dla powołanych do małżeństwa - inicjatywa Tak na Serio

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 30 maja, rusza ogólnopolski Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio”. Modlitwą wielu tysięcy ludzi zostaną otoczeni ci, których Bóg powołuje lub powołał na drogę życia małżeńskiego. Podczas Tygodnia będzie również głoszone słowo Boże.
2020-05-28 15:34:44
miniaturka

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale zabraniają przyjmowania Komunii

Urzędnicy w hrabstwie Howard w amerykańskim stanie Maryland pozwolili na otwarcie kościołów, ale zabronili podczas liturgii spożywać komukolwiek Komunii świętej, co w istocie dla katolików oznacza zakaz celebracji Mszy św.
2020-05-28 23:41:47
miniaturka

Obok Charlesa de Foucauld nie można przejść obojętnie

Kanonizacja Charles de Foucauld będzie ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła. Jego postać odznacza się bowiem wielką siłą oddziaływania.
2020-05-28 23:43:50
miniaturka

Ks. Urbańczyk na forum OBWE o wolności w czasie pandemii

W ostatnich dniach w Wiedniu z inicjatywy OBWE odbyły się trzy sesje robocze dotyczące tematu nietolerancji.
2020-05-28 23:45:36
miniaturka

Kuba: wybudowano pierwszy kościół od ponad 60 lat

W stolicy Kuby – Hawanie wybudowano pierwszy kościół od ponad 60 lat, czyli od czasu, kiedy Fidel Castro przejął rządy na wyspie. Został on poświęcony św. Janowi Pawłowi II.